Szpital wprowadził na dwunastogodzinnych dyżurach pielęgniarek 35 minut bezpłatnej przerwy. Pielęgniarki zaprotestowały. Dyrekcja niewygodne osoby zwolniła. Teraz Sąd Pracy przywraca je do pracy i nakazuje wypłatę odszkodowania. 9 KOMENTARZY.

2 min czytania
Aktualności

Zaczęło się od bezpłatnej przerwy. W szpitalu na gdańskiej Zaspie od kilku lat w regulaminie pracy zawarty był przepis, iż na dyżurze dwunastogodzinnym obowiązuje 35 minut bezpłatnej przerwy, a na ośmiogodzinnym 25 minut. Przepis istniał tylko na papierze, bo pracownicy z niego nie korzystali. Dopiero w 2008 r., gdy sprawa bezpłatnych przerw została ujawniona, pielęgniarki postanowiły upomnieć się o te cenne minuty, co dla dyrekcji szpitala okazało się sprawą bardzo kłopotliwą. W związku z tym niewygodnych pracowników zwolniono w styczniu 2009 r. Członkom związków zawodowych, wręczono zwolnienia dyscypliarne. Dyrekcja zarzuciła im składanie fałszywych zeznań przed Państwową Inspekcją Pracy co było podstawą zwolnienia. Był to jedyny sposób, by pozbyć się związkowca, który objęty jest prawną ochroną.  Walka w sądzie trwała przez rok. Wyrok zapadł 7 stycznia 2010 r. Sąd ustalił, że zwolnienia były bezpodstawne. Jedną działaczkę związkową przywrócono do pracy, a drugiej, której umowa o pracę wygasła z końcem grudnia, zasądzono wypłacenie odszkodowania. Sąd nakazał również sprostowanie świadectw pracy. Patrząć na całą sprawę nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że gdyby w szpitalu na Zaspie była większa solidarność związkowa i zawodowa, do zwolnień nigdy by nie doszło. Póki co, należy mieć satysfakcję, z postanowienia sądu, które  przyznało rację pielęgniarkom.

inf. wł. redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej

Mariusz Mielcarek 

23 stycznia 2009 rokuSprawa szpitala na gdańskiej Zaspie. Czy warto dochodzić swoich praw? Czy dyrektorzy są ponad prawem? 15 KOMENTARZY.

Osobom zainteresowanym sprawą bezpłatnych przerw w pełnieniu dyzurów pielęgniarskich polecam linki poniżej.

13 listopada 2008 rokuWideo – Pielęgniarki ze Szpitala Specjalistycznego na gdańskiej Zaspie protestują przeciwko bezpłatnej przerwie w czasie dnia pracy. 109 KOMENTARZY!

KOMENTARZ REDAKCYJNY z dnia 30 listopada 2008 roku

do materiału wideo z dnia 13 listopada 2008 roku

(link do wideo)

’Urzekły’ mnie słowa dyrektora ds. pielęgniarstwa pani Ewy Oroń.

W reportażu pada stwierdzenie, że pielęgniarki nie mogą wykorzystać bezpłatnej półgodzinnej przerwy w pracy, gdyż na oddziałach są jednoosobowe obsady pielęgniarskie.

I tutaj pada kwestia wypowiedziana przez panią Ewę Oroń, podkreślam dyrektora ds. pielęgniarstwa, cytuję:

 ’Przecież jest oddział obok, na którym jest obsada, jest lekarz dyżurny, którego można też poprosić, który też powinien zastąpić, jeżeli jest sytuacja do wykorzystania bezpłatnej przerwy’.

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8301 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze