Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Aktualności
Skuteczne sposoby na blizny

Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze sobą ból, dysfunkcje w danej okolicy ciała i u wielu osób wywołują znaczny dyskomfort psychiczny. Jeśli wcześnie podejmiesz kroki mające na celu eliminacje blizn, wtedy znacznie szybciej poradzisz sobie z problemem. Co więc robić, aby blizna nie była stałym defektem Twojego ciała?

Skąd się biorą blizny?

Na skutek urazu skórnego powstaje blizna, która ma wrzecionowaty kształt. Dzieje się to na skutek przerwania ciągłości tkanki. Na początku powstaje rana z krzepnącą w niej krwią i stopniowo zabliźnia się, a na miejscu uszkodzonej skóry pojawia się włóknista tkanka łączna. W miejscu powstania blizny nie będą budować się już mieszki włosowe, ani gruczoły łojowe. Wiele zależy od rodzaju rany i zdolności regeneracyjnych skóry.

Blizny mają różne barwy. Te po rozstępach, które powstają w czasie dojrzewania, odchudzania się czy po ciąży, przyjmują kolor czerwony. Najtrudniej jednak pozbyć się ran perłowych, również po rozstępach. Znajdują się na udach, pośladkach i na brzuchu, a pozbycie się ich jest o wiele trudniejsze. Niektóre blizny znikają samoistnie bardzo szybko, inne stopniowo się rozjaśniają, ale są i takie, po których zawsze zostanie jakiś ślad.

Co to za blizna?

Są różne rodzaje blizn. Pierwsze to blizny zwykłe, czyli takie, które po urazie stają się grube, sinoczerwone. W miejscu uszkodzenia skóry i w obrębie tego miejsca pojawia się świąd. Z czasem jednak blizna rozjaśnia się i ustępuje swędzenie. Natomiast blizny przerosłe to te, które goją się nieprawidłowo i wyglądają bardzo nieestetycznie. Czasami rozszerzają się poza obręb uszkodzenia skóry. Oprócz tych dwóch rodzajów blizn występują też blizny zanikowe (atroficzne), które powstają po trądziku czy ospie wietrznej.

Osobny rodzaj blizn stanowią tzw. keloidy., czyli bliznowce. Budują się po czasie zagojenia rany, mają nierównomierny kształt i wybrzuszenia. Charakteryzują się lekko różową barwą, a po dotknięciu takiej blizny pojawia się ból. Ich powstanie wiąże się z nadprodukcją kolagenu w miejscu ubytkowanej skóry po urazie.

Jak usuwać blizny, jaki krem na blizny?

Jeśli chcesz pozbyć się blizny szybko, działają skutecznie i od razu po rozpoczęciu procesu  bliznowacenia rany. Zastosuj dobrej jakości krem na blizny, który pomoże przywrócić skórze pierwotny, zdrowy wygląd. W takich preparatach znajdują się m.in. takie składniki jak krzem, cynk, witaminy i substancje, które mają za zadanie nawilżać skórę. Często pojawia się w nich także kompleks prebiotyczny i łagodzący podrażnienia pantenol. Po zastosowaniu takiego kremu tkanka jest dostatecznie zmiękczona. Składniki czynne preparatu wnikają głęboko w naskórek i tworzą barierę ochronną. Blizna powoli blednie, staje się mniej widoczna i zanika swędzenie.

Nie zawsze jednak ww. preparaty dadzą sobie radę ze starymi bliznami. Wtedy można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej w profesjonalnej klinice. Może to być np. peeling chemiczny, laserowe techniki czy mikrodermabrazja. Warto stosować masaże w miejscu powstania blizny lub plastry, które pozwalają zachować optymalne nawilżenie skóry.

Wiele zależy od rozległości uszkodzenia naskórka oraz stopnia gojenia się rany. Liczy się także determinacja i cierpliwość. Nie można przyśpieszać gojenia rany, bo organizm musi na początku sam uporać się z problemem. Wtedy włókna kolagenowe odpowiednio się poukładają i blizna nie będzie ściągnięta. Po sukcesywnym leczeniu skóry, efekty na pewno nadejdą.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Najwygodniejsze obuwie medyczne dla medyków.

1 min czytania
Chodaki dla personelu medycznego W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o pracownikach szpitali,…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka na kolonii przeżyła horror.

7 min czytania
Pielęgniarka została zatrudniona na koloniach… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty wyroku sądowego, który zapadł w Sądzie Okręgowym. Kolejny fragment…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - 99% głosujących uważa, że jest to naruszenie zasad współżycia społecznego.

1 min czytania
Pielęgniarki o wynagrodzeniach w izbie pielęgniarek… Głośnym echem w środowisku personelu pielęgniarskiego odbiła się informacja przekazana przez Redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze