"Świętokrzyskie siostry" spotkały się z okazji Dnia Pielęgniarki.

2 min czytania
Aktualności

                                                                           zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

"ŚWIĘTOKRZYSKIE SIOSTRY"

SPOTKAŁY Z OKAZJI DNIA PIELĘGNIARKI

ZAWÓD Z POWOŁANIA – PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE OBCHODZĄ SWOJE ŚWIĘTO

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych świętokrzyskie siostry spotkały się w hotelu „Ameliówka”. Były wspomnienia wybitnych przedstawicielek tego zawodu, a najbardziej wyróżniające się siostry zostały nagrodzone w konkursie „Pielęgniarka i Położna zasłużona dla zawodu”. W uroczystościach wziął udział Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego  – Dzisiaj obchodzicie Państwo swoje święto, ale na co dzień wykonujecie ciężką i odpowiedzialną pracę. Nie wyobrażam sobie, żeby proces diagnostyki, leczenia i rehabilitacji odbywał się bez waszego udziału – powiedział Marek Bogusławski.

W spotkaniu uczestniczyła także Bogumiła Niziołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Siostry Maria Sierodzka i Hanna Chrzanowska, czy patronka położnych, Stanisława Leszczyńska oraz twórczyni samorządu pielęgniarskiego, siostra Urszula Krzyżanowska – Łagowska. Właśnie im poświęcone były wspomnienia podczas uroczystości. To stały element obchodów święta pielęgniarek.

– Chcemy szanować i pielęgnować swoje autorytety i symbole, po to aby nie zapomnieć o naszej historii. To jest bardzo trudny zawód, niektórzy nazywają go powołaniem i żeby wytrwać w empatii i dobroci wobec chorych musimy mieć swoje autorytety, które są dla nas wsparciem – mówiła Ewa Mikołajczyk, przewodnicząca Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych.

– Chciałbym w imieniu Zarządu Województwa Świętokrzyskiego życzyć Państwu wytrwałości w tej trudnej drodze zawodowej. Wiem, że mimo postępującej cyfryzacji, wy w swojej pracy kierujecie się przede wszystkim empatią, a tego nie da się i niczym zastąpić – mówił Marek Bogusławski.

Po raz pierwszy z inicjatywy Małgorzaty Kaczmarczyk, dyrektor Instytutu Dydaktyki Pielęgniarstwa i Położnictwa UJK zorganizowany został konkurs „Pielęgniarka i Położna zasłużona dla zawodu”. Spośród zgłoszonych przez same siostry kandydatek do nagrody Kapituła wybrała dziewięć osób w kilku kategoriach: działalność praktyczna, dydaktyczna, czy zarządzanie.

– Pielęgniarstwo to zawód, w którym nie robi się kariery, tylko służy drugiemu człowiekowi. Dlatego chcemy docenić wybitne osoby, a takie mamy, które na co dzień pozostają w cieniu – powiedziała Ewa Mikołajczyk. – To jest zawód pewnych przeciwieństw. Bo z jednej strony oczekuje się od pielęgniarki troskliwości, ciepła, czułości i poświęcenia uwagi pacjentowi, a z drogiej strony w określonych sytuacjach trzeba trzeźwo myśleć, szybko działać i nie poddawać się emocjom. I wielu pielęgniarkom to się udaje.

W województwie świętokrzyskim jest 11 tysięcy pielęgniarek i położnych. Choć to zdecydowanie sfeminizowany zawód, to coraz częściej także panowie wybierają tę profesję.

18 maja 2019 roku

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa ŚwiętokrzyskiegoGazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Z myślą o pielęgniarkach i położnych…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7918 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka nie będzie musiała być członkiem izby pielęgniarskiej.

5 min czytania
Proponowane zmiany powinny objąć także izby pielęgniarek i położnych Do sejmu wpłynął w dniu 5 lipca 2023 roku projekt ustawy, która między…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
Komentarze