Tabela wynagrodzeń pielęgniarek – grupa marzeń.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Tabela wynagrodzeń pielęgniarek – grupa marzeń.

Siatka płac pielęgniarek i położnych

Kształt obecnej siatki płac pracowników podmiotów leczniczych jest efektem sojuszu ministra zdrowia ze związkiem Solidarność oraz OPZZ.

To te organizacje związkowe dały zielone światło ministrowi zdrowia do przeprowadzenia przez sejm oraz senat nowej siatki płac. Złożyły swoje podpisy pod ustaleniami Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, w którym był prowadzony “dialog” w sprawie płac. Dlatego minister zdrowia mógł chwalić się na konferencjach prasowych, że z medykami osiągnął porozumienie.

To Solidarność oraz OPZZ są akuszerkami rozwiązania w tabeli wynagrodzeń, zgodnie z którym pielęgniarki i położne z tytułem licencjata zostały przeniesione do grupy wyżej – grupy 8.

W ten oto sposób Solidarność oraz OPZZ doprowadziły z ministrem zdrowia do powstania “nowej” grupy 8, w której zaszeregowano:

Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa.

Wciśnięcie do jednej grupy pielęgniarek i położnych z tytułem magistra, licencjata oraz z tytułem specjalisty to dobry krok, ale prowadzący do… fatalnych skutków. Dlaczego do tej grupy nie zaliczono również pielęgniarek i położnych LM oraz SM?

Gdyby tak zrobiono to przy równoczesnej likwidacji grupy 7 czyli magistrów ze specjalizacją powstałaby grupa marzeń:

Pielęgniarka albo położna.

Proste i czytelne. Bez pola do interpretacji oraz radosnej twórczości urzędniczej. Pozostaje kwestia ustalenia wysokości współczynnika pracy. Także względem innych zawodów medycznych.

Natomiast za tytuł magistra oraz za tytuł specjalisty tabela zaszeregowania może przewidywać dodatki. Pod jednym warunkiem. Opracowania zakresu kompetencji zawodowych dla osób z tytułem magistra oraz dla osób z tytułem specjalisty. Proste. Ale jakże trudne do zrozumienia dla osób, które podnoszą argument – ja w soboty i niedzielę uczyłem się, a inne pielęgniarki i położne były leniwe.

Ustawa Niedzielskiego – Ochman – Michalskiej

Opinii publicznej wmawia się, że to “ustawa Niedzielskiego” stoi za chaosem płacowym w ochronie zdrowia. To spore nadużycie.

Ustawa zawierająca siatkę płac to ustawa Niedzielskiego – Ochman – Michalskiej. Czyli ministra zdrowia, Solidarności oraz OPZZ.

Diabelski pomysł przeniesienia pielęgniarek i położnych z tytułem licencjata, doprowadził do sytuacji, kiedy i tak fatalna siatka płac, zyskała kolejny przymiotnik. DYSKRYMINUJĄCA! Tak dyskryminująca pielęgniarki i położne LM oraz SM. To odarcie 70 tys. osób z godności zawodowej.

Czas na rachunek sumienia pani Ochman i Michalskiej

Podsumowując powyższe zagadnienie należy podkreślić, że obowiązkiem pani Marii Ochman oraz Urszuli Michalskiej jest naprawienie krzywd, które wyrządziły pielęgniarkom i położnym, odzierając je z godności zawodowej.

W komunikacie z dnia 20 września 2021 roku, dotyczącym prac nad nowelizacją siatki płac, pani Maria Ochman pisze:

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wszystkie przesyłane wnioski i opinie, zwłaszcza za te krytyczne bo będziemy starać się wyeliminować błędy.

Będziemy starać się wyeliminować błędy? Pani chyba żartuje. Błędy należy wyeliminować w trybie natychmiastowym. I zrekompensować pielęgniarkom i położnym utracone zarobki. Powyższe będzie przedmiotem Listu Otwartego Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych do Pani Marii Ochman i Urszuli Michalskiej.

Jutro kolejny artykuł o obecnej roli pani Ochman i Michalskiej w nowelizacji siatki wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, w tym pielęgniarek i położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 214

Bądź pierwszym, który oceni wpis

72 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.

2 min czytania
Pielęgniarki zamieszane w przestępczy proceder Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji – na terenie województw śląskiego, lubelskiego i pomorskiego – zatrzymali 14…
AktualnościNowa siatka płac

MZ – podział pielęgniarek na grupy nie jest siatką płac.

3 min czytania
Wynagrodzenie pielęgniarek określone w ustawie nie jest siatką płac W dzisiejszym niedzielnym artykule Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pragnę się podzielić z…
AktualnościPielęgniarki w pandemii

Przestępczy proceder pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki przestępcami Media od kilku tygodni informują o sprawie pielęgniarek z Kalisza, które zhańbiły zawód pielęgniarki – zawód zaufania publicznego. Trzy pielęgniarki…
Komentarze
×
Aktualności

Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.