Siatka płac pielęgniarek – negocjacje w dniu 9 kwietnia.

2 min czytania
AktualnościZakażone pielęgniarki
Siatka płac pielęgniarek – negocjacje w dniu 9 kwietnia.

Cowzdrowiu.pl o negocjacjach w ministerstwie zdrowia

Redaktor Aleksandra Kurowska informuje, że dziś odbyły się kolejne rozmowy o ustawie o płacach minimalnych w placówkach zdrowotnych. Są dwa obozy – jeden chce zablokować propozycje MZ i od razu wypracować nowe, drugi zaś poprzeć to, co MZ daje i pracować dalej nad kolejnymi nowelizacjami.

Ministerstwo Zdrowia wysłało partnerom nową wersję projektu ustawy dotyczącej najniższych wynagrodzeń w placówkach medycznych. Na prośbę dopisano ocenę skutków regulacji, chociaż trudno z niej dowiedzieć się, jakie rzeczywiście będą koszty przyspieszenia o pół roku wyrównania najniższych wynagrodzeń do zapisanych w ustawie współczynników oraz nieznacznej podwyżki wskaźników, przypisanych poszczególnym grupom.

Dziś z MZ rozmawiano m.in. o wysokości wskaźników – są krokiem do przodu zwłaszcza dla grup pomijanych dotychczas w podwyżkach, ale generalnie nikogo nie satysfakcjonują. Są traktowane raczej jako wyjście do dyskusji. Pielęgniarki rozmawiały dziś m.in. o gwarancjach utrzymania dotychczasowych płac.

Poruszane kwestie w zakresie zawodu pielegniarki

(…) -Jestem zdziwiona tempem prac, wszystko jest dociskane, żeby wprowadzać te rozwiązania w sytuacji, gdy już strony, które to zaakceptowały przedłożone propozycje wnioskują do ministra zdrowia o ustalenia harmonogramu noweli noweli, której jeszcze faktycznie nie ma – przekazuje nam Krystyna Ptok , przewodnicząca Ogólnopolskiego Związek Zawodowego Pielęgniarek i Położnych i wiceprzewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

-Wychodzi na to, że przyjmujemy coś, z założeniem, że będziemy to poprawiać. To jest niezrozumiała. Mówimy o potrzebnej nowelizacji ustawy i robimy to w sposób niezadowalający pracowników. Trzeba się zastanowić, po co to robimy? – komentuje przewodnicząca OZZPiP.

Jak podkreśla też jako wiceprzewodnicząca FZZ Forum nadal ma do tej nowelizacji negatywny stosunek. – Jest niewłaściwy podział pracowników. Nie jest znana nam jago metodologia. Twórcy ustawy doszli do takiego podziału nie wskazując skąd się wzięły dane współczynniki. Jeżeli mówimy o najniższych wynagrodzeniach to uwzględniono tam jedynie czynnik wykształcenia. Moja grupa zawodowa jest dyskryminowana pod kątem nie uznawania wykształcenia wyższego na poziomie licencjackim. Pielęgniarki, które mają licencjat są pozostawione w grupie pracowników z wykształceniem średnim. To jest dyskryminujące- zaznacza Ptok.

Dodaje: Jeżeli w ustawie zrównuje się wartość wynagrodzenia osób , które wykonują zawód medyczny do osób, które nie mają takich kwalifikacji to tak jakbyśmy pomijali ich odpowiedzialność. To czynnik , który powinien być uwzględniony przy wycenia wynagrodzenia nawet tego najniższego. Jeżeli chodzi o członków FZZ to myślę, że będą się domagać na poziomie podmiotów leczniczych zróżnicowania tych wynagrodzeń. (…)

Całość artykułu czytaj na Portalu cowzdrowiu.pl: Płace w ochronie zdrowia: co dziś ustalano na spotkaniu z MZ?

Czytaj więcej w dziale: Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7606 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko w poszukiwaniu świadomości o płacach pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko autorką skandalicznych zapisów siatki płac pielęgniarek i położnych Najpierw ta pani coś wymyśliła, potem autorytatywnie wprowadziła w życie. Była…
Aktualności

Pielęgniarki pracujące za granicą o 24-godzinnych dyżurach.

2 min czytania
Pielęgniarki o pracy dobowej za granicą Praca pielęgniarek w systemie 24-godzinnym ma swoich zwolenników oraz rzesze osób, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo…
Aktualności

Wiedza pielęgniarek na temat lewokomorowej niewydolności serca.

1 min czytania
Badania ankietowe wśród pielęgniarek i położnych Do redakcji pielegniarki.info.pl bardzo często zgłaszają się studenci pielęgniarstwa i położnictwa z prośbą o publikację kwestionariuszy…
Komentarze