Senator do ministra zdrowia: Czy kierowany przez Pana resort prowadzi analizy dotyczące porzucenia zawodu przez "młode pielęgniarki i pielęgniarzy"?

1 min czytania
Aktualności

      

 

Czy kierowany przez Pana resort prowadzi analizy dotyczące porzucenia zawodu przez młode pielęgniarki i pielęgniarzy?

Na powyższe zapytanie senatora z dnia 9 czerwca 2016 roku ministerstwo zdrowia odpowiedziało w dniu 28 czerwca 2016 roku. Poniżej przytaczam fragment odpowiedzi:

W odniesieniu do drugiego pytania, czy resort prowadzi analizy dotyczące porzucenia zawodu przez młode pielęgniarki i pielęgniarzy oraz posiada dane na temat ich zatrudnienia w placówkach medycznych poza granicami kraju, informuję, że Ministerstwo Zdrowia w ramach szeroko zakrojonej współpracy z przedstawicielami:
∙ Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych;
∙ Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych;
∙ Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce;
∙ Krajowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Medycyny Szkolnej, prowadziło prace w ramach Zespołu do spraw analizy i oceny zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze oraz określenia kryteriów będących podstawą ustalania priorytetów w zakresie kształcenia podyplomowego, powołanego zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 kwietnia 2012 r. (Dz. Urzęd. Min. Zdrow. z 2012 r. poz. 13, poz. 86, z 2013 poz. 26). Efektem prac Zespołu jest dokument pn.: „Zabezpieczenie społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze. Rekomendacje i ich realizacja”. Dokument ten został zaktualizowany i w dniu 2 września 2015 roku zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w zakładce kadra medyczna i kształcenie/ pielęgniarki i położne /komunikaty ws. wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.
Poniżej przedstawiam informacje na temat liczby absolwentów I stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo oraz liczbę odebranych praw wykonywania zawodu. Z danych tych wynika, że 64% absolwentów odebrało prawo wykonywania zawodu w latach 2012–2016.

z upoważnienia
MINISTRA ZDROWIA
Podsekretarz Stanu
Marek Tombarkiewicz
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7328 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nieco spadnie różnica w podstawie.

3 min czytania
Protestujący medycy oraz minister zdrowia nie mają woli poprawy niesprawiedliwej oraz dyskryminującej siatki płac Sprawę wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki za tytuł specjalisty.

2 min czytania
Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki z tytułu uzyskania tytułu specjalisty w siatce płac autorstwa ministra zdrowia W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze