Skandaliczna wypowiedź przewodniczącej zakładowej organizacji związku pip. Po co nam taki związek pip?

1 min czytania
Aktualności

 

W jednym ze szpitali dyrekcja przeprowadziła analizę zwolnień lekarskich, na których przebywały pielęgniarki i położne. Wyniki kontroli w opinii dyrekcji były zaskakujące, jednakże bardziej zaskoczyły tłumaczenia poszczególnych pielęgniarek w zakresie powodów przebywania na zwolnieniach lekarskich. Skala absencji chorobowej według dyrekcji jest niedopuszczalna i wpływa negatywnie na finanse szpitala. Według redakcji Portalu dyrekcja szpitala oczywiście ma prawo do przeprowadzania analiz w zakresie absencji chorobowej. Natomiast działania dyrekcji w zakresie zamiaru zwolnienia osób "notorycznie nadużywających" zwolnień jest co najmniej kontrowersyjna.  Co to znaczy "notoryczne nadużywanie"? Jest to bardzo nieprecyzyjne określenie. Ponad to nie można jednoznacznie ocenić postępowania dyrekcji w tym zakresie nie znając szczegółów sprawy, a opierając się tylko na informacji prasowej. Teraz przechodzę do sedna sprawy. Otóż ….

W sprawie wypowiada się  przewodnicząca Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w tym ZOZ-ie. Mówi:

"Zarząd związku będzie na ten temat rozmawiał z paniami. Nie możemy absolutnie zabraniać nikomu nakazać przychodzenia do pracy, gdy jest ciężko chory. Ale chcemy jednocześnie, żeby zwolnienia nie były brane z byle powodu".

Mam nadzieję, że wypowiedź pani przewodniczącej została zniekształcona w artykule prasowym. Natomiast jeśli nie, to jest ona skandaliczna! 

Kto dał pani przewodniczącej i związkowi pip kompetencje w zakresie "podejmowania z paniami rozmów" w kontekście ich zwolnień lekarskich? Jakie to akty prawne regulują uprawnienia związku do oceny czy  "zwolnienie nie jest brane z byle powodu"?

Przypominam, że organem ustawowym w zakresie oceny zasadności zwolnienia lekarskiego jest ZUS. Nic do tego związkowi. Sam zamiar podejmowania "rozmowy z paniami" to bezprawie! Nie ma prawa związek do podejmowania w tym zakresie żadnych czynności i oceny czy  "zwolnienie nie jest brane z byle powodu".

Mariusz Mielcarek

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wybrał jednak pudrowanie syfa.

2 min czytania
Pani przewodnicząca Krystyna Ptok o sytuacji związanej z projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek, obecnie procedowanym w sejmie… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek - pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji.

1 min czytania
Pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji w sprawie złośliwego zaszeregowania do grup w siatce płac W najnowszym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze