Szacun. Pielęgniarka oddziałowa odeszła wraz z pielęgniarkami odcinkowymi.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-linePraktyka zawodowaWynagrodzenia pielęgniarek
Szacun. Pielęgniarka oddziałowa odeszła wraz z pielęgniarkami odcinkowymi.

Obsada na dyżurach

W listopadowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy sprawę złożenia wypowiedź przez 15 pielęgniarek z oddziału chirurgii powiatowego szpitala na Wrzesinie w Pruszkowie. Cytujemy za portalem przegladregionalny.pl artykuł redaktora Macieja Gosa.

Poniżej przytaczamy fragment przedmiotowego artykułu.

Pielęgniarki odchodzą mimo podwyżek

Przyczyną zwolnienia są powody osobiste. Nie jest to spowodowane niskimi płacami, ostatnio pielęgniarki otrzymały podwyżki — poinformowała nas we wrześniu p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Marta Kuczabska.

Informacja ta wywołała liczne komentarze i spekulacje w mediach społecznościowych.

Zmniejszenie obsady pielęgniarek. Pielęgniarki mówią: dość!

Zależy nam na prawdzie. Nie chcemy, aby mieszkańcy i pacjenci domyślali się, dlaczego odeszłyśmy z pracy w szpitalu. Podjęłyśmy wspólnie decyzję, aby opowiedzieć, skąd taki krok
– informuje nas jedna z osób, która we wrześniu złożyła wypowiedzenie.

Pielęgniarki, które postanowiły wypowiedzieć się dla nas, prosiły o anonimowość. Część z nich do końca października jest jeszcze związana umową o pracę ze szpitalem.

Pielęgniarka: „Praca na oddziale chirurgii była bardzo wymagająca. Miałyśmy dużo obowiązków, które ostatnio zaczęto nam dokładać. Zaczęłyśmy pomagać na oddziale ortopedycznym. Nasi pacjenci często zaczynali krwawić, pomagałyśmy podczas operacji, które odbywają się zarówno w dzień, jak i w nocy. Na oddziale w okresie jesienno-zimowym nieraz leży nawet 30 pacjentów, część z nich to bezdomni, których przywozi się do nas z różnymi urazami.

W okresie letnim miałyśmy w salach na ogół kilkunastu poszkodowanych. Praca była ciężka i brudna, jednak dawała wiele satysfakcji i spełnienia. Miałyśmy też bardzo fajny zespół. Byliśmy zgrani na oddziale. Dlatego warto było poświęcać się pracy. Dla pacjentów i kolegów z zespołu. Tym, co spowodowało decyzję o naszym odejściu, była informacja, że dyrekcja szpitala zmniejsza liczbę pielęgniarek na dyżurze z 3 na 2”.

Dwie pielęgniarki zamiast trzech na dyżurze to katastrofa

Przy tej ilości pracy 3 osoby na zmianie to niewiele, ale choć było nam ciężko, dawałyśmy radę. Wspierałyśmy się. Jednak 2 pielęgniarki to recepta na katastrofę. Przy tak ograniczonej liczbie personelu szansa na błąd dramatycznie się zwiększa, a żadna z nas nie chce być odpowiedzialna za krzywdę pacjenta.

Dodatkowo nie możemy sobie pozwolić na utratę prawa do wykonywania zawodu lub zawieszenie na czas wyjaśnienia błędu. A tym skończyłyby się dyżury z ograniczonym personelem. Nie podjęłyśmy decyzji o odejściu z dnia na dzień. Zaczęłyśmy od rozmowy z naszą oddziałową, która bardzo nas wspierała. Ostatecznie odeszła z nami.

źródło: przegladregionalny.pl, redaktor: Maciej Gos – 26 października 2022 roku

Poznaj dalszy ciąg powyższej sprawy, czytając listopadowe wydanie Gazety Pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 28

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1080 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Szczurek-Żelazko: płace pielęgniarek wzrosły dwa razy a inflacja nie wynosi 300%.