Szkolenia pielęgniarek. 2,5 tys. osób zapisało się na tę specjalizację.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Szkolenia pielęgniarek. 2,5 tys. osób zapisało się na tę specjalizację.

Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek

Kształcenie w zakresie pielęgniarstwa opieki paliatywnej pozwala na zdobycie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy i umiejętności do sprawowania samodzielnej, profesjonalnej i całościowej opieki nad dorosłym i dzieckiem z zaawansowaną postępującą chorobą niepoddającą się leczeniu przyczynowemu, oraz rodziną/opiekunami pacjenta dorosłego i dziecka.

Szkolenie w tej dziedzinie, w latach 2006-2023, uzyskując pozytywny wynik na egzaminie państwowym, ukończyło ponad 3 tys. pielęgniarek. Tym samym, osoby te uzyskały kwalifikacje potrzebne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres tej dziedziny pielęgniarstwa. Poniżej przedstawiamy wybrane świadczenia z programu szkolenia specjalizacyjnego.

  1. Ocena jakości życia chorego objętego opieką paliatywną.
  2. Ocena jakości umierania.
  3. Ocena i monitorowanie bólu za pomocą standardowych skal.
  4. Ocena bólu u nieprzytomnego.
  5. Podawanie leków do portów naczyniowych i cewników centralnych.
  6. Doraźne modyfikowanie dawki i drogi podawania leków analgetycznych w zależności od stanu pacjenta oraz natężenia bólu.
  7. Doraźne modyfikowanie dawki i drogi podawania leków stosowanych w celu łagodzenia dokuczliwych objawów ze strony układu oddechowego, pokarmowego, moczowo-płciowego i nerwowego.
  8. Doraźne modyfikowanie dawki i drogi podawania leków stosowanych u pacjentów w stanach nagłych.

Całość wykazu świadczeń dostępna jest na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Liczba pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa paliatywnego 

NFZ podaje, że w 2022 roku zatrudnionych było około 2,8 tys. pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa paliatywnego. Natomiast w roku 2018 – około 1200. Średnia wieku pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w tej dziedzinie pielęgniarstwa wynosi 50,2 lat. Natomiast 1 tys. jest w wieku powyżej 50 lat. W wieku do 40 lat jest tylko 200 osób. 

Liczba pielęgniarek, które zgłosiły chęć odbycia szkolenia specjalizacyjnego

Poniżej przedstawiamy liczbę pielęgniarek, które zdeklarowały chęć odbycia specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Dane pochodzą z Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych.

Województwo:Liczba pielęgniarek, które zgłosiły swój udział w kursie
dolnośląskie205
kujawsko-pomorskie70
lubelskie125
lubuskie125
łódzkie285
małopolskie55
mazowieckie250
opolskie130
podkarpackie190
podlaskie190
pomorskie100
śląskie280
świętokrzyskie140
warmińsko-mazurskie80
wielkopolskie310
zachodniopomorskie40
Razem:2 575

(dane na dzień na dzień 20 grudnia 2023 roku)źródło danych: ckppip.edu.pl, smk2.ezdrowie.gov.

Wyszukiwarka szkoleń dla pielęgniarek i położnych

Na Portalu Pielęgniarek i Położnych stworzyliśmy wyszukiwarkę kursów i szkoleń. Jest to praktyczna funkcjonalność Portalu, w której pielęgniarki i położne znajdą informacje o dodatkowym kształceniu. Zamieszczone w wyszukiwarce oferty szkoleń są zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie wykazu szkoleń, które może odbywać pielęgniarka i położna.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

991 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie: 17 miliardów złotych przetransferowano.

2 min czytania
Czy ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek musi być procedowana przez Zespół Trójstronny? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwieWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – sądy za podwyższeniem wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pielęgniarek do kwoty 8100 zł.