Stanowisko radców prawnych NIL w sprawie kontraktów w świetle nowelizacji ustawy o PIT.

2 min czytania
Aktualności


Zespół Radców Prawnych Naczelnej Izby Lekarskiej przedstawił swoje stanowisko w związku ze zmianami, jaki nastąpią od 1 stycznia przyszłego roku w wyniku uchwalenia 27 października br. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zmiana definicji pozarolniczej działalności gospodarczej powoduje, że lekarze i lekarze dentyści udzielający świadczeń na podstawie umów cywilno-prawnych, w ramach prowadzonej przez siebie działalności, mogą zostać uznani za pracowników i, w konsekwencji, pozbawieni możliwości opodatkowania według stawki 19%, a także zostać zobowiązani do opłacania składek na ZUS w wyższej niż dotychczasowa wysokości.

W świetle nowych przepisów za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeśli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  • są one wykonywane pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Samo tylko wykonywanie czynności pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, nie jest przesłanką wystarczającą do utraty statusu przedsiębiorcy. Do stwierdzenia, że podatnik świadczący usługi na zasadzie samozatrudnienia nie wykonuje pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy konieczne jest wystąpienie łącznie wszystkich ww. przesłanek.

NIL wystąpiła do Ministerstwa Finansów w sprawie interpretacji ww. zapisów w odniesieniu do kontraktów lekarzy i lekarzy dentystów, ale dotąd nie otrzymała odpowiedzi.

Zdaniem Zespołu Radców Prawnych NIL, dla uniknięcia negatywnych konsekwencji wynikających ze zmian ustawowych konieczne jest precyzyjne formułowanie umów łączących lekarzy i lekarzy dentystów z zakładami opieki zdrowotnej. W umowach tych należy przewidzieć (również w drodze aneksowania umów obowiązujących), że odpowiedzialność wobec pacjentów, związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, obciąża lekarza czy lekarza dentystę, będącego stroną umowy zawartej z ZOZ-em.

Przedstawione stanowisko nie jest wykładnią prawa i może nie być aprobowane przez organy skarbowe – zastrzega jednak Elżbieta Janczak, koordynator Zespołu Radców Prawnych NIL.

http://www.mp.pl/

Zobacz też:

Zmiany w prawie podatkowym, które w praktyce skutkują zakazem wykonywania indywidualnej praktyki pielęgniarki i położnej w zoz, zapewnie z satysfakcją przyjmują władze ….samorządu i związku pip. To one walczyły w 2005 roku o ustawowy zakaz praktyk w zoz

Sprawa samozatrudnienia pojawia się w licznych pytaniach do redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych. Sprawdź czy będzie trzeba zamknąć firmę! Co z indywidualnymi praktykami pielęgniarek i położnych w zoz?

bogdii pyta na forum Portalu: Ponad półtora miliona podatników może stracić od 2007 roku możliwość korzystnego rozliczania się z urzędem skarbowym i zus. CZY TO OZNACZA DEFINITYWNY KONIEC KONTRAKTÓW???

Umowy cywilnoprawne w zoz – samozatrudnienie

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
Komentarze