Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

Dyskusja w Senacie

Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie odbyło się spotkanie konsultacyjne z przedstawicielkami społecznych organizacji medycznych: Fundacji „Polki w Medycynie”, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Położnych Rodzinnych, Fundacji „Kobiety w Chirurgii” oraz Fundacji „Matecznik” w sprawie propozycji zmian legislacyjnych. Wicemarszałek Michał Kamiński wyraził satysfakcję z faktu, że młode pokolenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i przedstawicieli innych zawodów medycznych przychodzi do Senatu z propozycjami rozwiązań systemowych, a nie z roszczeniami finansowymi.

Postulaty Fundacji „Polki w Medycynie” przedstawiły prezeska fundacji Małgorzata Osmola, dr n. med. Agata Malenda oraz Jagoda Hofman-Hutna, Anita Klukowska, Paulina Kukla i Anna Woda.

Misją fundacji jest walka z dyskryminacją kobiet w zawodach medycznych, a także edukacja pacjentów.

W związku z ogromną skalą problemu w środowiskach medycznych „Polki w Medycynie” postulują włączenie tematyki przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji kobiet oraz praw pracowniczych do programu studiów, a także kształcenia podyplomowego.

Z badań na reprezentatywnej grupie przedstawicielek zawodów medycznych w Polsce wynika bowiem, że 80% kobiet w medycynie w trakcie swojej kariery doświadczyło dyskryminacji, ale zaledwie 13% wie, do kogo należy to zgłosić. Być może odpowiedzią na ten problem byłoby zorganizowanie kampanii informacyjnej w tym zakresie. Pomocne mogłyby również okazać się odpowiednie narzędzia informatyczne będące elementem procedury antymobbingowej w ramach wdrażania badań klinicznych. (…) Całość artykułu dostępna na stronie 11 majowego wydania Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1102 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla dwóch pielęgniarek. Do 110 zł brutto/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Ośrodek Medical Concierge Centrum Medyczne prowadzi badania kliniczne II i III fazy. Aktualnie ośrodek poszukuje do pracy dwóch…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2026 r.

1 min czytania
Propozycja Ministerstwa Zdrowia w sprawie wynagrodzeń zasadniczych personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku W artykule zamieszczonym w lipcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
Komentarze