Skład osobowy podstawowego zespółu ratownictwa medycznego. Poseł do ministra zdrowia: apeluję do Pana Ministra o zmianę formuły ustawy o PRM w taki sposób, aby zagwarantować TRZYOSOBOWY skład zespołów.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo ratunkowe
Skład osobowy podstawowego zespółu ratownictwa medycznego. Poseł do ministra zdrowia: apeluję do Pana Ministra o zmianę formuły ustawy o PRM w taki sposób, aby zagwarantować TRZYOSOBOWY skład zespołów.

 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie obsady podstawowych zespołów ratownictwa medycznego

 

Szanowny Panie Ministrze! W ostatnim czasie środowiska medyczne coraz głośniej mówią o problemie, jakim jest zmniejszanie obsad zespołów ratownictwa medycznego z obsad trzyosobowych do dwuosobowych. Jak czytamy w art. 36 ust l pkt 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym: Zespoły ratownictwa medycznego dzielą się na zespoły podstawowe, w skład których wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.
Przepis ten zostaje nagminnie wykorzystywany i obsady zespołów są redukowane, czego następstwem może być pogorszenie jakości udzielanych pacjentom świadczeń oraz znaczne opóźnianie transportu pacjenta do szpitala.
W wielu przypadkach konieczne może być wezwanie kolejnego zespołu systemu lub też służb współpracujących (Państwowa Straż Pożarna), gdyż zgodnie z przepisami BHP zespół dwuosobowy złożony z 2 mężczyzn może transportować pacjenta o masie nieprzekraczającej 100 kg wtedy tylko, jeśli pacjent nie wymaga monitorowania bądź tlenoterapii. W takiej sytuacji czas dla pacjenta może się okazać zbyt długi, zwłaszcz a w miastach, gdzie funkcjonuje tylko jeden zespół ratownictwa medycznego.
Ponadto, realizacja czynności ratunkowych na podstawie wytycznych BLS, ALS, EPLS i PHTLS wymaga minimum 3 osób, natomiast niewykonanie podstawowych czynności ratunkowych jest błędem w sztuce medycznej, co może prowadzić do roszczeń ze strony pacjentów bądź ich rodzin.
Wobec powyższego apeluję do Pana Ministra o zmianę formuły wyżej przytoczonej ustawy w taki sposób, aby zagwarantować trzyosobowy skład zespołów ratownictwa medycznego. Obecny bowiem stan zagrażać może życiu i zdrowiu pacjentów. Proszę również o odpowiedzi na następujące pytania:

 

  • 1. Czy Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić obowiązek obsady zespołów ratownictwa medycznego trzema osobami uprawnionymi do wykonywania czynności medycznych?
  • 2. Jeśli tak, to kiedy zmiany takie zostałyby wprowadzone w życie?

Z poważaniem
Poseł Marek Matuszewski
Warszawa, dnia 15 marca 2012 r.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Eleganckie żakiety medyczne dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Niedawno w Sklepie Pielęgniarek i Położnych pojawił się nowy model pięknego fartuszka/tuniki, który ma dłuższy krój…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

4 min czytania
Pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w 2 grupie siatki płac nie godzą się na niższe wynagrodzenie Poniżej publikujemy wywiad radiowy z panią Mileną…
Komentarze