Sąd przyznał pielęgniarce odszkodowanie za zaniżone dodatki: stażowy oraz nocny i świąteczny. Zobacz kwotę.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Sąd przyznał pielęgniarce odszkodowanie za zaniżone dodatki: stażowy oraz nocny i świąteczny. Zobacz kwotę.

Zobacz o ile zwiększyła się wysokość odszkodowania dla pielęgniarki, kiedy sąd nakazał wyrównać szpitalowi także zaniżone dodatki

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych szczegółowo informuje środowisko pielęgniarskie w zakresie kolejnego wyroku przyznającego pielęgniarce odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Informacje dotyczące wyroku z dnia 1 września 2023 roku publikujemy od kilku dni w aktualnościach w zakładce pt. Odszkodowania dla pielęgniarek.

W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z przedmiotowego wyroku Sądu Okręgowego wybraliśmy fragmenty dotyczące kwestii wysokości odszkodowania.

Od samego początku walki o sprawiedliwe zarobki personelu pielęgniarskiego zwracaliśmy uwagę, że kwoty odszkodowania będą bardzo wysokie. Z biegiem czasu kwoty odszkodowań będą rosły. Dlaczego? Bowiem rozpiętość pomiędzy płacami pielęgniarek gwałtownie rośnie. Obecnie różnica w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek wykonujących pracę takiej samej jakości wynosi 2 221,2 PLN. Wobec powyższego pielęgniarka z grupy 6 z powodu nierównego traktowania w zatrudnieniu za okres 1 lipca 2023 do 30 czerwca 2024 otrzyma odszkodowanie w wysokości 26 653,8 PLN. Trzeba mieć na względzie, że kwota odszkodowania 26 653,8 dotyczy tylko zaniżonego wynagrodzenia zasadniczego. Kwota odszkodowania wzrośnie znacząco po dodaniu do niej środków finansowych, które są należne pielęgniarce po uwzględnieniu dodatków: stażowego, nocnego oraz świątecznego.

Zatem cytujemy kolejne fragmenty uzasadnienia do wyroku Sądu Rejonowego z dnia 1 września 2023 roku.

Różnica w wysokości wynagrodzenia zasadniczego skarżących pielęgniarek a pielęgniarek z wyższym wykształceniem i specjalizacją, wynosi od lipca 2022 roku 1982 zł (5323 zł do 7305 zł). Od 1 lipca 2021r., do 30 czerwca 2022 r. różnica wynosiła 1705 zł (3772 zł do 5477 zł).

Dalej w uzasadnieniu do wyroku czytamy:

Jedna ze skarżących pielęgniarki na skutek różnicy w wynagrodzeniu, w okresie od 1 lipca 2021 r. do końca lutego 2022 r. zarobiła mniej o 21 976,19 zł, przy czym 13 640 zł to różnica w wynagrodzeniu zasadniczym, zaś pozostała kwota, wynika z różnicy w dodatku za pracę w porze nocnej, dodatku za pracę w niedziele i święta oraz dodatku stażowego.

Sąd podkreślił, że różnica w wysokości wynagrodzenia jakie otrzymała druga skarżąca pielęgniarka w okresie od 1 lipca 2021 r. do 28.02.2022 r., a tym, jakie przysługiwałoby jej gdyby wynagrodzenie zasadnicze ustalono w wysokości 5478 zł, wynosiła 21 789,37 zł. Kwota ta, podobnie jak w przypadku pierwszej pielęgniarki wynika z różnicy w dodatku stażowym oraz dodatkach za pracę w nocy oraz w niedziele i święta.

Następne informacje w sprawie powyższego wyroku w kolejnych artykułach redakcyjnych na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 76

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8294 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania pielęgniarek - jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Grafik dopasowany do zgłoszonej dyspozycyjności.