Szpital nie uznaje pielęgniarkom tytułu magistra. Co na to kontrola PiP?

2 min czytania
Aktualności
Szpital nie uznaje pielęgniarkom tytułu magistra. Co na to kontrola PiP?

W jaki sposób szpital realizuje podwyżki dla pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu otrzymują wypowiedzenia zmieniające. Według szacunków Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych może je odebrać około 120 osób. A w dużym skrócie, chodzi o to, by nie wypłacać im podwyżek zagwarantowanych ustawą z lipca, gdzie w zależności od grupy wzrost wynagrodzeń miał wahać się od 17 do 41 procent.

Duży wpływ na zarobki miało wykształcenie, jakie posiadał personel. Tak w jastrzębskiej lecznicy było do czerwca.

Od lipca okazało się, że pracodawca nie wymaga od pielęgniarek wyższych kwalifikacji – mówi Mateusz Skupień, przewodniczący Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w jastrzębskim szpitalu.

Mateusz Skupień: Dyrekcja uznała, że ona nie potrzebuje wykwalifikowanego personelu w naszym szpitalu. Chodzi generalnie o tytuł magistra, w związku z tym, że nowa ustawa weszła w życie i po prostu dla nich te pielęgniarki są zbyt drogie. Stwierdzili, że nie będą już tych kwalifikacji uznawać. Uznają tylko samą specjalizację. Myślę, że zarówno pacjentom, jak i dyrekcji powinno zależeć na tym, żeby mieć personel jak najbardziej wykwalifikowany. Według nowej siatki płac pielęgniarka, lub położna z tytułem magistra i specjalizacją powinna zarabiać nieco ponad 7300 zł brutto.

Radio 90: A zarabia?

Mateusz Skupień: 5700 zł, niektóre 5300 zł.

Stanowisko związku pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki zapowiadają, że będą dochodzić swoich praw przed Sądem Pracy.

W mojej opinii zostały te osoby zdegradowane. Szacujemy, że będzie to w okolicach 120 osób. Na ten moment większość deklaruje chęć oddania tej sprawy do sądu i nie zgadza się na te warunki. W tym szpitalu pracuje 600 pielęgniarek. My nie mamy wystarczającej ilości personelu na to, żeby obstawić oddziały. Jeżeli zwiększymy jeszcze te niedobory kadrowe, wiadomo, że część osób zrezygnuje. Przypominam, że okoliczne szpitale płacą te wyższe stawki. Jak to się skończy trudno na ten moment szacować, istnieje duże ryzyko, że staje blok operacyjny i część przyjęć może zostać odwołanych.

Mateusz Skupień, przewodniczący Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w jastrzębskim szpitalu

Sposób podnoszenia płac pielęgniarek kontrolowała PiP

Małgorzata Fojcik, pełniąca obowiązki rzecznika prasowego jastrzębskiej lecznicy twierdzi, że szpital wręczając pracownikom wypowiedzenia zmieniające, stosuje się do zapisów ustawy, która nakazuje zaliczenie ich do grupy zawodowej, według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku.

Małgorzata Fojcik: Każdy pracownik od czerwca otrzymuje podwyżkę. Nie został żaden pracownik pominięty. Dostaje wynagrodzeni zgodnie z zapisami ustawy. Według tych kwalifikacji, które są wymagane na dane stanowisko. Nikt nie zarabia mniej od czerwca. Ciągle płynność jest i wynagrodzenia są adekwatne do danego stanowiska i wymaganych kwalifikacji na nim. Rozmowy trwają dotyczące tego tematu i wszyscy pracownicy są na bieżąco informowani. Wszystko dzieje się z ich udziałem i to jest kwestia otwarta, pracownik – dyrekcja.

Małgorzata Fojcik dodaje, że Państwowa Inspekcja Pracy, która przeprowadzała kontrolę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu, nie zakwestionowała zasad wprowadzonych w lecznicy, tym samym uznając, że dyrekcja stosuje się do obowiązujących przepisów.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: radio90.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 23

Bądź pierwszym, który oceni wpis

652 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 5 623 do 7 305 PLN. Minimum średnie wykształcenie zawodowe.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek Miejsce pracy: Warszawa Zakres obowiązków: – przygotowywanie gabinetów zabiegowych, lekarskich i diagnostycznych poprzez sprawdzanie ich stanu gotowości do świadczenia…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Polecamy torbę z krzyżówką z zawodami medycznymi.

1 min czytania
Torby na zakupy, do pracy W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych znajdziemy kilak wzorów toreb bawełnianych. Są one dedykowane pielęgniarkom i położnym….
Aktualności

Izby pielęgniarek – czas skończyć z patologią. Rzecz o zarobkach i składkach.

1 min czytania
Pielęgniarka o zarobkach w izbach pielęgniarek i składkach ściąganych przez izby Witam Serdecznie. w środowisku pielęgniarek tematem numer jeden są obecne problemy…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Zobacz wymagane kursy.