Siatka płac pielęgniarek to szalony pomysł.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Siatka płac pielęgniarek to szalony pomysł.

Szalony pomysł związku pielęgniarek – OZZPiP

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych często zastanawia się na czym polega szaleństwo pomysłu związku pielęgniarek i położnych w zakresie podziału personelu pielęgniarskiego na trzy grupy. Pomysłu, który „kupił” minister zdrowia wpisując go do ustawy.

Jaka jest istota tego szalonego projektu, jakimi przesłankami kierowali się autorzy podziału pielęgniarek na te z magistrem i specjalizacją, ze specjalizacją oraz bez specjalizacji.

Być może to wpływ lobby uczelni oraz innych podmiotów prowadzących szkolenia i kształcenie pielęgniarek i położnych. Patologiczny podział pielęgniarek i położnych spowodował olbrzymie zainteresowanie kształceniem na studiach magisterskich oraz na szkoleniach specjalizacyjnych. Ktoś zdecydowanie mógł być zainteresowany takim a nie innym podziałem.

Podział, który jest skutkiem obecnego chaosu płacowego, z drugiej strony spowodował znaczne zwiększenie wpływów środków finansowych dla uczelni oraz podmiotów prowadzących szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarki kupiły narrację – za papierek 3 tys. więcej wypłaty

Całe rzesze pielęgniarek i położnych zostało sztucznie zmotywowanych do uzyskania kolejnego papierka. Natomiast uzyskany papierek stanowił furtkę do znacznie wyższego wynagrodzenia zasadniczego. Z drugiej strony nikt się nie zastanawiał co znaczy dla systemu ochrony zdrowia uzyskanie przez daną pielęgniarkę tytułu magistra. Od dawna było wiadomo, że nic. Dowód? Dopiero teraz minister zdrowia zapowiada, że określone zostaną uprawnienia zawodowe pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa lub położnictwa.

Czyli z jednej strony system ochrony zdrowia poprzez sposób wynagradzania opłaca rzesze pracowników, którzy zdobywając „papierek” nie uzyskują żadnych nowych kompetencji. Dlatego system nie nadaje im szerszych uprawnień. Dowód? Wszystkie osoby z grupy 6, 5 oraz 2 wykonują ten sam zakres czynności zawodowych.

To patologiczny układ, stworzony przez państwo.

Ten system wmawia teraz pielęgniarkom i położnym z grupy – pielęgniarka bez specjalizacji – że są gorszymi a osoby z grupy 2 wtórują: trzeba było się uczyć, był czas na naukę.

Czy może być coś bardziej perfidnego?

Kolejny artykuł redakcyjny w dniu jutrzejszym o godz. 8.00 na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Fakty. Komentarze. Codziennie. Dla pielęgniarek i położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 98

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki dźwigają we dwie pacjenta ważącego po 100 kg i więcej.