Stanowisko Prezesa Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie prac zespołu ds. poz, który doprowadził do przygotowania projektu nowelizacji ustawy, dotyczącej deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka i położna rodzinnaZamach na pielęgniarki i położne rodzinne
Stanowisko Prezesa Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie prac zespołu ds. poz, który doprowadził do przygotowania projektu nowelizacji ustawy, dotyczącej deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej.

 

Na Portalu Pielęgniarek i Położnych starałem się przedstawić jak najwięcej informacji w zakresie naszej sprawy czyli doprowadzenia do zmiany zapisów w projekcie nowelizacji ustawy, która wprowadza nowe regulacje w zakresie deklaracji wyboru. Zapisy w projekcie ustawy w mojej ocenie dają podstawy do różnych interpretacji, także do takiej, że wprowadzenie ich w życie będzie skutkowało narzuceniem pacjentowi „jednoczesnego” wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej wykonujących świadczenia zdrowotne „u tego samego świadczeniodawcy”. Taka interpretacja będzie skutkowała w praktyce likwidacją podmiotów prowadzonych przez pielęgniarki i położne. Dla pełnego obrazu sytuacji konieczne było przeanalizowanie przez redakcję Portalu, procesu powstawania projektu nowelizacji. Analiza tego procesu dokonana poprzez wgląd w dostępne na stronach internetowych protokoły i notatki ze spotkań zespołów powołanych przez ministerstwo zdrowia nie doprowadziła do znalezienia przeze mnie wyrażanych opinii, które upoważniały by do wyrażenia poglądu, że nowelizacja ma być „narzędziem”  do eliminacji samodzielnych podmiotów pielęgniarek i położnych z podstawowej opieki zdrowotnej. To nie zmienia faktu o skandalicznym traktowaniu naszej grupy zawodowej przez ministerstwo zdrowia w kontekście prac zespołów ds. poz powołanych przez ministra zdrowia. Natomiast faktem jest, że głównym przyczynkiem do nowelizacji ustawy były problemy dotyczące rozliczeń finansowych z NFZ. Tak wynika z notatek z posiedzeń przedmiotowych zespołów oraz licznych doniesień mediowych. Wobec powyższego uznałem, że kolejnym krokiem powinno być nawiązanie przeze mnie kontaktu z organizacjami, które wraz z ministerstwem zdrowia wypracowały zapisy nowelizacji. Skontaktowałem się więc z prezesem federacji Porozumienie Zielonogórskie panem Jackiem Krajewskim.

Skutkiem rozmowy z prezesem PZ jest przesłana w dniu dzisiejszym poniżej cytowana informacja:
"Intencją członków zespołu ds. poz pracującego nad tą nowelizacją, nie było eliminowanie praktyk pielęgniarek i położnych. Intencją zespołu nie było także wprowadzenie rozwiązania, że pacjent będzie musiał u tego samego świadczeniodawcy dokonać wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej. Natomiast intencją zespołu działającego przy ministerstwie zdrowia było by deklaracja nie traciła ważności w przypadku zmiany miejsca pracy przez lekarza, pielęgniarki czy położnej. Obecnie zapisy powodują, że w przypadku zmian w tym zakresie zarówno pacjenci jak i świadczeniodawcy mają problemy z uzyskaniem czy rozliczeniem świadczeń".
.

Można stwierdzić, że powyżej cytowana opinia jest dobrą informacją dla „naszej sprawy”. Tak samo jak komunikat ministerstwa zdrowia z dnia 3 listopada 2011 roku.
.

Od poniedziałku podejmujemy dalsze działania.
Pozdrawiam
Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze