Specjalizacja – "Bank pytań".

2 min czytania
AktualnościGłówne tematy numeru 7
Specjalizacja – "Bank pytań".

Specjalizacja – 'Bank pytań’

 

W związku z dużym zainteresowaniem środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych publikacją zadań testowych z poszczególnych dziedzin pielęgniarstwa, które będą obowiązywać na państwowym egzaminie kończącym szkolenia specjalizacyjne, zwracam się z zapytaniem o termin udostępnienia przedmiotowej publikacji w internecie. Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych pismem z dnia 4 lutego 2008 roku  poinformowało, że „przedsięwzięcie to wymaga odpowiednich przygotowań” i „nie jest możliwe precyzyjne określenie terminu udostępnienia banku pytań”. Zdziwienie budzi fakt, że Centrum w celu przygotowania stosownego “banku pytań” musi „powołać specjalistów z poszczególnych dziedzin pielęgniarstwa, którzy dokonają ostatecznej weryfikacji zadań egzaminacyjnych”. Wobec powyższego nasuwa się pytanie: przez kogo została przygotowana dotychczasowa baza pytań, skoro musi ona zostać zweryfikowana przez specjalistów? Pytanie to ma swoje uzasadnienie w kontekście licznych uwag osób zdających egzamin państwowy. Uwagi te sygnalizują nieprawidłowości merytoryczne pytań, podają w wątpliwość ich zasadność, dotyczą też tzw. odpowiedzi prawidłowych. W związku z powyższym, zwracam się do Pani Minister o podjęcie stosownych przedsięwzięć, mających na celu zaktywizowanie CKPPiP do ostatecznego załatwienia przedmiotowej sprawy. Pragnę podkreślić wzbudzający niepokój fakt, iż od deklaracji złożonych przez Centrum w zakresie przygotowania „banku pytań” minął rok.

Mariusz Mielcarek


P.S. CKPPiP  w 2008 roku zamiast 'banku pytań’ opublikowało 180 “przykładowych pytań państwowego egzaminu specjalizacyjnego’, po kilka z każdej dziedziny pielęgniarstwa.

Komentarze internautów

anonimowa
Prosiłyśmy o 'bank pytań’, a dostałyśmy 'przykładowe pytania’. Czy to jest takie trudne do pojęcia, o co prosiłyśmy? Lekarze mają swój 'bank’, z którego czerpie się pytania na egzamin.

ona

To jest kpina.Dostałyśmy przykładowych kilka pytań z każdej dziedziny.Mam wrażenie ,że było to zrobione na poczekaniu.A przecież Centrum miało na to rok czasu.

Ola
Chronią tego banku jak szyfru w sejfie. Rzecz wiadoma, gdybyśmy miały pytania i tak bez nauki zdanie byłoby nierealne.Czytając pytanie jednoczesnie też sie człowiek uczy. Chyba logiczne. Tego nie da się bezmózgowo wykuć na pamięć jak testy na prawo jazdy. Jest wiele specjalistek, które zdawały kilkanaście lat temu na zasadzie pracy zaliczeniowej. Wiedza się wtedy nie liczyła? Mamy chyba tendencję do popadania w skrajności. Ciekawa jestem czy pytanie były dobrze zweryfikowane przez komisje. Była mowa, że pytania niejasne, zawiłe, kaskadowe będą odrzucone. Pożyjemy zobaczymy.

bożena
jestem zszokowana i zdegustowana… to czysta kpina z nas…j estem na specjalizacji z pielęgniarstwa psychiatrycznego, bardzo liczyłam na te pytanie, niestety…. jest ich 5 słownie PIĘĆ!!! brak słów…

reginna1
To jest kropelka w morzu , zwykłe proste pytanka , słyszałam że na egzaminie są innej budowy , bardziej skomplikowane, dlaczego nie mozn przygotować banku pytań , przecież to jest ważne, no chyba że ma pewna pula oblać….

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze