Senat RP: "Studia niestacjonarne (na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo), z samej swojej istoty, nie mogą dawać gwarancji odpowiedniego poziomu uzyskania kwalifikacji w zawodzie pielęgniarki i położnej".

1 min czytania
Aktualności

 

Zobacz uchwałę senatu ….. 

 

Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Senat w uzasadnienieniu do wniosku w sprawie zakazu prowadzenia studiów zoocznych na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo się zagalopował. Argumentacja, że 'studia niestacjonarne (na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo), z samej swojej istoty, nie mogą dawać gwarancji odpowiedniego poziomu uzyskania kwalifikacji w zawodzie  pielęgniarki i położnej’ jest kuriozalna.

W przypadku jej przyjęcia należy zweryfikować dyplomy magistra pielęgniarstwa i położnictwa osobom, które ukończyły najpierw licencjat na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, a następnie studia zaoczne magisterskie. Bo studia te 'nie mogą dawać gwarancji odpowiedniego poziomu uzyskania kwalifikacji’ magistra pielęgniarstwa i położnictwa.

Po co wzmocniać system nadzoru merytorycznego nad uczelniami, skoro prościej zakazać. I z takim wnioskiem występuje samorząd pielęgniarek i położnych na senackiej komisji zdrowia. W ten sposób samorząd podważa także jakość kształcenia na zaocznych studniach pomostowych – przecież one jako 'studia niestacjonarne (na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo), z samej swojej istoty, nie mogą dawać gwarancji odpowiedniego poziomu uzyskania kwalifikacji’.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

23 lipca 2007 roku: Senacka komisja zdrowia za likwidacją niestacjonarnych studiów na kierunku pielęgniarstwo! Senatorzy zgodzili się z argumentami, że 'efekty takiego kształcenia są wątpliwe’. Podnoszono argument, że 'trudno bowiem nauczyć się dobrze zawodu pielęgniarki w toku zaocznym, gdzie zajęcia odbywają się tylko w soboty i niedziele, i to raz na dwa tygodnie’.
Zobacz komentarze w tej sprawie.

Zobacz info o innym aspekcie nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej:

31 lipca 2007 roku: Ministerstwo zdrowia proponuje, aby pielęgniarka mogła uzyskać kwalifikacje położnej po ukończeniu 18-miesięcznej szkoły. Program będzie obejmować tę część programu kształcenia położnych, która nie została zrealizowana w szkole pielęgniarskiej. Naczelna Izba PiP jest przeciwna temu rozwiazaniu. Dlaczego? Czy ma merytoryczne uzasadnienie swojego stanowiska czy protestuje na zasadzie 'nie bo nie’. Zobacz dyskusję sejmową w tej sprawie. Zobacz komentarze w tej sprawie.

 


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze