Senator o wynagrodzeniach pielęgniarek – „sytuacja patologiczna”.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Senator o wynagrodzeniach pielęgniarek – „sytuacja patologiczna”.

O pielęgniarkach w Senacie

Posiedzenie senatu w dniu 28 kwietnia 2022 roku.

Senator Alicja Chybicka:

(…) Druga sprawa dotyczy pielęgniarek.

Otóż pielęgniarki zwróciły się do mnie w następującej sprawie. Aktualnie, również w Przylądku, którym przez wiele lat kierowałam, mamy do czynienia z pielęgniarkami, które ukończyły studia wyższe, i z takimi, które tych studiów wyższych nie ukończyły.

Kiedyś tego nie było. Ta grupa pielęgniarek, które nie ukończyły szkoły wyższej, to są najczęściej pielęgniarki najbardziej doświadczone, to są dziewczyny naprawdę fantastyczne w tej pracy. A z czym one się zwracają?

Problem polega na tym, że w świetle aktualnych przepisów one są o wiele gorzej płatne aniżeli pielęgniarki, które są po studiach wyższych. To powoduje, że one pracują na wielu etatach lub z tej pracy chcą zrezygnować.

Wydaje mi się, że w okresie takim, w którym mamy ogromne kłopoty z pielęgniarskim personelem, należy docenić i wziąć pod uwagę staż pracy pielęgniarek i nie krzywdzić tych pielęgniarek. Bo tu przychodzą młode dziewczyny…

Chcę powiedzieć, jak praktycznie to wygląda.

Otóż przychodzą młode dziewczyny po studiach, które te starsze pielęgniarki wdrażają do pracy i uczą, ale te młode dostają dużo wyższe pieniądze.

To jest absolutnie nieprawidłowe. Tak że proszę o to, żeby się temu przyglądnąć i uzależnić płace pielęgniarskie – nie tylko w samym dodatku, ale i w podstawie – również od stażu pracy, bo ta sytuacja jest patologiczna, można powiedzieć.

Nie może być tak, że nauczyciel dostaje mniejsze pieniądze aniżeli student, a taki tu powstaje układ. Dziękuję bardzo.

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 349

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
Aktualności

Co pielęgniarki myślą o wykonywanym zawodzie.