Sprawa w Szpitalu Powiatowym w Drawsku Pomorskim – stanowisko dyrektora. 18 KOMENTARZY.

3 min czytania
Aktualności

 

Szanowna Redakcjo,

Jestem dyrektorem drawskiego szpitala.  Proszę o umieszczenie załącznika „Odpowiedź Sprawa w Szpitalu Powiatowym w Drawsku Pomorskim” jako odpowiedź na ww. artykuł.

Wierzę, że w dyskusji każda ze stron powinna mieć możliwość zabrania głosu. Waga podniesionych w artykule zarzutów jest tak duża, że nie jestem w stanie bronić się używając tylko formy komentarza.

Pozdrawiam, Przemysław Leyko


Pismo redakcji Gazety i Portalu Pielęgniarek i Położnych  z dnia 29 września do dyrektora szpitala w Drawsku Pomorskim

Zobacz całą korespondencję redakcji w przedmiotowej sprawie, do: Ministra Zdrowia, Wojewody Zachodniopomorskiego, Starosty Powiatu Drawsko Pomorskie.


Jestem lekarzem chirurgiem. Pracuję w zawodzie od 1982 roku. Od 2001 roku zajmuję się zarządzaniem w służbie zdrowia. W czerwcu 2007 roku wygrałem konkurs na zarządzanie drawskim szpitalem. Wiem na czym polega praca pielęgniarki w tym również praca pielęgniarki operacyjnej. Pierwsza przeprowadzona przeze mnie appendectomia przebiegła gładko tylko dlatego, że świetna instrumentariuszka dosłownie prowadziła moją rękę. Zarzucanie chirurgowi braku szacunku do zawodu pielęgniarki jest absurdalne. Chirurg, tak jak każdy inny lekarz, zdany jest na współpracę z grupą zawodową pielęgniarek i jest to relacja partnerska. Nikt w takim zespole nie jest ważniejszy, mamy tylko inne zadania. Dokładnie takie same relacje dotyczą szefa szpitala i pozostałej kadry medycznej. To co piszę nie jest niczym odkrywczym, są to podstawowe zasady zarządzania.
Co do
artykułu Pani Petrowicz chciałbym zauważyć, że właśnie zawarte tam wypowiedzi deprecjonują zawód pielęgniarki. Świat rozwija się. Dzisiaj lekarze mogliby oburzać się na telewizyjne reklamy leków odbierające im wyłączność na leczenie ranigastem. Jeżeli ich wiedza zatrzymała się na tym etapie, to powinni zastanowić się co dalej chcą w życiu robić. To samo dotyczy pracy pielęgniarki. Pielęgniarka dzisiaj pełni funkcję asystenta, jest równoprawnym członkiem zespołu terapeutycznego. Jeśli pracę pielęgniarki operacyjnej sprowadzimy do zawiązywania maski i fartucha chirurgowi, podawania środków dezynfekcyjnych czy donoszenia pakietów w czasie zabiegu operacyjnego, to właśnie to będzie deprecjacją ich zawodu.
Kiedy w lipcu 2008 rozpocząłem pracę w drawskim szpitalu rocznie wykonywano około 650 zabiegów licząc w tym małe zabiegi i zabiegi ambulatoryjne. Był stary zepsuty laparoskop z halogenowym źródłem światła i instrumentarium pamiętające czasy mojej młodości. W ciągu tego jednego roku instrumentarium zostało odnowione, zakupiono nowe urządzenia do laparoskopii, zakupiono całe instrumentarium do zabiegów ortopedycznych. Zakupiono nowe ramię „C”, bardzo nowoczesne i co za tym idzie bezpieczne dla personelu i pacjentów. Zakupiono nową diatermię argonową. Wprowadza się nowe techniki operacyjne. W ciągu roku wykonano około 300 zabiegów ortopedycznych w tym około 150 endoprotezoplastyk stawów kolanowych i biodrowych, rozpoczęto wykonywanie artroskopii. Pielęgniarki studiują i biorą udział w kursach zawodowych w ramach płatnego urlopu szkoleniowego. Wprowadzono podwyżki płac po uzyskaniu licencjatu i następnie po uzyskaniu tytułu magistra. Odtworzono zlikwidowane wcześniej stanowisko pielęgniarki naczelnej, w związku z uzyskaniem przez szpital po raz pierwszy dodatniego wyniku finansowego na początku września cała załoga otrzymała nagrodę finansową też po raz pierwszy w historii szpitala, i to nie z powodu żądań pracowników, ale z mojej inicjatywy, bo należało się im za dobrą pracę.
Może jestem idiotą, ale robię wszystko, aby drawski szpital odzyskał swoje miejsce na mapie z której już prawie go wymazano. Proszę spytać pacjentów czy są to tylko frazesy. Ja zapraszam do współpracy wszystkich. Kto chce tworzyć nową wartość dla siebie i dla chorych, z tym mi jest po drodze, kto uważa, że jego rola polega wyłącznie na wkładaniu przysłowiowego „kija w szprychy” ten niech idzie swoją drogą. Nie mam zamiaru oszczędzać na kadrze medycznej. W szpitalu drawskim nie zwolniłem i nie zamierzam zwolnić żadnej pielęgniarki. Możliwości oszczędzania przekroczono już dawno, dzisiaj trzeba nauczyć się zarabiać.
Pani Petrowicz wprowadziła na bloku operacyjnym atmosferę pracy nie do zniesienia dla pozostałego personelu. Pielęgniarki zatrudnione na umowach kontraktowych nazywa „cyborgami”, lekceważąco odnosi się do pielęgniarek które jej nie „popierają”, niepokornym pielęgniarkom stara się udowodnić, że są nikim, w czasie raportu pielęgniarskiego ostentacyjnie odwraca się do nich tyłem, a przekazanie raportu staje się fikcją. Trzy pielęgniarki z bloku operacyjnego prosiły mnie o interwencję, bo nie mogą normalnie pracować, nie są w stanie wytrzymać mobbingu ze strony Pani Petrowicz. Pielęgniarka oddziałowa skarży się, iż nie radzi już sobie z normalną organizacją pracy, chciała zrezygnować ze stanowiska.
Pani Petrowicz przez 27 lat pracy na bloku operacyjnym nie podjęła kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego. W żaden sposób nie starała się podnosić swoich kwalifikacji. Trudno dzisiaj znaleźć uzasadnienie dla kierowania na kurs pracownika tuż przed emeryturą. Myślę, że przed wystawieniem oceny zawsze warto wysłuchać obu stron oraz że język inwektyw nie jest dobrym środkiem w dyskusji.

Łączę wyrazy szacunku, Przemysław Leyko

30 września 2008 roku


Szczegóły sprawy …

 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze