Szkolenia pielęgniarek – tylko 100 pielęgniarek chce ukończyć taki kurs kwalifikacyjny.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Szkolenia pielęgniarek – tylko 100 pielęgniarek chce ukończyć taki kurs kwalifikacyjny.

Kurs kwalifikacyjny dla pielęgniarek

Kurs kwalifikacyjny jest to rodzaj kształcenia, który zgodnie z ustawą z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2022 r., poz. 551, z późn. zm.) ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

W dzisiejszym artykule przybliżymy kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa neurologicznego. Jego celem jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki pielęgniarskiej nad chorymi z chorobami układu nerwowego oraz osobami zagrożonymi ryzykiem rozwoju tych chorób.

Program szkolenia, zatwierdzony przez Ministra Zdrowia w dniu 19 sierpnia 2015 roku został zaktualizowany w ramach projektu pn. „Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, zatwierdzona przez Ministra Zdrowia w dn. 23.12.2022r.

Kształcenie pielęgniarek

Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu kwalifikacyjnego wynosi 395 godzin dydaktycznych, w tym:

  • zajęcia teoretyczne – 195 godzin,
  • zajęcia praktyczne – 200 godzin.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa neurologicznego otrzymuje pielęgniarka, która:

1) w zakresie wiedzy posiada:

  • specjalistyczną wiedzę w obszarze profesjonalnego pielęgnowania pacjentów ze schorzeniami układu nerwowego w warunkach oddziału szpitalnego i opieki domowej oraz realizacji szeroko rozumianych działań prozdrowotnych;
  • znajomość regulacji prawnych i norm etycznych odnoszących się do udzielania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie pielęgniarstwa neurologicznego.

2) w zakresie umiejętności potrafi:

  • świadczyć samodzielnie pielęgniarską opiekę specjalistyczną wobec pacjentów z chorobami układu nerwowego;
  • stosować zasady etyki ogólnej i zawodu w świadczeniu opieki nad człowiekiem z problemami choroby centralnego i obwodowego układu nerwowego;
  • nauczyć chorego i jego rodzinę postępowania zapobiegającego rozwojowi choroby układu nerwowego, profilaktyki powikłań w sytuacji choroby oraz w okresie rehabilitacji;
  • doradzać członkom zespołu opieki zdrowotnej w zakresie metod profilaktyki chorób neurologicznych i swoistych sposobów pielęgnowania pacjenta z chorobą układu nerwowego;
  • prowadzić szkolenia w zakresie prewencji chorób neurologicznych i pielęgniarskiej opieki specjalistycznej wobec pacjentów z chorobami układu nerwowego;
  • korzystać z aktualnej wiedzy w zakresie pielęgniarstwa neurologicznego i neurochirurgicznego dla zapewnienia wysokiego poziomu opieki.

Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, możemy wywnioskować, że zainteresowanie pielęgniarek odbyciem tego kursu jest małe. W ciągu sześciu lat (2016-2022) jedynie 56 pielęgniarek ukończyło przedmiotowy kurs.

Liczba pielęgniarek, które chcą odbyć kurs kwalifikacyjny

Sprawdźmy zatem, jak wygląda chęć odbycia przedmiotowego kursu w najbliższym czasie. W Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych zamieszczono informacje o liczbie zainteresowanych pielęgniarek odbyciem kursów i szkoleń. Poniżej publikujemy liczby dotyczące kursu pielęgniarstwo neurologiczne, z podziałem na województwa.

Województwo:Liczba pielęgniarek, które zgłosiły swój udział w kursie
dolnośląskie0
kujawsko-pomorskie0
lubelskie0
lubuskie0
łódzkie25
małopolskie0
mazowieckie20
opolskie0
podkarpackie25
podlaskie0
pomorskie0
śląskie32
świętokrzyskie0
warmińsko-mazurskie0
wielkopolskie0
zachodniopomorskie0
Razem:102
(dane na dzień na dzień 21 sierpnia 2023 roku)

Osobom zainteresowaniem odbyciem powyższego kursu, polecamy pozycję dostępną w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, która została uwzględniona w wykazie literatury programu kursu.

II wydanie cenionego podręcznika, w którym całościowo omówiono zagadnienia teoretyczne i praktyczne neuropielęgniarstwa. Dzięki doświadczeniu, zarówno klinicznemu, jak i dydaktycznemu, znanych oraz cenionych specjalistów z wiodących ośrodków w Polsce powstała nowoczesna i aktualna publikacja, której treści zgodne są z obowiązującymi standardami kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Publikacja składa się z trzech części.

źródło danych: ckppip.edu.pl, smk2.ezdrowie.gov, źródło: pzwl.pl

Opracowanie: Daria Krajewska pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1080 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Sąd: pielęgniarka nie dokonała pomiaru ciśnienia tętniczego, oraz częstości akcji serca.