Specjalizacja – "Bank pytań".

2 min czytania
AktualnościGłówne tematy numeru 7
Specjalizacja – "Bank pytań".

Specjalizacja – 'Bank pytań’

 

W związku z dużym zainteresowaniem środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych publikacją zadań testowych z poszczególnych dziedzin pielęgniarstwa, które będą obowiązywać na państwowym egzaminie kończącym szkolenia specjalizacyjne, zwracam się z zapytaniem o termin udostępnienia przedmiotowej publikacji w internecie. Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych pismem z dnia 4 lutego 2008 roku  poinformowało, że „przedsięwzięcie to wymaga odpowiednich przygotowań” i „nie jest możliwe precyzyjne określenie terminu udostępnienia banku pytań”. Zdziwienie budzi fakt, że Centrum w celu przygotowania stosownego “banku pytań” musi „powołać specjalistów z poszczególnych dziedzin pielęgniarstwa, którzy dokonają ostatecznej weryfikacji zadań egzaminacyjnych”. Wobec powyższego nasuwa się pytanie: przez kogo została przygotowana dotychczasowa baza pytań, skoro musi ona zostać zweryfikowana przez specjalistów? Pytanie to ma swoje uzasadnienie w kontekście licznych uwag osób zdających egzamin państwowy. Uwagi te sygnalizują nieprawidłowości merytoryczne pytań, podają w wątpliwość ich zasadność, dotyczą też tzw. odpowiedzi prawidłowych. W związku z powyższym, zwracam się do Pani Minister o podjęcie stosownych przedsięwzięć, mających na celu zaktywizowanie CKPPiP do ostatecznego załatwienia przedmiotowej sprawy. Pragnę podkreślić wzbudzający niepokój fakt, iż od deklaracji złożonych przez Centrum w zakresie przygotowania „banku pytań” minął rok.

Mariusz Mielcarek


P.S. CKPPiP  w 2008 roku zamiast 'banku pytań’ opublikowało 180 “przykładowych pytań państwowego egzaminu specjalizacyjnego’, po kilka z każdej dziedziny pielęgniarstwa.

Komentarze internautów

anonimowa
Prosiłyśmy o 'bank pytań’, a dostałyśmy 'przykładowe pytania’. Czy to jest takie trudne do pojęcia, o co prosiłyśmy? Lekarze mają swój 'bank’, z którego czerpie się pytania na egzamin.

ona

To jest kpina.Dostałyśmy przykładowych kilka pytań z każdej dziedziny.Mam wrażenie ,że było to zrobione na poczekaniu.A przecież Centrum miało na to rok czasu.

Ola
Chronią tego banku jak szyfru w sejfie. Rzecz wiadoma, gdybyśmy miały pytania i tak bez nauki zdanie byłoby nierealne.Czytając pytanie jednoczesnie też sie człowiek uczy. Chyba logiczne. Tego nie da się bezmózgowo wykuć na pamięć jak testy na prawo jazdy. Jest wiele specjalistek, które zdawały kilkanaście lat temu na zasadzie pracy zaliczeniowej. Wiedza się wtedy nie liczyła? Mamy chyba tendencję do popadania w skrajności. Ciekawa jestem czy pytanie były dobrze zweryfikowane przez komisje. Była mowa, że pytania niejasne, zawiłe, kaskadowe będą odrzucone. Pożyjemy zobaczymy.

bożena
jestem zszokowana i zdegustowana… to czysta kpina z nas…j estem na specjalizacji z pielęgniarstwa psychiatrycznego, bardzo liczyłam na te pytanie, niestety…. jest ich 5 słownie PIĘĆ!!! brak słów…

reginna1
To jest kropelka w morzu , zwykłe proste pytanka , słyszałam że na egzaminie są innej budowy , bardziej skomplikowane, dlaczego nie mozn przygotować banku pytań , przecież to jest ważne, no chyba że ma pewna pula oblać….

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze