Tam będzie chociaż pielęgniarka.

3 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Tam będzie chociaż pielęgniarka.

Brak pielęgniarek – nadciąga katastrofa

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 6 kwietnia 2022 roku.

Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski:

Proszę państwa, ja może powiem krótko, z pozycji dyrektora szpitala powiatowego. My to widzimy w ten sposób: interwencja przyniesie skutki za 8–10 lat, nie wcześniej – tak przewidujemy. Prawdopodobnie w najbliższych latach trzeba będzie rozważać powrót do reorganizacji systemu na zasadzie starych ZOZ-ów, bo to, co jest najważniejsze dla pacjenta, to jest to, że on musi wiedzieć, gdzie ma iść po opiekę. Z naszej analizy wynika, że za 5 lat większość lekarzy rodzinnych przejdzie na emeryturę, a więc prawdopodobnie wrócimy do wersji z przychodniami rejonowymi – na pewno nie gminnymi, bo tam nie będzie miał kto przyjmować, dobrze będzie, jeśli zostaną tam jakieś punkty opieki medycznej, gdzie będzie chociaż pielęgniarka. Tak naprawdę to nas czeka.

Rozszerzenie kompetencji pielęgniarki, to również rozszerzenie odpowiedzialności

Skoro mówimy o rozszerzeniu kompetencji, o tworzeniu nowych zawodów, to ja powiem, że mam takie doświadczenie, iż największą uwagę trzeba zwrócić na odpowiedzialność. W przepisach musi być jasno określone, kto za co odpowiada. Jeżeli asystent wypełnia dokumentację, to musi być jasne, do którego momentu on odpowiada, a gdzie zaczyna odpowiadać lekarz – bo co do tego jest wiele konfliktów. Uważam, że można to załatwić szybko odpowiednim aktem prawnym. Myślę, że skoro wszystkie korporacje zawodowe mówiły o tym, że chodzi o rozszerzenie kompetencji, to chodzi również o rozszerzenie odpowiedzialności.

Jeżeli chodzi o specjalizacje… Nasz związek istnieje od 8 lat i od 8 lat o tym mówimy. Wcześniej mówiliśmy o 50 specjalizacjach. A ja – a też jestem siwy – uważam, że po doświadczeniach, po pierwsze, pandemii, po drugie, wojny, proszę państwa, 10 specjalizacji to jest góra. Pamiętamy te czasy, gdy specjalizacji było chyba 7. Teraz mamy wojnę za granicą i praktycznie okazuje się, że specjalizacja zabiegowa powinna się zacząć od chirurgii, dlatego że każdy zabiegowiec powinien móc zoperować w czasie wojny brzuch. A my z pandemii… To znaczy ustawa sieciowa już w jakiś sposób ujawniła to, że były dosumowania oddziałów kardiologicznych, neurologicznych do interny, także kardiolog, który miał de facto 3 lata modułu podstawowego z interny, nie chciał dyżurować, ponieważ nie czuł się na siłach.

Powiatowe centra zdrowia – nowe oblicze pielęgniarstwa

A więc przy takiej ilości specjalizacji i po doświadczeniach, które mamy, wskazujących, że COVID był praktycznie schorzeniem internistycznym, musimy mieć zaplecze podstawowych specjalizacji. Bo żadne regulacje… Minister Radziwiłł stworzył jakieś dodatki, ale nie mamy więcej internistów, a COVID ktoś musi leczyć. I myślę, że nie wrócimy już do rozwiązań sprzed 2019 r. Tak że ta liczba specjalizacji razi nas już od, jak mówię, 9 lat, jak długo związek funkcjonuje. I byśmy prosili, żeby zwrócić na to uwagę, bo jeśli coś się stanie – nie daj Boże, mam cichą nadzieję, że nie – to my musimy mieć uniwersalnych lekarzy specjalności zachowawczych, tak jak kiedyś, gdy trzeba było zrobić internę, żeby później stać się kardiologiem, i zabiegowych, no bo to będzie podstawa.

Należy jeszcze o jednej rzeczy pamiętać, skoro mamy za granicą wojnę. Pierwszą sprawą jest armia, ale drugą jest ochrona zdrowia, bo to jest podstawowe zaplecze na takim polu. A więc to trzeba mieć gdzieś z tyłu głowy.

No i to tyle. Ja mam nadzieję, że jakoś sobie poradzimy. My złożyliśmy projekt, bo de facto widzimy, jako Związek Powiatów Polskich i nasz związek szpitali powiatowych, że docelowo będziemy promować projekt „Powiatowe centrum zdrowia”, no bo szkoda znowu nie skorzystać z bazy szpitali powiatowych, jeżeli jest tu cały sprzęt diagnostyczny, bo jest endoskopia, diagnostyka obrazowa, często i gęsto tomograf, rezonans… I po prostu będziemy szli w tę stronę – już jest wstępna zgoda – tak żeby maksymalnie wykorzystać personel medyczny. Bo za chwilę go zabraknie, z tym się zderzymy, tu już w ogóle nie ma nawet mowy… A interwencja to jest kwestia 8–10 lat.

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

To bardzo ważna uwaga o tych centrach powiatowych, o dostępie pacjenta do takiego centrum środowiskowego, gdzie miałby zapewnione przynajmniej podstawowe świadczenia zdrowotne, także dostęp do rehabilitacji, do opieki farmaceutycznej. Taka dyskusja przewijała się także w naszych rozmowach eksperckich, my też na ten temat wiele mówiliśmy i zrodził się z tego pewnego rodzaju pomysł, który pewnie eksperci także będą w najbliższym czasie przedstawiać.

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

536 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie: 17 miliardów złotych przetransferowano.

2 min czytania
Czy ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek musi być procedowana przez Zespół Trójstronny? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Oferta pracy dla pielęgniarki i położnej. Do 5 400 PLN.