Solidarność o płacach pielęgniarek – inne zawody były pominięte.

5 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Solidarność o płacach pielęgniarek – inne zawody były pominięte.

Związek Solidarność klakierem rządu w sprawie patologicznej siatki płac w podmiotach leczniczych

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 23 marca 2022 roku. Podczas obrad omawiano założenia nowej siatki płac pracowników podmiotów leczniczych. 

Wszystkie pielęgniarki i położne powinny mieć świadomość, że całej patologii w zakresie siatki płac, współautorką jest związek Solidarność, a konkretnie przewodnicząca krajowego sekretariatu ochrony zdrowia NSZZ „Solidarność” pani Maria Ochman. 

To ta pani złożyła swój podpis pod projektem siatki płac, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. To ta pani złożyła podpis pod projektem siatki płac, który wyszedł z Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia. I został opublikowany w dniu 1 kwietnia 2022 jako projekt rządowy. 

Cały projekt ustawy wraz z nowa siatką płac, którą firmuje pani Ochman opublikowaliśmy w kwietniowym numerze miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych. Na stronach 5-7 prezentujemy, także tabelą autorstwa ministerstwa zdrowia, która przedstawia dane w zakresie wzrostu wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych od 1 lipca 2022 roku, w podziale na grupy zawodowe. Bezpłatny dostęp do e-wydania gazety, po kliknięciu w poniższą grafikę.

Oddajemy głos pani przewodniczącej Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman, poniżej komentarz redakcyjny pielegniarki.info.pl. 

Solidarność: inne grupy zawodowe poza pielęgniarkami poczuły się absolutnie wykluczone i pominięte w systemie

Panie przewodniczący, Wysoka Komisjo, panie ministrze, szanowni państwo, panie i panowie posłowie, chciałabym kilka słów powiedzieć o tej ustawie, bo to nie jest żadna nowinka. Mam takie wrażenie, że od czasu kiedy ta ustawa w zeszłym roku wzbudziła takie emocje – wszyscy panie i panowie posłowie zapomnieli, że ona będzie miała pięć lat w tym roku, to jest ustawa, która jest bardzo potrzebna, bardzo ważna, ale to nie jest żadna nowość – ta ustawa przyzwyczaiła nas już do tego, że mamy pewien trend wzrostu wynagrodzeń, że te wynagrodzenia są porównywane nie do płacy minimalnej, tylko do średniej krajowej, a więc są progresywne.

Ja chciałabym za to bardzo serdecznie podziękować, ponieważ ta ustawa powstawała w bardzo trudnych warunkach, ale powstała w 2016 r. jako pewna forma, myślę, ekspiacji za niestety ustawę czy też rozporządzenie tak zwane zembalowe. Niech Pan da wieczny odpoczynek panu profesorowi Marianowi Zembali, ówczesnemu ministrowi Platformy Obywatelskiej, który… To, co powiedziała pani Gelert, że staje jako dyrektor w bardzo trudnej sytuacji, bo musi dawać pozostałym grupom, jeżeli da jednej. No to właśnie ta ustawa była w pewnym sensie pokłosiem tego, że inne grupy zawodowe poza grupą zawodową pielęgniarek i położnych poczuły się absolutnie wykluczone i pominięte w systemie.

Ochman – ustawa gwarantuje warunki godne i godziwe

To słynne 4 x 400 spowodowało – i to jest może ta wartość dodana tego rozwiązania – że ta ustawa powstała. I mam nadzieję, że żadnemu ugrupowaniu politycznemu nie przyjdzie do głowy, żeby tę ustawę zlikwidować. Ta ustawa jest gwarancją najniższych wynagrodzeń, a więc tego, aby w tym systemie w ogóle ktoś pracował i był zatrudniony w warunkach godnych i godziwych.

Ona nie wzięła się znikąd. Poza ustawą 4 x 400, tym rozporządzeniem pana ministra Zembali i związanymi z tym problemami społecznymi… Proszę pamiętać, że w 1999 r., kiedy rozpoczynaliśmy swoją przygodę z systemem ubezpieczeń zdrowotnych, pracownicy weszli w ten system absolutnie niezabezpieczeni. I pani dyrektor Gelert, pani o tym doskonale wie – zresztą znamy się tyle lat i wiele razy podzielałam pani poglądy – że dyrektorzy kredytowali działalność szpitali kosztem pracowników, że te wszystkie ustawy, które powstawały: 201, 203, 110, wedlowska, taka, inna, to były rozwiązania doraźne, które nigdy nie gwarantowały zabezpieczenia ich realizacji… 

Prorządowa Solidarność: ustawa obnażyła patologie wynagrodzeń i zasad zatrudniania w ochronie zdrowia

Ta ustawa po raz pierwszy dała możliwość zagwarantowania pracodawcom środków na te podwyżki. Państwo powinni popierać tę ustawę i cieszę się, że słyszę takie właśnie opinie, że państwo tę ustawę popieracie. I oby rzeczywiście Narodowy Fundusz Zdrowia, który mam nadzieję, że też ze swoich zobowiązań ustalanych w dialogu się nie wycofa, zapewnił właściwe środki na dalszą realizację tej ustawy.

Chciałabym powiedzieć, że mam nadzieję, iż ta ustawa będzie wcześniej uchwalona w tym roku, że nie będą musieli pracodawcy dawać pracownikom z tak zwanym działaniem wstecz – i to zależy oczywiście od Wysokiej Komisji i od Sejmu, ale również od rządu. Chcę również powiedzieć, że ta ustawa nie będzie nigdy ustawą doskonałą, jeśli nie będzie kompatybilna z ustawą o jakości i ustawą o szpitalach, czyli tą ustawą nazwaną już popularnie ABCD. Ta ustawa o wynagrodzeniach obnażyła bowiem absolutnie patologie wynagrodzeń i zasad zatrudniania w ochronie zdrowia.  

Środtytuły oraz linki pochodzą od redakcji portalu 

źródło: sejm.gov.pl 

Komentarz redakcyjny pielegniarki.info.pl

Wypowiedź pani Marii Ochman to bajki z mchu i paproci. Szkoda czasu na wnikliwe analizowanie całej wypowiedzi pani Ochman.

Czyżby pani zapomniała, że w polskim systemie ochrony zdrowia funkcjonują lekarze? A zdaniem pani przewodniczącej to lekarze „byli absolutnie wykluczeni i pominięci w systemie”. Tego nie da się nawet skomentować…

Wygłaszając takie tezy zasłużyła pani przewodnicząca na wysokie miejsce  na Liście Stu 2021 najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia. Jest sytuacją skandaliczną, że mając realny wpływ na wynagrodzenia w ochronie zdrowia, w powyższym plebiscycie przyznano pani przewodniczącej miejsce… 61. 

To kompletnie niezrozumiała sytuacja. Jeszcze żaden związkowiec nie zrobił tak wiele złego dla pielęgniarek i położnych. Jeszcze żaden związkowiec nie doprowadził do tak głębokiej deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej. Jeszcze żaden związkowiec, ramię w ramię, z ministrem zdrowia nie upokorzył na tak wielką skalę pielęgniarek i położnych absolwentów LM i SM. Pielęgniarek i położnych z ogromnym doświadczeniem zawodowym, które przebyły liczne szkolenia zawodowe. Na szczegółowe opisanie wybitnych osiągnięć pani przewodniczącej w powyższych obszarach poświecimy sporo miejsca na  Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Pani miejsce 61 to kuriozum. Natomiast kompletnie niezrozumiałe jest miejsce 8, które przyznano pani przewodniczacej Krystynie Ptok. Tu mamy przykład działań osoby, które nie miały żadnego przełożenia w roku 2021, na poprawę sytuacji płacowej i warunków pracy pielęgniarek i położnych. Więcej w powyższej kwestii pisaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt.  Związek pielęgniarek na kolanach. Pielęgniarki mięsem armatnim. Artykuł dostępny pod poniższym linkiem.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 43

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7536 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia

Zamiast jednej pielęgniarki w szpitalu chcą dwóch opiekunów medycznych.

1 min czytania
Zmiana rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego -normy zatrudnienia pielęgniarek Polska Federacja Szpitali skierowała pismo do Ministerstwa Zdrowia z…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Komentarze