Siatka płac pielęgniarek – poprawka senatu – nowe współczynniki pracy.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Siatka płac pielęgniarek – poprawka senatu – nowe współczynniki pracy.

Wystąpienie redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

W dniu 8 czerwca 2022 roku wystosowaliśmy poniższą korespondencję do senatorów zasiadających w senackiej komisji zdrowia. Treść publikujemy poniżej.

W senacie o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych

Natomiast na stronie senatu w dniu 8 czerwca opublikowano poniższą informację z przebiegu posiedzenia senackiej komisji zdrowia.

(…) Senatorowie zdecydowali o wprowadzeniu kilkunastu poprawek do ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Podnoszą one m.in. o 0,25 współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych pracowników medycznych i okołomedycznych, zawarte w załącznikach do tej nowelizacji, dzięki czemu odpowiednio wzrosną najniższe wynagrodzenia zasadnicze. Stosowne zmiany zgłosiła senator Alicja Chybicka. (…)

Wobec powyższego siatka płac pielęgniarek i położnych, według senackiej komisji zdrowia, powinna mieć następujący kształt:

Grupa 2 – pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 1,54
Grupa 5 – pielęgniarka, położna, z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją – współczynnik pracy – 1,27
Grupa 6 – Pielęgniarka, położna, z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy – 1,19

źródło: senat.gov.pl

Senacka komisja zdrowia – pytania o pielęgniarki i położne

Portal cowzdrowiu.pl informuje, że senator Wojciech Konieczny zadał wiceministrowi kilka pytań:

(…) Jak mamy kwalifikować pielęgniarki w zależności od wymaganych, a nie posiadanych kwalifikacji? Np. jeśli chodzi o oddział intensywnej terapii, to jest tam wymagania określona liczba pielęgniarek ze specjalizacją anestezjologiczną. Co jeśli mam ich więcej niż wymagana liczba? Czy mam wybrać którym pielęgniarkom mam dać, a którym nie, czy dostane na wszystkie? Jeśli tak to z czego, a jak mam dokonać wyboru, wg. jakich kryteriów?

Jak pan minister zapatruje się na to, że pracownicy w ciągu roku dopełniają wymogów z tabeli. Z czego mamy finansować wzrost wynagrodzeń, jeśli np. 20 pielęgniarek zrobi licencjat?

Portal cowzdrowiu.pl dodaje, że wiceminister Bromber nie odpowiedział dokładnie na te pytania. Stwierdził jedynie, że ministerstwo zadeklarowało zmianę w rozporządzeniu w sprawie kwalifikacji i dodał, że w kompetencji kierownika jednostki leży podejmowanie decyzji o wynagrodzeniach.

źródło: cowzdrowiu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 113

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7408 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: na zastępstwo wstawiana jest osoba bez kwalifikacji.

2 min czytania
Kompetencje zawodowe pielęgniarek a kariera pozioma w pielęgniarstwie 2 lipca na Facebook’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy post dotyczący artykułu pt….
AktualnościOferty pracy

Pielęgniarki - oferta pracy z wynagrodzeniem z nowej siatki płac.

1 min czytania
Nowa siatka płac pielęgniarek Poniżej publikujemy pierwszą ofertę pracy, która spełnia wymogi nowej siatki płac pielęgniarek i położnych. Oferta zawiera widełki zarobków,…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-line

Gazeta pielęgniarek i położnych. Najnowsze wydanie.