Senat o godz. 11.30 rozpoczął procedowanie ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Portal pielęgniarki.info.pl prowadzi na bieżąco aktualizowany przekaz…

3 min czytania
AktualnościNowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.

 


Senat o godz. 12.00 rozpoczął procedowanie ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Portal pielęgniarki.info.pl prowadzi na bieżąco aktualizowany przekaz.

11.30 – Prowadząca obrady senatu otwiera punkt porządku obrad: 
"Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych".

11.33 – Sprawozdanie z prac senackiej komisji zdrowia nad przedmiotową ustawą składa senator sprawozdawca… Zobacz sprawozdanie komisji. Senator przytacza powszechnie znane dane o ustawie. 

11.48 – Senator mówi o poprawkach dotyczacych grupy zawodowej pielęgniarek i położnych zgłoszonych na komisji zdrowia. Mówi, że nie znalazły poparcia ze względu na wysokie koszty. 

Te według posła sprawozdawcy wyniosłyby 60 miliardów złotych! Tak policzyło senackie biuro legislacyjne. 

11.50 – Teraz senatorowie mogą zadawać trwające nie dłużej niż jedną minutę pytania do senatora sprawozdawcy.

12.05 – Przerwa do godziny 12.30.

12.30 – Kolejne pytania senatorów. 

12.32 – Głos zabiera pani wiceminister zdrowia (pielęgniarka). Łączny skutek do 2022 roku to 16 miliardów złotych. Ta ustawa ma zachęcić do wykonywania zawodu medycznego. 

12.37 – Pytania do wiceministra zdrowia (pielęgniarki) mogą zgłaszać senatorowie. Pytanie nie dłuższe niż minuta. 

12.40 – Senator: ustawa zmierza do wyrównywania płac? To skąd tyle skarg! Zwłasza pielęgniarek i położnych. Marszałek upomina senatora, że nie zadaje pytania tylko wygłasza komentarz. Senator mówi o licznych pismach otrzymanych od pielęgniarek i położnych. 

12.42 – Wiceminister zdrowia (pielęgniarka): podział pracowników na grupy jest zgodny z propozycjami strony społecznej. Różnica dotyczy wysokości wskaźników. 

12.45 – Pytanie senatora: chyba nie za bardzo jest w temacie. Szkoda. W takiej sytuacji trudno liczyć aby sprawy pielęgniarek i położnych znalazły zrozumienie senatorów…

12.50 – Senator: co jest prawdą? Są ogromne nadwyżki z podatków, czy to, że nie ma środków finansowych na godziwe podwyżki płac w ochronie zdrowia?

12.52 – Wiceminister zdrowia (pielęgniarka): ustawa ma "walor sektorowy". Ustawa daje perspektywę kilkuletnią na podwyżki. To należy docenić.

12.55 – Marszałek senatu otwiera dyskusję. 

13.00 – Senator: presja na podwyżki w ochronie zdrowia jest ogromna. Premier Szydło rozbudziła nadzieje. Rząd wydaje 6 miliardów na zakup akcji PKO SA. W ochronie zdrowia pracuje ponad 430 tys. osób. Był tydzień czasu na uzyskanie kompromisu. Teraz się dowiadujemy, że kompromisu nie będzie. Co się będzie działo teraz w szpitalch jak się ludzie dowiedzą, że biały personel dostanie podwyżki. Pozostali pracownicy nie. Salowe, sanitariusze, pracownicy obsługi itd. Projekt obywatelski poparło prawie 250 tysięcy osób.

13.01 – Zgłoszona jest poprawka, aby współczynniki były w ustawie, takie jak w projekcie obywatelskim. Senator: rozbudzono nadzieje na realne podwyżki. 

13.05 – Senator porusza sprawę pielęgniarek i położnych. Mówi o grupie 9 i wskaźniku 0.64. To daje netto 1640 złotych! Dla pielęgniarki z tytułem magistra. Dla pielęgniarki bez specjalizacji. Dla pielęgniarki po LM. Resort zdrowia powołał zespół ds. strategii dla pielęgniarstwa. Tylko co to da. Senator złożył w tej kwesti poprawki. 

13.09 – Senator: prestiż zawodu buduje się także poprzez wysokość płac. 

13.12 – Więcej pielęgniarek (wskaźniki) jest na Białorusi. 

13.13 – Senator: pielęgniarka z wieloletnim doświadczeniem nie jest gorsza od pielęgniarki z dwuletnim doświadczeniem i z tytułem magistra. Ustawę w tym zakresie trzeba zmienić. Zgłosił poprawki. 

13.15 – Senator: jestem praktykującym lekarzem, chirurgiem. Wiele osób pracuje w szpitalu, które nie mają wykształcenia medycznego. W szpitalch występują kominy płacowe. Sam jestem lekarzem, ale rożnice są ogromne. Jedni "spijają śmietankę", a inni zarabiają grosze. To trzeba zmienić.

13.22 – Marszałek informuje, że złożono kilka wniosków o charakterze legislacyjnym w formie poprawek do ustawy.  

13.24 – Głos zabiera wiceminister zdrowia (pielęgniarka): o kwestii pielęgniarek i ich zaszeregowania do grup: wzrost o około 1000-1200 zł do wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarki ze specjalizacją. Wzrost dla pielęgniarki magistra ze specjalizacją (motywujemy do uzyskiwania specjalizacji!) 5 200 złotych. W 2022 roku. Teraz około 2 200 złotych. Widzimy zainteresowanie podejmowaniem studiów na kierunku pielęgniarstwo. 20 tysięcy pielęgniarek wyjechało od wejścia Polski do UE. To nie jest dużo. 

13.31 – Zamknięto ten punk obrad. W związku ze zgłoszonymi poprawkami, senacka komisja zdrowia ma się do nich ustosunkować. Głosowanie nad ustawą pod koniec posiedzenia senatu. 

Bardzo dziękuję za uwagę. 

Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki i położne. Po LM. Po SM. Magistrów. Z tytułem licencjata. Ze specjalizacją. Bez specjalizacji. 

Naprawdę! Dla ministerstwa zdrowia jesteśmy jedną wielką masą. Wykształcenie nie ma znaczenia. Ale trzeba było coś zrobić, aby ukryć, że nie damy podwyżek! 

Wszystkich nas zrobiono w konia. Ale o tym w artykułach na portalu przez kilka kolejnych dni. Będzie ciekawie. I udowodnię swoją powyższą tezę. Pierwszy artykuł na portalu dziś o 20.00.

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8014 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 50-80 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki i położnej Dynamiczne centrum profilaktyki zdrowia we Wrocławiu, specjalizującym się w terapiach holistycznych poszukuje kompetentnej pielęgniarki lub położnej,…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – w sejmie podano wysokość ich zarobków. Wzrosły bardziej niż wynagrodzenia lekarzy.

2 min czytania
W sejmie o wysokości wynagrodzeń pielęgniarek na tle innych zawodów medycznych W debacie sejmowej w dniu 29 listopada 2023 roku nad ustawą…
Komentarze