Szpital podaje zarobki: salowej, pielęgniarki, lekarza.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Szpital podaje zarobki: salowej, pielęgniarki, lekarza.

Atrakcyjność” wynagrodzeń pielęgniarek i położnych

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zawsze podkreślała, że podawanie wynagrodzeń w ochronie zdrowia, bez znajomości uwarunkowań w zakresie specyfiki sposobu osiągania przychodu w podmiotach leczniczych, jest kompletnie niemiarodajne.

Jaką informację niesie podawanie przez szpital, że dana pielęgniarka lub położna osiągnęła w miesiącu przychód w wysokości 15 tys. PLN. Dla ogółu społeczeństwa, takie dane, to kolejny przykład na brak powodów do narzekania przez pielęgniarki i położne na wysokość wynagrodzeń. I zadanie po raz kolejny pytania: jeszcze im mało?

Dopiero szczegóły w zakresie powyższego przychodu ukazują stopień jego „atrakcyjności”. Trudno się dziwić, że zwykły śmiertelnik porównuje owe 15 tys. PLN do średniej krajowej. Wynosi ona prawie 7 tys. PLN. Realia są takie, że ta kwota dla wielu pracowników jest nieosiągalna w zakresie wysokości pensji.

Rzeczywisty wymiar czasu pracy pielęgniarek, a wysokość wynagrodzenia

Należy brać jeszcze jeden z aspektów oceniając przychody pracowników ochrony zdrowia. Wiadomo, że przy katastrofalnych brakach kadrowych pielęgniarek i lekarzy istnieje ogromne zapotrzebowanie na pracę powyżej wymiaru czasu pracy, który odpowiada wymiarowi etatu. A ten wymiar to 168 godzin.

Wobec powyższego, kiedy w danym podmiocie leczniczym brakuje personelu medycznego to istnieje potrzeba pracy w godzinach nadliczbowych. Kiedy dana pielęgniarka w miesiącu przepracuje pięć dyżurów 12-godzinnych w nadgodzinach to jej wymiar czasu zwiększy się ze 168 godzin do… 228. Więc ta pielęgniarka przepracowała o 36% więcej ponad wymiar etatu. Wobec powyższego kwota wynagrodzenia np. 8,3 tys. PLN wcale nie odzwierciedla w sposób miarodajny wysokości wynagrodzenia.

Jeżeli byśmy mieli porównać powyższy przychód – 8.3 tys. PLN, to musiałby być zderzony nie ze średnia krajową, tylko ze średnia zwiększoną o 36 procent. A to daje nam kwotę – ok. 9,2 tys.

Natomiast podana na początku artykułu kwota 15 tys. PLN odnosi się do osoby zatrudnionej na umowie kontraktowej. Pielęgniarka ta przepracowała w miesiącu nie 168 godzin tylko 333 godziny. Jej stawka godzinowa wynosi 45 PLN. Podsumowując podkreślmy, że taki przychód osiągnięty został przy wymiarze nie 168 godzin tylko 333. To 100% większy wymiar pracy niż etat. Teraz dopiero widać rzeczywistą „atrakcyjność” wynagrodzenia tej pielęgniarki.

Szpital podaje wysokość płac

Portal lebork24.info zwrócił się do szpitala w Lęborku o podanie wysokości wynagrodzeń pracowników. 13 września 2022 roku szpital przekazał, że „średnie miesięczne wynagrodzenie brutto salowej, pielęgniarki i lekarza w SPSZOZ w Lęborku, z uwzględnieniem wszystkich dodatków, nadgodzin oraz dyżurów nocnych i świątecznych kształtują się następująco:

– średnie wynagrodzenie salowej – 3.428,82 PLN,
– średnie wynagrodzenie pielęgniarki – 6.258,36 PLN,
– średnie wynagrodzenie lekarza – 17.864,31 PLN.

W kontekście powyżej przedstawionych uwarunkowań dotyczących wynagrodzeń w podmiotach leczniczych, czy można wyciągnąć jakieś sensowne wnioski z danych podanych przez szpital w Lęborku?

Tylko tyle, że płaca osób na stanowisku salowej jest dramatycznie niska. Oscyluje w granicach najniższego wynagrodzenia. Natomiast podane średnie wynagrodzenie pielęgniarki nie porywa, w kontekście najniższego wynagrodzenia pielęgniarek z grupy drugiej wynoszącego obecnie 7300 PLN. Natomiast wynagrodzenie lekarza bez informacji ile lekarz musi przepracować w tym szpitalu aby osiągnąć podane średnie wynagrodzenie, trudne jest do oceny jego „atrakcyjności”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 25

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7599 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w POZ i szpitalu – pomocne informacje w sprawie złożenia pozwu o odszkodowanie.

3 min czytania
Jak złożyć pozew o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na bieżąco informuje środowisko…
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o zmianie treści hymnu pielęgniarskiego.

2 min czytania
“W świat niesiemy Swe serca gorące…” – czyli hymn pielęgniarek W niedzielny wieczór, minionego weekendu, na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych udostępniliśmy…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – komu asystuje asystent pielęgniarstwa?

2 min czytania
Stanowisko asystenta pielęgniarstwa lub położnictwa W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Podwyżki pielęgniarek – głos izby pip w senacie.