Zobacz uchwałę senatu …..
Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych
Senat w uzasadnienieniu do wniosku w sprawie zakazu prowadzenia studiów zoocznych na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo się zagalopował. Argumentacja, że 'studia niestacjonarne (na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo), z samej swojej istoty, nie mogą dawać gwarancji odpowiedniego poziomu uzyskania kwalifikacji w zawodzie pielęgniarki i położnej’ jest kuriozalna.
W przypadku jej przyjęcia należy zweryfikować dyplomy magistra pielęgniarstwa i położnictwa osobom, które ukończyły najpierw licencjat na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, a następnie studia zaoczne magisterskie. Bo studia te 'nie mogą dawać gwarancji odpowiedniego poziomu uzyskania kwalifikacji’ magistra pielęgniarstwa i położnictwa.
Po co wzmocniać system nadzoru merytorycznego nad uczelniami, skoro prościej zakazać. I z takim wnioskiem występuje samorząd pielęgniarek i położnych na senackiej komisji zdrowia. W ten sposób samorząd podważa także jakość kształcenia na zaocznych studniach pomostowych – przecież one jako 'studia niestacjonarne (na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo), z samej swojej istoty, nie mogą dawać gwarancji odpowiedniego poziomu uzyskania kwalifikacji’.
Mariusz Mielcarek
Zobacz także:
23 lipca 2007 roku: Senacka komisja zdrowia za likwidacją niestacjonarnych studiów na kierunku pielęgniarstwo! Senatorzy zgodzili się z argumentami, że 'efekty takiego kształcenia są wątpliwe’. Podnoszono argument, że 'trudno bowiem nauczyć się dobrze zawodu pielęgniarki w toku zaocznym, gdzie zajęcia odbywają się tylko w soboty i niedziele, i to raz na dwa tygodnie’.
Zobacz komentarze w tej sprawie.
Zobacz info o innym aspekcie nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej:
31 lipca 2007 roku: Ministerstwo zdrowia proponuje, aby pielęgniarka mogła uzyskać kwalifikacje położnej po ukończeniu 18-miesięcznej szkoły. Program będzie obejmować tę część programu kształcenia położnych, która nie została zrealizowana w szkole pielęgniarskiej. Naczelna Izba PiP jest przeciwna temu rozwiazaniu. Dlaczego? Czy ma merytoryczne uzasadnienie swojego stanowiska czy protestuje na zasadzie 'nie bo nie’. Zobacz dyskusję sejmową w tej sprawie. Zobacz komentarze w tej sprawie.