Sejm – pielęgniarki z niczym. Ratownicy 30% dodatku.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Sejm – pielęgniarki z niczym. Ratownicy 30% dodatku.

Sejm o wynagrodzeniach pielęgniarek i ratowników

Posiedzenie sejmu w dniu 13 października 2021 roku.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski

(…) Pierwszy cykl poprawek dotyczy uruchomienia z powrotem 30-procentowego dodatku do stawki godzinowej dla członków zespołu ratownictwa medycznego zatrudnionego w zespołach ratownictwa. Nie dotyczy to zespołów transportowych. Zespół ratownictwa składa się z dwóch bądź z trzech osób, czyli jest pielęgniarka systemu bądź ratownik systemu lub dwie pielęgniarki, dwóch ratowników i dodatkowo kierowca. Z tego wynika, że to jest dla wszystkich członków niezależnie od tego, czy osoby są zatrudnione na umowę o pracę czy na umowę cywilnoprawną, i tutaj jest przedstawione uzasadnienie.

Z tą poprawką jest przedstawiona poprawka 3., która mówi, że ta poprawka, ten dodatek wyjazdowy, powinna wejść 1 października br. (…)

Poseł Elżbieta Gelert:

Pani Marszałek! Panie Ministrze! Zapewne wiele zapisów w tej ustawie jest korzystnych i bardzo dobrze, że one się pojawiły. Natomiast to, co mnie bardzo zaniepokoiło, to wystąpienie pani poseł Szczurek–Żelazko, która mówi o powrocie do 30% dodatku dla ratowników medycznych.

Posłanka: Danie dodatku tylko i wyłącznie jednej grupie na pewno spowoduje bardzo duże niezadowolenie, także pielęgniarek

A więc pytam: Dlaczego tylko tyle i dlaczego tylko ratownicy? Powołuje się pani na to, że kiedyś była taka ustawa. Oczywiście, że kiedyś była ustawa, która to dawała, ale nie dawała tylko ratownikom, dawała również pielęgniarkom anestezjologicznym, pielęgniarkom psychiatrycznym itd. Czy do tego wrócimy, czy dalej będziemy wkładać kij w mrowisko?

Danie takiego dodatku tylko i wyłącznie jednej grupie na pewno spowoduje bardzo duże niezadowolenie. Myślę, że prace pewnie trwają, o czym też się dowiemy w ostatniej chwili. Wrzuca się, powiedzmy, do ustawy, która już została przeprocedowana, poprawkę, która pierwotnie w ogóle nie miała nic wspólnego (Dzwonek) z tą ustawą. Pani jako pielęgniarka wie, że niezadowolenie pielęgniarek z tego, że pewne grupy zawodowe będą miały dużo większe przywileje niż one, do niczego dobrego nie doprowadzi w służbie zdrowia. I myślę, że pielęgniarki po dzisiejszej debacie, która na pewno będzie jeszcze prowadzona na posiedzeniu Komisji Zdrowa, wyrażą swoje zdanie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Posłanka: Następuje zwiększenie wynagrodzenia ratowników o 30%

Poseł Józefa Szczurek-Żelazko:

Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Projekt ustawy jest projektem, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu środowisk, pielęgniarskich również, bo w tym przypadku zwiększamy kompetencje zawodowe. Natomiast jeśli chodzi o uposażenia, to myślę, że pan minister za chwilę o tym powie, bo negocjacje w tej sprawie trwają i zapewne niebawem zakończą się podpisaniem porozumienia.

Panie Ministrze! Ta poprawka, którą złożyłam, mówi o zwiększeniu wynagrodzeń ratowników medycznych wykonujących swoje zadania w zespołach ratownictwa medycznego a nie na oddziałach psychiatrycznych. Następuje zwiększenie wynagrodzenia o 30%.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 22

Bądź pierwszym, który oceni wpis

422 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek: osoba z kwalifikacjami grupy 2, nie musi być zaszeregowana w grupie 2.

2 min czytania
Zaszeregowanie pielęgniarek w siatce płac z kwalifikacjami z grupy 2   Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza komunikat zamieszczony na stronie…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarkom nie dałam 7300 PLN. Nie mogę dawać jednym, kosztem drugich.

1 min czytania
Dyrektor szpitala o wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek z grupy 2 W dniu 11 sierpnia 2022 roku na starachowicka.pl ukazał się wywiad z dyrektorem…
AktualnościNowa siatka płacSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarka: Moralnie nie mogę się z tym pogodzić.

1 min czytania
Jak siatka płac pielęgniarek nie przystoi do realiów wykonywania praktyki pielęgniarskiej  Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejną korespondencję otrzymaną na redakcyjną…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – nowe współczynniki pracy.