Samozatrudnienie! Poseł pyta ministra zdrowia: Czy istnieje realne prawne zagrożenie ograniczające możliwości zatrudniania pielęgniarek i położnych w jednostkach ochrony zdrowia na podstawie umowy cywilnoprawnej?

2 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zatrudniania pielęgniarek i położnych od dnia 1 stycznia 2007 r. na podstawie umów cywilnoprawnych

   Szanowny Panie Ministrze! Z informacji pozyskanych z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Zatrudnionych na Kontraktach wynika, że w Polsce kilka tysięcy pielęgniarek i położnych zatrudnionych jest, w różnych jednostkach ochrony zdrowia, na podstawie umów cywilnoprawnych. W wielu polskich szpitalach, szczególnie na oddziałach intensywnego nadzoru medycznego, pracowniach diagnostyczno-zabiegowych oraz blokach operacyjnych samozatrudnienie w ramach umowy cywilnoprawnej jest częstą prawną formą zatrudnienia. Zawód pielęgniarki i położnej jest zawodem wolnym, a w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej jest odesłanie do ustawy o działalności gospodarczej, z czego wynika, że pielęgniarka i położna może taką działalność prowadzić. Według nowych przepisów o podatku PIT obowiązujących od 1 stycznia 2007 r., działalności gospodarczej nie prowadzi osoba, która łącznie spełnia następujące warunki:

   – wykonuje pracę pod kierownictwem zlecającego, w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego,

   – nie odpowiada za czynności lub ich rezultaty wobec osób trzecich (odpowiedzialność ponosi zlecający),

   – nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego ze swoją działalnością.

   W związku ze zmianami pojawi się problem, gdy urzędnicy urzędów skarbowych dojdą do wniosku, że pielęgniarki lub położnej zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej nie można zaliczy do kategorii przedsiębiorcy. Proponowane zmiany mogą też zachęcać pielęgniarki i położne, i pracodawców do przejścia z kontraktów na etaty. Z naszego rozeznania wynika jednak, że znakomita większość pracujących pielęgniarek i położnych w oparciu o samozatrudnienie, a także ich pracodawców, opowiada się kategorycznie za pracą na podstawie umów cywilnoprawnych.

   W związku z tym pytamy Pana Ministra:

   Czy istnieje realne prawne zagrożenie ograniczające możliwości zatrudniania pielęgniarek i położnych w jednostkach ochrony zdrowia na podstawie umowy cywilnoprawnej?

   Czy Pan Minister przewiduje, że wprowadzane nowe przepisy o podatku PIT utrudnią samozatrudnianie się pielęgniarek i położnych w jednostkach ochrony zdrowia i tym samym spowoduje to zwiększenie ilości pielęgniarek i położnych, szczególnie w dziedzinach deficytowych, takich jak: instrumentariuszki, pielęgniarki zabiegowe, anestezjologiczne i inne, wyjeżdżających na stałe do krajów Europy Zachodniej i Skandynawii?

   Czy Pan Minister w oparciu o nowe przepisy, wzorem ubiegłych lat, przygotuje standardową umowę cywilnoprawną zatrudniania pielęgniarek i położonych w jednostkach ochrony zdrowia, która nie budziła wątpliwości interpretacyjnych urzędników ˝fiskusa˝?

Z poważaniem

Posłowie Maciej Świątkowski i Teresa Piotrowska

Warszawa, dnia 4 grudnia 2006 r.

Zobacz także:

Umowy cywilnoprawne w zoz – samozatrudnienie


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraca w Norwegii

Praca w Polsce i w Norwegii: różnice, wyzwania i korzyści - wywiad z pielęgniarką.

4 min czytania
Poniższy wywiad został zrealizowany przez Open Europe – firmę, która rekrutuje, szkoli i pomaga zdobywać dobrze płatną pracę dla polskich pielęgniarek i…
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Komentarze