Sejm – poprawki do siatki płac pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Sejm – poprawki do siatki płac pielęgniarek.


Wynagrodzenia pielęgniarek a nowa siatka płac

Ustawa wprowadzająca nową siatkę płac pielęgniarek i położnych jest obecnie rozpatrywana przez sejm. Posłowie na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 21 maja, podczas drugiego czytania ustawy, zgłosili poprawki do załącznika zawierającego siatkę płac. Poprawki dotyczą przede wszystkim wysokości współczynników pracy. Teraz przedmiotowe poprawki zostaną skierowane do sejmowej komisji zdrowia i finansów publicznych.

Poniżej przytaczam fragmenty wypowiedzi posłów, którzy zgłosili poprawki do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników podmiotów leczniczych.

Poseł Marcelina Zawisza

W czasie pandemii, chwilę po trzeciej fali, rząd tak prowadzi rozmowy z przedstawicielami zawodów medycznych, że kolejne grupy informują o planowanych protestach i strajkach. Jeżeli rząd doprowadzi do strajku pielęgniarek, to za każde utrudnienie w dostępie do ochrony zdrowia was rozliczymy, bo to wasza, rządu, ministerstwa, wina, że zamiast docenić pracę, traktujecie tak ważne zawody medyczne z buta. Ministerstwo nie słuchało tego, co mówiły związki, i w tak ważnym i oczekiwanym przez całe środowisko projekcie, obok zbyt niskiego poziomu proponowanych minimalnych zarobków i obok nieadekwatnych kwalifikacji w tabeli, znajduje się wiele absurdalnych zapisów. Co należy poprawić? Ta ustawa utrwala wręcz karygodną, naprawdę karygodną rzecz: zniechęca do podnoszenia kwalifikacji i nie docenia doświadczenia i wykształcenia, które przedstawiciele zawodów medycznych posiadają.W imieniu klubu Lewicy składam poprawkę, która ma to skorygować. Mam nadzieję, że zadbacie o to, aby docenić doświadczenie pracowników zawodów medycznych, zamiast oferować im wynagrodzenie nieadekwatne do ich kompetencji. Naprawdę nie możecie traktować pracowników ochrony zdrowia jak wszystkich innych pracowników. Oni, mając wyższe wykształcenie, większe doświadczenie, są w stanie dużo lepiej wykonywać swój zawód. Należy ich odpowiednio wynagradzać. Nie może być tak, że pielęgniarka  z wieloma  latami  doświadczenia  ma  taki sam zarobek jak pielęgniarka, która dopiero startuje w zawodzie. Jeżeli będziecie tak prowadzić waszą politykę zatrudnienia, to nie dziwcie się, że kolejne osoby będą po prostu wyjeżdżać z kraju.

Poseł Michał Szczerba:

Bardzo dziękuję.Pani Marszałek! Sprawa jest niezwykle poważna, ponieważ to jest ten moment, kiedy możemy powiedzieć: sprawdzam. Mamy partyjne fajerwerki, mamy konferencje, mamy Polski Ład, Nowy Ład, mamy dzisiaj konferencję w Chełmie, a tutaj mamy konkrety. Mówimy: sprawdzam. W jaki sposób traktujecie pracowników medycznych, a w szczególności w jaki sposób traktujecie polskie pielęgniarki i polskie położne? Jeżeli spojrzymy na tabelę, która jest załącznikiem do tego projektu, jeżeli zobaczymy, jaki jest współczynnik pracy określony dla 158 tys. pielęgniarek i położnych, to jest to współczynnik 0,73%. 0,73% przeciętnego wynagrodzenia. Co to oznacza? To oznacza, że wielka grupa pielęgniarek i położnych będzie miała wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 3893 zł. (Dzwonek) W sytuacji kiedy mówimy, że inwestujemy w zawody medyczne, państwo pokazujecie, że jest całkiem inaczej. Składamy poprawki, które doprowadzą do tego, że te pensje staną się wreszcie godne. Dziękuję bardzo.

Poseł Dariusz Klimczak:

Dlatego mój klub, klub Koalicji Polskiej – Polskiego Stronnictwa Ludowego, Unii Europejskich Demokratów, Konserwatystów, przygotował dwie poprawki. Pierwsza włącza nowy załącznik dotyczący współczynników pracy zgodny z naszymi postulatami programowymi – 30% podwyżki w stosunku do tego, co jest dzisiaj. Druga systemowa poprawka – współczynnik pracy od 2022 r. ulega corocznemu podwyższeniu o 0,2. Składam te poprawki na ręce pani marszałek.

źródło: stenogram z posiedzenia sejmu – sejm.gov.pl

Czytaj więcej w działach:

Nowa siatka płac

       • Dodatki dla pielęgniarek

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8320 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki z grupy 7 z pensją grupy 8.

2 min czytania
Senator pyta ministra zdrowia o interpretację siatki płac pielęgniarek Posiedzenie senatu w dniu 21 września 2021 roku. Senator Janusz Pęcherz: Moje oświadczenie…
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Komentarze