Śląsk – dyskusja o normach zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Aktualności

Analiza kadry medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem danych dotyczących pielęgniarek i położnych oraz ewentualnych niedoborów kadrowych w tej grupie zawodowej były tematami, jakie na dzisiejszym posiedzeniu podjął Stały Zespół Roboczy Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zdrowia. Spotkaniu przewodniczyła Bożena Stępień, przewodnicząca Zespołu.

Im więcej zróżnicowanych kwalifikacji i umiejętności posiadanych przez wysoko kwalifikowane pielęgniarki, tym mniej przypadków błędów medycznych i odleżyn u pacjenta oraz większe zadowolenie pacjenta z zastosowanej terapii. Opierając się na badaniach, które potwierdzają tę prawidłowość, Iwona Borchulska, przewodnicząca Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych postulowała zwrócenie uwagi przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie tylko na dostępność świadczeń medycznych, ale na ich jakość. Przewodnicząca Iwona Borchulska zwracała uwagę, że przy ocenie ofert konkursowych nie jest brane pod uwagę zatrudnienie pielęgniarek i położnych. Jej zdaniem Narodowy Fundusz Zdrowia powinien na oddziałach szpitalnych określić minimalną liczbę zatrudnionych pielęgniarek, tak jak to jest w przypadku lekarzy.

Według oceny przewodniczącej Iwony Borchulskiej najbardziej niebezpiecznym problemem pojawiającym się w Samodzielnych Publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej jest podwójne zatrudnienie pielęgniarek i położnych poprzez obejście prawa i zatrudnianie ich w jednym miejscu pracy na umowę o pracę i umowę z firmą zewnętrzną współpracującą z ZOZ. Pielęgniarka poprzez takie działanie pracodawcy może nie przekraczając przepisów o czasie pracy, świadczyć ją bez odpoczynku 24 godziny na dobę lub więcej.

Polska wśród krajów europejskich zajmuje siódme miejsce od końca w zestawieniu ludności w przeliczeniu na jedną pielęgniarkę. U nas na jedną pielęgniarkę przypada 213 osób, w Belgii – 48,7 osób, Finlandii – 63 osoby, Irlandii – 97,1 osób. Najgorzej pod tym względem jest w Grecji – 753 osoby na 1 pielęgniarkę, Słowenii – 586 osób.

źródło informacji: strona internetowa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Zobacz także:

Regulacje prawne – NORMY ZATRUDNIENIA

Normy zatrudnienia – artykuł na stronie 9 Gazety Pielęgniarki i Położnej Nr 3

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8265 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Została ukarana. Poszła do sądu.

3 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Jakie zarzuty postawił pielęgniarce pracodawca… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu…
AktualnościPraca w Norwegii

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę jako pielęgniarka?

3 min czytania
Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z pracy z pielęgniarkami wyjeżdżającymi za granicę. Na podstawie dziewięciu lat pracy w Open Europe, specjalizując…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pracodawca zarzucił pielęgniarce "dezorganizację pracy w oddziale".

6 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru Z uzasadnienia (fragment) wyroku Sądu Okręgowego:  Bezpośrednią przełożoną powódki była M. K., która pełni obowiązki Pielęgniarki Oddziałowej. Przełożoną wszystkich pielęgniarek…
Komentarze