Senat: Starsze pielęgniarki nie chcą wprowadzać nowych pielęgniarek. Powód – różnica w zarobkach.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacPraktyka zawodowa
Senat: Starsze pielęgniarki nie chcą wprowadzać nowych pielęgniarek. Powód – różnica w zarobkach.

Dyskusja w senacie o realiach wykonywania zawodu pielęgniarki…

Na stronie internetowej senatu poinformowano, że dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie propozycji zmian legislacyjnych z przedstawicielkami społecznych organizacji medycznych: Fundacji „Polki w Medycynie”, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Położnych Rodzinnych, Fundacji „Kobiety w Chirurgii” oraz Fundacji „Matecznik”.

Wicemarszałek Michał Kamiński wyraził satysfakcję z faktu, że młode pokolenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i przedstawicieli innych zawodów medycznych przychodzi do Senatu z propozycjami rozwiązań systemowych, a nie z roszczeniami finansowymi.

Postulaty Fundacji „Polki w Medycynie” przedstawiły prezeska fundacji Małgorzata Osmola, dr n. med. Agata Malenda, Jagoda Hofman-Hutna, Anita Klukowska, Paulina Kukla i Anna Woda.

Misją fundacji jest walka z dyskryminacją kobiet w zawodach medycznych, a także edukacja pacjentów.

W związku z ogromną skalą problemu w środowiskach medycznych „Polki w Medycynie” postulują włączenie tematyki przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji kobiet oraz praw pracowniczych do programu studiów, a także kształcenia podyplomowego.

Z badań na reprezentatywnej grupie przedstawicielek zawodów medycznych w Polsce wynika bowiem, że 80% kobiet w medycynie w trakcie swojej kariery doświadczyło dyskryminacji, ale zaledwie 13% wie, do kogo należy to zgłosić. Być może odpowiedzią na ten problem byłoby zorganizowanie kampanii informacyjnej w tym zakresie. Pomocne mogłyby również okazać się odpowiednie narzędzie informatyczne będące elementem procedury antymobbingowej w ramach wdrażania badań klinicznych.

Przedstawicielki fundacji zgłosiły ponadto postulat uruchomienia programu adaptacji zawodowej, zwłaszcza dla pielęgniarek po studiach. W związku z faktem, że w trakcie studiów pielęgniarskich nie ma stażu, ich absolwentki potrzebują wsparcia – swoistego mentoringu – ze strony bardziej doświadczonych koleżanek.

Tymczasem od razu po studiach ponoszą odpowiedzialność za wszystkie wykonywane czynności, nie mając de facto odpowiedniego przygotowania praktycznego.

Poseł Joanna Wicha przypomniała, że pielęgniarki jako grupę zawodową podzielił nowy system płac. Przed jego wprowadzeniem starsze pielęgniarki – absolwentki liceów pielęgniarskich – chętnie uczyły młodsze koleżanki i udzielały im różnorakiego wsparcia.

A obecnie są duże dysproporcje płacowe, pielęgniarki po studiach zarabiają średnio o 2,5 tys. zł więcej, tymczasem gorzej uposażone, za to bardziej doświadczone starsze pielęgniarki nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia za wdrażanie absolwentek studiów pielęgniarskich do pracy.

Posłanka zwróciła również uwagę na różnicę w podejściu do współpracy z lekarzami i do stosunków z pacjentami. Wyraziła też przypuszczenie, że problem zniknie, gdy nastąpi wymiana pokoleniowa, zgadzając się jednocześnie, że sytuacja, gdy młody pielęgniarz nie ma nauczyciela zawodu, jest absurdalna.

Zdjęcie ilustracyjne: Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

źródło: senat.gov.pl

Jaki jest Twoje zdanie w sprawie powyższych opinii, które zostały wypowiedziane w senacie?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 35

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8295 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
Komentarze
×
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.