Strajk pielęgniarek – reakcje strony rządowej.

8 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Strajk pielęgniarek – reakcje strony rządowej.

Strajk pielęgniarek – propaganda strony rządowej

W dniu wczorajszym Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych praktycznie “na żywo” relacjonowaliśmy strajki, manifestacje oraz pikiety pielęgniarek i położnych. Ponad 11 tysięcy użytkowników Portalu obejrzało naszą relację, którą można zobaczyć w artykule pt. 7 czerwca – strajk pielęgniarek. Relacje, opinie.

Także na fanpage Portalu użytkownicy zamieścili setki komentarzy oraz opinii. Zapraszamy do ich zobaczenia na Facebooku – Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych.

Dziś prezentujemy reakcje strony rządowej na wczorajszą ogólnopolską akcję protestacyjną pielęgniarek i położnych.

Ostatnia aktualizacja 8 czerwca 2021 godz. 12.00

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł – były minister zdrowia

Onet informuje, że z protestującymi w Warszawie pielęgniarkami i położnymi spotkał się wojewoda mazowiecki i były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Mówił, że ich płace w czasie rządów PiS wzrosły i zapewnił, że nadal będą wzrastać. Protestujące pielęgniarki odpowiedziały na jego słowa gwizdami. Skandowano też hasło “kłamca”.

Wojewoda mówił, że w czasie rządów PiS wzrosły wynagrodzenia pracowników służb medycznych. – W 2015 r. obiecano państwu podwyżki. Po przejęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę, mimo że nie było środków, realizowaliśmy to – powiedział Konstanty Radziwiłł. Jego wypowiedzi spotkały się z gwizdami manifestujących, które skandowały hasło “kłamca”.

– W 2017 r. została przyjęta ustawa o wynagrodzeniach w służbie zdrowia. Zaczął się kolejny etap wyrównywania niesprawiedliwości. Mogę zapewnić, że ten proces będzie trwał. Dziękuję za przekazanie raportu. Zapewniam, że to wszystko, co prowadzi do wzrostu płac, będzie realizowane – dodał.

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia – Wojciech Andrusiewicz

Rynek Zdrowia za PAP informuje, w jaki sposób do strajku pielęgniarek odniósł się rzecznik ministerstwa zdrowia.

Nie będzie zmniejszania wynagrodzeń pielęgniarek z długim stażem pracy. To jest pomylenie pojęć – mówi Wojciech Andrusiewicz.

Pielęgniarki z długim, kilkudziesięcioletnim stażem nie będą miały zmniejszanego uposażenia – zapewnił w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że jest to błędne rozumienie ustawy o ustalaniu najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia.
Jeżeli mówilibyśmy o uposażeniu minimalnym dla osoby z kilkudziesięcioletnim stażem to oznaczałoby, że dzisiaj albo też 1 lipca dyrektor szpitala nagle zmniejsza drastycznie uposażenie takiej osobie. Jest to niemożliwe. Przypomnę, że osoba z długoletnim stażem to nie jest osoba, która wchodzi do zawodu i której dotyka kwestia ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. To jest pomylenie pojęć – podkreślił Andrusiewicz.

– My mówimy o minimalnym wynagrodzeniu, którego nie pobierają pielęgniarki z długoletnim, kilkudziesięcioletnim stażem, więc to jest wprowadzanie opinii publicznej w błąd, bo nikt nikomu pensji nie będzie obniżał – dodał Andrusiewicz.

Mówił, że resort gwarantuje osobom, które wchodzą do zawodu i które nie mają wyższego wykształcenia uposażenie “na bazie 3770 zł.”

Zaręczam, nikt nikomu uposażeń nie będzie zmniejszał, to jest błędne rozumienie ustawy, która przeszła właśnie przez Sejm – mówił.

Andrusiewicz powiedział, że średnie wynagrodzenie pielęgniarki z wyższym wykształceniem na 1 stycznia ubiegłego roku było w granicach 6,5 tys. zł, a ze średnim wykształceniem – średnio w granicach 6 tys. zł. W jego ocenie obecnie te wynagrodzenia zapewne są wyższe. Zapowiedział, że MZ wkrótce takie zestawienia przedstawi.

Wiceminister Zdrowia – Waldemar Kraska

PAP informuje, że w sprawie strajku pielęgniarek i położnych wypowiedział się także wiceminister zdrowia.

– Od 2015 roku liczba uczelni kształcących pielęgniarki na pierwszym stopniu wzrosła z 74 do 107. Wtedy kształciliśmy 6 tys. pielęgniarek, a w 2020 już ponad 8 tys. Od 2015

roku wzrosły także zarobki – zwrócił uwagę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska zaznaczył, że na opiekę zdrowotną “w Polskim Ładzie mamy zagwarantowane do 2023 roku 6 proc. PKB, do 2027 – 7 proc. PKB. – Tam też są zagwarantowane pieniądze na podwyżki dla wszystkich grup służby zdrowia, w tym także dla pielęgniarek – powiedział w poniedziałek po południu na antenie Radia Zet wiceszef resortu zdrowia.

 My od początku rozmawiamy z grupą pielęgniarek, ale także z pozostałymi grupami zawodowymi – zaznaczył Kraska. Powiedział, że protest, który przetoczył się przez kraj, związany był z ustawą o najniższym wynagrodzeniu.

– Okres pandemii pokazał, że wszyscy są ważni – nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale także panie salowe czy osoby, które współpracują z oddziałami szpitalnymi. To jest ustawa o tym, żeby tym osobom, które w ochronie zdrowia zarabiają najmniej, zwiększyć wynagrodzenie. Na to przeznaczymy w następnym półroczu ponad 4 miliardy zł – powiedział Kraska. Zaznaczył, że “to są dodatkowe pieniądze”.

Zwrócił uwagę, że były dwa główne postulaty protestu pielęgniarek i położnych. Jednym z nich była zmniejszająca się liczba personelu medycznego. W najbliższym czasie wiele pielęgniarek przejdzie bowiem na emeryturę.

Mówiąc o procesie uzupełniania kadr, minister Kraska przypomniał, że od 2015 roku ilość uczelni kształcącym pielęgniarki na pierwszym stopniu została zwiększona o 33, a więc z 74 do 107. – Jeżeli w 2015 roku kształciliśmy 6 tys. pielęgniarek, to w 2020 roku już ponad 8 tys. – powiedział wiceszef resortu zdrowia. Jak dodał, “podobnie proporcjonalnie jest na innych stopniach specjalizacji”.
Pielęgniarki protest PAP 1200.jpg
Wynagrodzenia w służbie zdrowia. Rzecznik MZ: pielęgniarki z długim stażem nie będą miały zmniejszonego uposażenia

Odnosząc się do kwestii wynagrodzeń, wiceminister Kraska powiedział, że “średnia płaca pielęgniarki ze specjalizacją w 2015 wynosiła 3800 zł, to w roku 2020 – to jest 6500 zł, czyli wzrost o 2700 zł. – To jest ewidentny wzrost wynagrodzenia w grupie pielęgniarek i położnych – oświadczył.

Powiedział, że ministerstwo cały czas toczy rozmowy ze środowiskiem pielęgniarek w kwestii płac. W Polskim Ładzie mamy zagwarantowane do 2023 roku 6 proc. PKB, do 2027 – 7 proc. PKB. – Tam też są zagwarantowane pieniądze na podwyżki dla wszystkich grup służby zdrowia w tym także dla pielęgniarek – powiedział Kraska.

Poinformował, że następne spotkanie w ramach Komisji Trójstronnej zostało zaplanowane na 17 czerwca. – To jest najlepsze miejsce do dyskusji – nie tylko ze Związkiem Pielęgniarek i Położnych. W tych spotkaniach uczestniczą także inne związki – powiedział Kraska.

Premier RP – Mateusz Morawiecki

Polityka zdrowotna informuje za PAP, że w sprawie strajku pielęgniarek i położnych zabrał głos premier.

M. Morawiecki przypomniał, że w ubiegłym tygodniu spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych w służbie zdrowia w ramach Prezydium Trójstronnego Zespołu ds. Zdrowia .

M. Morawiecki mówił też, że nakłady na zdrowie są jednym z filarów Polskiego Ładu. – W ramach Polskiego Ładu zwieszenie wydatków (na ochronę zdrowia – przyp. red.) w ciągu dwóch lat do poziomu 6 proc. PKB, a w ciągu 6 lat do poziomu 7 proc. PKB. To wielki wysiłek finansowy dla budżetu państwa i Polaków, aby poprawić jakość służby zdrowia – wskazał szef rządu.

Według niego, najlepszym efektem poprawy w ochronie zdrowia będzie zniesienie limitów do specjalistów i zwiększenie dostępności dla pacjentów.

– To jest wielka reforma, którą w najbliższych sześciu miesiącach przeprowadzimy, tak żeby od początku roku to uwolnienie limitów i zwiększenie dostępności do specjalistów było już odczuwalne dla wszystkich Polaków – przekonywał.

Odnosząc się do protestu, zachęcał, aby prowadzić rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. – Tam jest konkretny i wymierny plan wzrostu wynagrodzeń w służbie zdrowia. Ten wzrost wynagrodzeń przyspieszył w ostatnich latach i w kolejnych latach, również ze względu na zwiększenie nakładów na służbę zdrowia będzie znacząco wyższy – deklarował M. Morawiecki.

Ministerstwo zdrowia

Resort zdrowia usilnie przekonuje o wzroście wynagrodzeń pielęgniarek i położnych:

Rzecznik rządu – Piotr Müller

Polsat informuje o dzisiejszej wypowiedzi rzecznika rządu:

– Jest pewne niezrozumienie wprowadzonych zmian po stronie jednego ze związków zawodowych, trzeba dalej rozmawiać; minister zdrowia Adam Niedzielski jest w stałym kontakcie z tą stroną związkową i mam nadzieję, że dojdzie do porozumienia – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o protest pielęgniarek.

Rzecznik rządu w Programie Trzecim Polskiego Radia pytany we wtorek, czy premier Mateusz Morawiecki spotka się z pielęgniarkami, zwrócił uwagę, że “w tym zakresie rozmowy prowadzi minister (zdrowia Adam) Niedzielski”.

– Mam nadzieję, że dojdzie do porozumienia i że nie będzie potrzebny kolejny etap rozmów w tym zakresie – dodał.

Müller zwrócił uwagę, że część związków zawodowych pielęgniarek popiera te zmiany, które zostały wprowadzone. – Jest pewne niezrozumienie tych wprowadzonych zmian po stronie jednego ze związków zawodowych i trzeba dalej rozmawiać, na tym polega dialog społeczny – mówił.

Na uwagę, że pielęgniarki oczekują spotkania z szefem rządu i pytanie, czy jest ono brane pod uwagę, Müller zwrócił uwagę, że podczas każdych konsultacji są oczekiwania składane wobec szefa rządu. “Natomiast w pierwszej kolejności miejscem do dyskusji są poszczególne resorty i kierownicy tych resortów. Pan minister Niedzielski wiem, że jest w stałym kontakcie z tą stroną związkową” – zapewnił.

Minister zdrowia – Adam Niedzielski

Szef resortu zdrowia w dzień po protestach pielęgniarek i położnych bierze udział w uroczystości… czepkowania.

Co minister powiedział jeszcze w Raciborzu:

– Mamy bardzo dużo do nadrobienia po pandemii. Liczę, że środowisko pielęgniarskie podejmie się tutaj roli propagatorów profilaktyki. Musimy przywrócić zdrowie Polakom.

– Pielęgniarstwo to nie jest łatwa ścieżka życiowa. Wasza decyzja oznacza, że nie wybieracie drogi na skróty. Podjęliście bardzo dojrzałą decyzję o poświęceniu się innym.

– Rolą państwa, rolą ministra zdrowia jest docenienie Waszego dojrzałego wyboru i zabezpieczenie odpowiedniej gratyfikacji finansowej, co zapewniam, że będę czynił.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

36 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 godzin tygodniowo.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Gliwice Zakres obowiązków: Wykształcenie: najlepiej kierunkoweZakres obowiązków: wykonywanie EKG, sprawdzanie przydatności leków, sporządzanie listy leków do…
Komentarze