Rzecz o pielęgniarkach – nie dziwią ukłony dla sióstr.

2 min czytania
Aktualności
Rzecz o pielęgniarkach – nie dziwią ukłony dla sióstr.

Telewizja TVP3 o ukłonach dla sióstr… chodzi o pielęgniarki

W dniu 3 października 2023 roku program TVP3 wyemitował reportaż, który okrasił następującym tytułem w wydaniu internetowym:

„Ukłony dla sióstr. Ich związek zawodowy w regionie działa już ćwierć wieku”.

W reportażu lektor oraz wypowiadające się osoby wypowiedziały poniższe kwestie…

Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych na Opolszczyźnie obchodzi swoje 25-lecie. Z tej okazji, najbardziej zasłużone siostry zostały dziś uhonorowane specjalnymi odznakami i odebrały życzenia m.in. od wojewody Sławomira Kłosowskiego.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych jest największą organizacją zawodową wśród pracowników medycznych w Polsce. Jego początki sięgają 1995 roku. Obecnie zrzesza on około 80 tys. pielęgniarek i położnych.

Właśnie dzisiaj obchodzimy najpiękniejsze święto, jakie możemy sobie wymarzyć dla pielęgniarki i położnej – tej związkowej, tej trudnej, ta, która cały czas walczy o prawa, o uznanie kwalifikacji, o uznanie dyplomu. – Krystyna Ciemniak, przewodnicząca ZZPiP na Opolszczyźnie.

Pielęgniarki i położne, to osoby wykonujące pracę, wymagającą szczególnych pokładów empatii.

Ten miniony okres, oby jak najszybciej zapomniany okres covidu, pokazał jak bardzo to środowisko pielęgniarskie jest potrzebne w województwie opolskim, w całym kraju tak de facto. Pielęgniarki stanęły na wysokości zadania. Dzięki pielęgniarkom chorzy mieli tę opiekę na co dzień, a w niektórych momentach było naprawdę groźnie. – Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

Najbardziej wyróżniające się na tle swego środowiska zawodowego, pielęgniarki i położne zostały dziś uhonorowane odznaką za zasługi dla województwa opolskiego.

Ja zawsze powtarzam młodemu narybkowi, którego od czasu do czasu mam też okazję uczyć, że zawsze trzeba brać pod uwagę tę osobę, która stoi na przeciwko nas, jak naszą rodzinę, naszych bliskich, żeby nie traktować ich jakoś przedmiotowo – „że to jest tylko pacjent, to jest tylko rzecz, to jest tylko osoba, która przyszła, powiedzmy z chorą wątrobą, czy z chorym sercem” – to jest człowiek i dla mnie, osobiście to jest najważniejsze. – Irena Linkert, uhonorowana odznaką „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

O tym, że pielęgniarstwo jest zawodem szczególnym świadczy fakt, że plasuje się on na trzecim miejscu wśród profesji cieszących się największym zaufaniem społecznym.

źródło: opole.tvp.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

W sytuacji, kiedy pielęgniarki i pielęgniarstwo jest fatalnie traktowane przez PiS, zapraszanie na uroczystości dotyczące personelu pielęgniarskiego, przedstawicieli administracji rządowej budzi zdziwienie.

Podmioty lecznicze nie przestrzegają norm zatrudnienia, nie wyposażają pielęgniarki i położne w bezpieczny sprzęt, doprowadzono do kompletnego chaosu w zakresie wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego, nie rozwiązano problemu płac kadry pielęgniarskiej w Domach Pomocy Społecznej, uchwalono ustawę, która w praktyce likwiduje samodzielne praktyki zawodowe pielęgniarek i położnych w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej.

I w takich realiach OZZPiP na swoje święto zaprasza wojewodę – przedstawiciela administracji rządowej. Jak to możliwe w sytuacji, kiedy związek pielęgniarek kieruje do sejmu projekt obywatelski ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, który PiS totalnie ignoruje.

Z powyższego wynika, że w ogóle PiS traktuje pielęgniarki jak siostry. Natomiast ze strony środowiska pielęgniarskiego brak zdecydowanych działań na rzecz poprawy warunków pracy i uporządkowania kwestii płac.

Zdjęcie ilustracyjne: melonik, UMWO

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 23

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8014 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 50-80 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki i położnej Dynamiczne centrum profilaktyki zdrowia we Wrocławiu, specjalizującym się w terapiach holistycznych poszukuje kompetentnej pielęgniarki lub położnej,…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – w sejmie podano wysokość ich zarobków. Wzrosły bardziej niż wynagrodzenia lekarzy.

2 min czytania
W sejmie o wysokości wynagrodzeń pielęgniarek na tle innych zawodów medycznych W debacie sejmowej w dniu 29 listopada 2023 roku nad ustawą…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

"Uzupełniamy braki w personelu oraz dbamy o godne warunki pracy pielęgniarek".