Sonda uliczna – Polacy o pielęgniarkach z Ukrainy.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy
Sonda uliczna – Polacy o pielęgniarkach z Ukrainy.

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych o pielęgniarkach z Ukrainy

Od ponad dwóch miesięcy redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawia informacje w zakresie problematyki dotyczącej zatrudniania pielęgniarek z Ukrainy przez podmioty lecznicze.

Temu zagadnieniu poświęcone zostały dwie strony wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych – wydawnictwa branżowego środowiska pielęgniarskiego.

Można stwierdzić jedno. W powyższej kwestii panuje totalny chaos oraz wolnoamerykanka uprawiana przez kadrę zarządzającą podmiotami leczniczymi.

Więcej informacji w bezpłatnym e-wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych marzec 2022 roku, które jest dostępne po kliknięciu w poniższą grafikę.

Pielęgniarki z Ukrainy w Polsce w liczbach

W dniu 28 marca 2022 roku biznes.newseria.pl informowało, za prezesem Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, że w Polsce jeszcze przed wojną pracę w zawodzie podjęło 30 położnych i ponad 500 pielęgniarek z Ukrainy zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych. Około 200 z nich to pielęgniarki po nostryfikacji ukraińskich dyplomów i uznaniu prawa wykonywania zawodu w Polsce, natomiast pozostałe – ok. 300 – kończyły polskie uczelnie na kierunku pielęgniarstwa bądź położnictwa.

W tej chwili w Ministerstwie Zdrowia czeka już około 400–500 kompletów dokumentów do rozpatrzenia na zasadzie szybkiej ścieżki, w celu wydania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej pod nadzorem, na ograniczone czynności. Jednak skala tego zatrudnienia będzie rosła – mówi Zofia Małas.

źródło: biznes.newseria.pl

Oczekiwania wobec pielęgniarek z Ukrainy

Natomiast z informacji zamieszczonej na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w dniu 5 maja 2022 roku wynika, że obecnie w Polsce zatrudnionych jest 544 pielęgniarek z Ukrainy. Izba informuje, że ministerstwo zdrowia podaje, że po 24 lutego 2022 r., wnioski o wydanie decyzji celem uzyskania prawa wykonywania zawodu w Polsce złożyło 103 osób z Ukrainy, z czego 55 otrzymało pozytywną ocenę.

NIPiP zapytała przechodniów o to, jakie oczekiwania i obawy mają Polacy wobec kadr medyczny zza granicy?

źródło: nipip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

625 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko w poszukiwaniu świadomości o płacach pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko autorką skandalicznych zapisów siatki płac pielęgniarek i położnych Najpierw ta pani coś wymyśliła, potem autorytatywnie wprowadziła w życie. Była…
Aktualności

Pielęgniarki pracujące za granicą o 24-godzinnych dyżurach.

2 min czytania
Pielęgniarki o pracy dobowej za granicą Praca pielęgniarek w systemie 24-godzinnym ma swoich zwolenników oraz rzesze osób, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo…
Aktualności

Wiedza pielęgniarek na temat lewokomorowej niewydolności serca.

1 min czytania
Badania ankietowe wśród pielęgniarek i położnych Do redakcji pielegniarki.info.pl bardzo często zgłaszają się studenci pielęgniarstwa i położnictwa z prośbą o publikację kwestionariuszy…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki przytłacza biurokracja.