Rozmowy związkowców i strony rządowej o płacach w służbie zdrowia – bez konkretów. "Chcemy, by powstało coś na kształt Karty Nauczyciela. Dziś właścicielami szpitali w Polsce jest siedem rodzajów podmiotów – twierdzą związkowcy.

2 min czytania
Aktualności

Bez konkretów zakończyły się w Warszawie trzydniowe rozmowy powołanego przez premiera zespołu ds. systemowego uregulowania zasad zatrudniania i wynagradzania w ochronie zdrowia – twierdzą przedstawiciele związków zawodowych służby zdrowia. Są rozczarowani opinią resortu zdrowia, że zrealizowanie ich postulatów będzie bardzo trudne.
Związki zawodowe pracowników służby zdrowia chcą, by w jednym akcie prawnym znalazły się zapisy porządkujące zasady zatrudniania i wynagradzania ich. Domagają się m.in. ustalenia płacy minimalnej dla poszczególnych zawodów medycznych.

Związkowcy podkreślają, że mają dość uchwalania ustaw przyznających im doraźne podwyżki pensji – takich jak 'ustawa 203′ z 2000 r., czy uchwalona w lipcu tzw. ustawa podwyżkowa. Przypominają, że oba akty prawne spowodowały wiele problemów: długi placówek zdrowotnych z powodu 'ustawy 203′ sięgały kilku miliardów zł, a ustawa podwyżkowa pominęła kilka grup lekarzy, m.in. stażystów i rezydentów, a także lekarzy będących właścicielami zoz-ów.

’Chcemy, by powstało coś na kształt Karty Nauczyciela. Chodzi o uporządkowanie sytuacji. Dziś właścicielami szpitali w Polsce jest siedem podmiotów. Na każdym z poziomów właścicielskich mamy zupełnie inną jakość przestrzegania obowiązującego prawa, jeśli chodzi o czas pracy, wysokość wynagrodzenia, możliwość podwyższania kwalifikacji, urlopów szkoleniowych’ – powiedziała PAP przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ 'Solidarność’ Maria Ochman.

Jej zdaniem, pilną kwestią do ujednolicenia jest wynagradzanie pracowników medycznych, którzy choć mają te same kwalifikacje, dostają różne pensje w różnych placówkach.

Według wiceministra zdrowia Bolesława Piechy, który na spotkaniu reprezentował stronę rządową, stworzenie jednego aktu prawnego w tej sprawie będzie 'bardzo trudne’ w obowiązującym w Polsce systemie prawnym.

’Jeżeli chcemy odejść od ustaw epizodycznych, typu +ustawa 203+ czy ustawa o wzroście wynagrodzeń, to w naszym porządku prawnym – gdzie jest swoboda działalności gospodarczej i nie ma podziałów na obywateli z dyplomami pielęgniarki czy lekarza i innych zawodów – będzie to bardzo trudne’ – powiedział PAP Bolesław Piecha.

’Pewnym cieniem na tym spotkaniu położyła się wstępna opinia prawników każdej ze stron, że ujednolicenie zasad zatrudniania i wynagradzania może być bardzo trudne pod względem zgodności z konstytucją’ – wyjaśnił Piecha.

’Być może jedyną konkluzją będzie, że da się to uregulować w jakiejś formie układu zbiorowego. A minister pracy ma możliwość rozszerzania takiego układu na inne podmioty’ – wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia. Podkreślił, że być może wątpliwości rozwieją prawnicy, którzy do początku stycznia mają przygotować kolejne ekspertyzy.

Następne spotkanie zaplanowane jest na 16 stycznia, a prace zespołu mają potrwać do końca stycznia.

(PAP)

Stanowisko Rządowego Centrum Legislacji dotyczące wyżej poruszanej problematyki

Zobacz też:

Podwyżki wynagrodzeń

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8164 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zawiódł pielęgniarki.

2 min czytania
Związek pielęgniarek w dniu 11 kwietnia wydał szokujące stanowisko… W liście do Premiera RP z dnia 8 kwietnia 2024 roku pani Krystyna…
Aktualności

Pielęgniarka: to powinien być nasz przywilej.

2 min czytania
Pielęgniarka o zdrowiu pielęgniarek W minionym tygodniu zacytowaliśmy na profilu na Facebooku poniższą wypowiedź pielęgniarki. Trudno się z nią nie zgodzić, urlop…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 120-150 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom seniora – prywatna placówka, znajdującą się na terenie województwa podlaskiego poszukuje do pracy pielęgniarki. Wynagrodzenie: Forma zatrudnienia:…
Komentarze