Siostry oddziałowe miały swoje magazynki, a panie pielęgniarki swoje podmagazynki.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Siostry oddziałowe miały swoje magazynki, a panie pielęgniarki swoje podmagazynki.

Wynagrodzenia pielęgniarek stają się przedmiotem walki politycznej

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje wypowiedź Wicemarszałka Województwa Małopolskiego – pana Łukasza Smółka na sesji sejmiku województwa małopolskiego. Warto zaznajomić się z poniższą wypowiedzią. Sprawy wynagrodzeń pielęgniarek i położnych wchodzą w nową fazę – walki politycznej.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – p. Ł. Smółka

Szanowne Panie Pielęgniarki! Szanowne Panie Położne! Szanowny Panie Przewodniczący! Panie Przewodniczące! Panie Marszałku! Szanowni Państwo! W pierwszej kolejności bardzo panie przepraszam, że moi koledzy wplątali panie pielęgniarki, panie położone, w taką dyskusję.

Trudno mi jest przemawiać Szanowni Państwo, ponieważ dostaliśmy informację o przygotowaniu informacji na temat nakładów w ochronie zdrowia w szpitalach wojewódzkich, a dzisiaj Państwo jesteście reprezentowani tak naprawdę nie tylko ze szpitali wojewódzkich, ale też jest Szpital Narutowicza, Szpital w Oświęcimiu, Szpital w Tarnowie, Szpital Uniwersytecki.

Szanowni Państwo bardzo Państwa przepraszam, kiedy panie pielęgniarki w 2013 roku zarabiały za swoją ciężką pracę, wykształcenie, około 2 tys. zł to wtedy moich kolegów nie było z Państwem, nie było wtedy dyskusji, zarabiały panie pielęgniarki wtedy właśnie tyle.

Wicemarszałek województwa kieruje ciepłe słowa pod adresem pielęgniarek

Szanowni Państwo biorąc pod uwagę ochronę zdrowia, na wstępie bardzo paniom dziękuję za to, co panie, wszystkie panie, cała ochrona zdrowia w naszym województwie zrobiły w 2020, 21, ale również w 22.

To, co Państwo zrobiliście w ochronie zdrowia i dzisiaj Szanowni Państwo absolutnie nie chciałbym doprowadzić i dopuścić do takiej sytuacji, że pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi dojdzie do jakiegoś rozdziału, przełomu, albo nie daj Boże kłótni, absolutnie nie. (…)

Natomiast Szanowni Państwo najważniejszy jest człowiek i tak naprawdę żaden szpital, żadne mury, żadne łóżko nie będzie samo leczyć, każda kadra jest ważna, lekarz jest ważny, panie pielęgniarki są ważne, bardzo ważne są położone, ale również bardzo ważne są panie salowe, ale również administracja szpitala, wszyscy są ważni. (…)

Zawsze byliśmy do dyspozycji pań pielęgniarek, które teraz „dały się wplątać w konflikt polityczny”

Jeżeli chodzi o ustawę to też chciałbym zapytać Państwa Radnych, kto z Państwa Radnych przeczytał ustawę? Szanowni Państwo, dlatego też pozwólcie Państwo, że Pani Dyrektor Dominika Studzińska zreferuje pokrótce tą ustawę, natomiast ja apeluję do Pani Przewodniczącej Agaty Kaczmarczyk, apeluję do Pani Przewodniczącej, Pani Teresy Kwiek, apeluję do Pani Przewodniczącej ze Szpitala Uniwersyteckiego Pani Agnieszki Wydra, Szanowni Państwo miejsce gdzie jesteśmy tutaj to nie jest do końca miejsce, gdzie należałoby prowadzić negocjacje, dyskusje. Ilekroć panie poprosiły o spotkanie zawsze się z paniami spotykałem. Państwo poprosiliście o to, panie pielęgniarki ze Szpitala Uniwersyteckiego, żeby na kolejnej Radzie Dialogu Społecznego pojawił się Pan Dyrektor Marcin Jędrychowski. Szanowni Państwo Rada Dialogu Społecznego odbędzie się 6 marca i na tym spotkaniu będzie Pan Dyrektor Jędrychowski. Natomiast Szanowni Państwo jeszcze raz bardzo panie przepraszam, że panie dały się wplątać w konflikt polityczny, bo nie wiem czy panie zauważyły, kiedy były na dole w sali 414, kiedy były punkty, dyskusje, to Państwo Radni nie wychodzili na mównicę, tylko zabierali głos z miejsca, a dlaczego, bo nie było widowni, różnie, Pan Marszałek wychodzi, albo nie wychodzi, natomiast Szanowni Państwo zaczynając. (…)

Siostry oddziałowe miały swoje magazynki, a panie pielęgniarki miały swoje podmagazynki”

Szanowni Państwo Małopolska Tarcza Antykryzysowa, pakiet medyczny, ta tarcza, jako jedyna w Polsce wdrożona, Pan Marszałek Tomasz Urynowicz był w Zarządzie to wie jak trudno było wdrażane. Szanowni Państwo w pierwszej kolejności, jako Zarząd zadbaliśmy o to żeby kadra pielęgniarska miała maseczki, rękawice, środki ochrony osobistej, być może to bezpośrednio do Państwa nie dotarło, ale Szanowni Państwo na przykładzie właśnie tych środków ochrony osobistej również Państwu bardzo dziękuję, bo jak się okazało, że brakuje maseczek w szpitalach to oczywiście w magazynach nie było, ale siostry oddziałowe miały swoje magazynki, a panie pielęgniarki miały swoje podmagazynki, ale to pokazało, że panie są bardzo asertywnie przygotowane na wyjątkowo trudną kryzysową sytuację i za to też Państwu dziękuję. (…)

Stroną dla pielęgniarek nie jesteśmy my, tylko dyrektorzy szpitali

Jeszcze raz powtarzam, Szanowne Panie Przewodniczące jestem otwarty na dyskusję, zapraszam do współpracy, bo mi się dobrze z paniami dyskutuje, nawet, jeżeli nie dochodzimy do consensusu, czy nawet, jeżeli dochodzimy do trudnych tematów ważny jest dialog i ja zawsze jestem i będę otwarty na to ilekroć strona społeczna z różnych jednostek chce się spotkać, chce rozmawiać to jak najbardziej jesteśmy otwarci.

Natomiast jasno też wskazujemy, że kwestie kadrowe należą się do realizacji przez Państwa Dyrektorów. Dzisiaj jest ze mną kierownictwo Szpitala w Tarnowie, natomiast Szanowni Państwo jeszcze raz apeluję do tego żebyśmy rozmawiali o merytorycznych faktach, jeżeli dojdzie do potrzeby spotkania się w mniejszym gronie to w przypadku ulicy Basztowej czy Racławickiej jestem do Państwa dyspozycji.

Na sali są przedstawiciele związani z ochroną zdrowia, dyrektorzy, pracownicy szpitala, ale również pracownicy POZ i doskonale zdają sobie sprawę, że kwestia wynagrodzeń w ochronie zdrowia to jest bardzo trudny temat, który czasami prowadzi do bardzo emocjonalnych dyskusji. (…)

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji portalu.

źródło: Sejmik Województwa Małopolskiego
30 stycznia 2023 r.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1.8 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7706 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka pyta OZZPiP - gdzie doceniono moje 35-letnie doświadczenie zawodowe.

3 min czytania
Pielęgniarki i położne pytają przewodniczącą Krystynę Ptok Związek pielęgniarek przesłał do Sejmu własny projekt ustawy o wynagrodzeniach. Jaka jest różnica pomiędzy projektem…
Aktualności

Kosmetyczne i niekosmetyczne sposoby na wypadanie włosów - jak je wzmacniać od środka?

2 min czytania
Wypadanie włosów jest naturalne i związane z cyklem życia włosa. Przeciętny cykl życia włosa trwa od 2 do 6 lat i po…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Grupy płacowe pielęgniarek od 1 lipca 2023. Sprawdź współczynniki pracy.

4 min czytania
Minister zdrowia dzieli pielęgniarki na grupy. Związek OZZPiP tak samo… Ministerstwo zdrowia poprzez posłankę panią Józefę Szczurek-Żelazko poinformowało już w lutym 2023…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Hit roku: "Konflikty płacowe pielęgniarek niekorzystnie wpływają na pacjentów".