Sejm zniósł wymóg posiadanie dwuletniego doświadczenia w wykonywaniu zawodu pielęgniarki lub położnej dla osób chcących wykonywać te zawody w ramach działalności gospodarczej.

3 min czytania
Aktualności
Sejm zniósł wymóg posiadanie dwuletniego doświadczenia w wykonywaniu zawodu pielęgniarki  lub położnej dla osób chcących wykonywać te zawody w ramach działalności gospodarczej.

 

 

Zobacz także:

7 lipca 2015 – Ministerstwo zdrowia idzie po rozum do głowy! Brawo! Wbrew stanowisku władz izby pip. Teraz pielęgniarka, która ma wolę wykonywania zawodu na własny rachunek musi …

 


 

 

W uzasadnieniu do zamiany ustawy czytamy:

"Jak przewiduje obowiązujący art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, jednym z warunków podjęcia przez pielęgniarkę wykonywania zawodu w ramach działalności leczniczej w ramach indywidualnej praktyki jest posiadanie co najmniej dwuletniego doświadczenie w wykonywaniu tego zawodu. Jakkolwiek rozwiązanie to, jak należy sądzić, w założeniu ustawodawcy miało zapewnić pacjentom zgłaszającym się do takiej praktyki profesjonalne usługi wysokiej jakości, to jednak z drugiej strony nie sposób nie zauważyć, że jest to przepis ograniczający swobodę wykonywania działalności gospodarczej osobie, które jest uprawniona w oparciu o przepisy prawa powszechnie obowiązującego do wykonywania zawodu zaufania publicznego w innych formach, np. na podstawie umowy o pracę. W konsekwencji, nie można wykluczyć, że nie ostałby się on w konfrontacji z wzorcami konstytucyjnymi określonymi w art. 21 i art. 65 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
Mając na względzie powyższe, za uzasadnione należy uznać usunięcie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej wymogu 2-letniego doświadczenia w wykonywaniu zawodu pielęgniarki jako warunku podjęcia wykonywania zawodu w ramach działalności gospodarczej." 

 

 


 

 

8 lipca 2015 roku posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia

Poseł Elżbieta Gelert

Uchyla się też – myślę, że to też jest istotne… Do tej pory pielęgniarka, aby założyć swoją działalność gospodarczą musiała… To jest zmiana dokonywana w ustawie o samorządzie. W ustawie o samorządzie jest zapis, który mówi, że pielęgniarka powinna pracować minimum 2 lata, ażeby mogła założyć własną działalność gospodarczą. W tej chwili ten zapis się wykreśla. Uważa się, jak w przypadku wszystkich zawodów, że jeżeli ktoś otrzymuje dyplom, to znaczy, że to jest poświadczenie jego wiedzy i umiejętności, i czy podejmuje pracę samodzielnie i zakłada własną działalność, czy pracuje u kogoś lub w formie etatu, to nie powinno się to różnić od innych zawodów. Tego ta zmiana dotyczy.

/Wpadka pani poseł. Wymóg posiadania dwuletniego doświadczenia zawodowego zapisano nie w ustawie o samorządzie lecz … o działalności leczniczej/ – przypis redakcji Portalu  

Poseł Józefa Hrynkiewicz

Druga moja uwaga dotyczy zatrudnienia pielęgniarek jako samodzielnych przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie, panie ministrze – do tej pory w rozwiązaniach jest bardzo duża możliwość zatrudniania pielęgniarek, także w szpitalach, jako samodzielnych przedsiębiorców, i pielęgniarki bardzo na to narzekają, że zmuszane są do podejmowania własnej działalności gospodarczej, ponieważ to wcale nie polepsza ich sytuacji ani materialnej, ani zawodowej. Jeśli więc pan minister ma takie dane, które rzeczywiście wskazują na to, że środowisko pielęgniarek i położnych dąży do tego, żeby zatrudniać się jako samodzielni przedsiębiorcy w różnych podmiotach leczniczych czy nieleczniczych, na przykład edukacyjnych, to byłabym panu ministrowi bardzo zobowiązana za dostarczenie takich analiz czy badań, jeśli państwo w tym kierunku zmierzają, bo ja znam zupełnie inne, wręcz odmienne stanowisko pielęgniarek.

23 lipca posiedzenie plenarne sejmu

Poseł Krystyna Kłosin:

Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy powinny mieć pozytywny wpływ na rozwój rynku pracy. Zniesienie wymogu dwuletniego doświadczenia zawodowego dla pielęgniarek i położnych zamierzających wykonywać ten zawód w ramach działalności gospodarczej powinno przełożyć się na wzrost samozatrudnienia, a także pozwolić na zatrudnienie w ramach tej działalności innych pielęgniarek i położnych oraz osób do obsługi prowadzonej praktyki medycznej.

 

Ze strony sejmowej wybrał

Mariusz Mielcarek

 

 

Dotychczasowe brzmienie ustawy:

Art. 19. 1. Pielęgniarka wykonująca zawód w ramach działalności leczniczej jako indywidualną praktykę jest obowiązana spełniać następujące warunki:
1) posiadać prawo wykonywania zawodu;
2) posiadać co najmniej dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu;

Natomiast w ustawie z dnia 24 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz innych ustaw zapisano: 

w ust. 1 uchyla się pkt. 2 

Teraz ustawa zostanie skierowana do senatu

 

Mariusz Mielcarek

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7907 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość wyboru kilku dyżurów.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Poszukiwana pielęgniarka do stałej współpracy na oddział chirurgii ogólnej w Łodzi. Wynagrodzenie: 70 PLN brutto/godzinę Umowa: umowa zlecenie lub…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Komentarze