Szpital apeluje do pielęgniarek POZ.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Szpital apeluje do pielęgniarek POZ.

Pielęgniarki w pandemii

Starosta oświęcimski Marcin Niedziela i wicestarosta Paweł Kobielusz poprowadzili dzisiejsze posiedzenie online Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu poświęconym aktualnej sytuacji pandemicznej w naszym powiecie uczestniczyli włodarze miast i gmin powiatu oświęcimskiego, dyrekcja szpitala, komendanci policji i straży pożarnej, dyrektor PCPR oraz szef Sanepidu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oświęcimiu Andrzej Stasiuk powiedział, że codziennie w naszym powiecie mamy po kilkadziesiąt nowych osób z potwierdzonym laboratoryjnie zakażaniem koronawirusem SARS-CoV-2.

– Na razie pracujemy na dwie zmiany – dodał.

Niepokojąco zabrzmiała wypowiedź Edwarda Piechulka, dyrektora Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

– Sytuacja w naszym szpitalu jest dosyć dramatyczna. Każdego dnia mamy 50-60 pacjentów z potwierdzonym Covidem, z tego od 10 do 20 dziennie zostaje w naszym szpitalu lub jest transportowana do placówki tymczasowej, bądź też trafia do jakiegokolwiek innego szpitala na terenie naszego województwa – powiedział Edward Piechulek.

Na terenie szpitala funkcjonuje kilka oddziałów covidowych, przekształconych z innych oddziałów.

– Mamy oddział II wewnętrzny przekształcony na covidowy. Tam jest 40 łóżek. Mamy rehabilitację neurologiczną przekształconą na oddział covidowy. Tam mamy 30 łóżek. Przekształcona na oddział covidowy w części została także chirurgia ogólna (17 łóżek). Również oddział ginekologiczny zmienił swoje przeznaczenie na covidowy (25 łóżek). Pediatria, z wydzieloną częścią, dla 6 małych pacjentów z Covidem. OIOM – aktualnie 24 łóżka covidowe. Do tego dochodzą łóżka covidowe na obserwacyjnym. W zasadzie nie ma momentu, by te łóżka stały puste – nie krył dyrektor E. Piechulek.

W ostatni weekend powiatowa placówka przekazała do szpitala tymczasowego w Krakowie (EXPO) 6 pacjentów, a tydzień wcześniej 11. Byli to pacjenci z lekkim przebiegiem COVID-19.

Szef powiatowej lecznicy powiedział, że pacjenci z obecną mutacją COVID ciężej niż „jesienni”  przechodzą chorobę i są dłużej hospitalizowani. Ponadto wymagają podania bardzo dużej ilości tlenu.

– Mamy zbiorniki na 9 ton tlenu. Przez dobę schodzi nam aż 4 tony – zobrazował obecną sytuację dyrektor.

Obecnie w szpitalu jest ponad 140 pacjentów covidowych, a w sąsiednim Chrzanowie – 160.

Szef placówki w Oświęcimiu przyznał, że choć na rzecz tych pacjentów wygospodarowano bardzo dużą część szpitala, potrzeby są jeszcze większe. Największym problemem są niedobory personelu medycznego. Do tego dochodzi zmęczenie i wyczerpanie lekarzy i pielęgniarek.

Dyrektor Piechulek zaapelował do włodarzy miast i gmin, którzy zarządzają na swoim terenie przychodniami POZ o pomoc dla szpitala ze strony medyków tych jednostek.

– Prosimy o pomoc zarówno ze strony lekarzy, jak i pielęgniarek. Przyjdźcie do nas na 8 -12 godzin, niech to będzie raz na dwa tygodnie, czy chociaż raz na miesiąc. Każda para rąk jest nam potrzebna. To jest Szpital Powiatowy, w tym szpitalu otrzymuje się pierwszą pomoc. Nie damy sobie sami rady, jeśli nie pomoże nam POZ – podkreślił dyrektor szpitala w Oświęcimiu.

– Nie chcemy tej pomocy za darmo. Podpiszemy stosowne umowy i zapłacimy godziwe pieniądze – dodał Edward Piechulek, nie kryjąc, że przed nami wszystkimi trudny okres 2-3 tygodni.

W szpitalu wciąż funkcjonują dwie tzw. interny czyste, czyli oddziały wewnętrzne, na których leżą pacjenci niecovidowi. W sumie to 60 miejsc. Trafia tam gros starszych, mocno schorowanych pacjentów.

– Za wszelką cenę tak organizujemy pracę naszego szpitala, by nie ograniczać dostępu dla pacjentów niecovidowych. Czyli dla pacjentów neurologicznych, kardiologicznych, ortopedycznych, internistycznych. Ale żeby to wszystko utrzymać, musimy mieć pomoc z zewnątrz – zaznaczył Edward Piechulek.

W tej dramatycznej sytuacji związanej z trzecia falą pandemii, nie próżnują powiatowe służby.

Robert Chowaniec, komendant powiatowy Policji powiedział, że funkcjonariusze prowadzą obecnie nadzór nad przeszło 4200 osób w naszym powiecie, którzy są w izolacji i na kwarantannie. Przyznał że tylko niespełna tysiąc z nich pobrało stosowną aplikację. Powiedział, że 12 funkcjonariuszy aktualnie przechodzi COVID.

Policję w codziennych czynnościach wspiera kilku żołnierzy. Komendant Chowaniec zadeklarował pomoc szpitalowi, podkreślając że wśród pracowników komendy jest kilka osób z uprawnieniami ratownika medycznego.

Ryszard Dudek, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu poinformował, że liczba chorych strażaków jest śladowa. Nierzadkie są sytuacje, że strażacy dowożą pacjentów do szpitala swoim sprzętem. Powiedział, że zostanie rozpatrzona prośba dyrektora szpitala w zakresie dalszego wsparcia lecznicy.

Włodarze podkreślili, że przychodnie na ich terenie są w dużej mierze zaangażowane w prowadzoną od dłuższego czasu akcję szczepień. Dyrektorzy POZ sami poszukają dodatkowego personelu do prowadzenia szczepień.

– Wszyscy jesteśmy świadomi, że sytuacja jest naprawdę poważna – podsumował wicestarosta Paweł Kobielusz, przyłączając się do apelu dyrektora szpitala, życząc uczestnikom posiedzenia wytrwałości w tym trudnym czasie oraz składając życzenia z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych.

źródło: powiat.oswiecim.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze