Te pielęgniarki mają zrobić więcej pracy na dyżurze i dostać mniej pieniędzy

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Te pielęgniarki mają zrobić więcej pracy na dyżurze i dostać mniej pieniędzy

Wystąpienie przewodniczącej zakładowej organizacji OZZPiP 

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawia poniżej kolejny fragment wystąpienia pani Małgorzaty Sawickiej, przewodniczącej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku. Wypowiedź związana była ze strajkiem ostrzegawczym, który miał miejsce w dniu 2 sierpnia 2022 roku.

Pierwsza część wystąpienia pani przewodniczącej pod poniższym linkiem. 

Druga część dostępna pod poniższym linkiem.

Pielęgniarki z rozszerzonym zakresem czynności?

Jeśli ustawodawca wymyślił, że pielęgniarki podzieli według kategorii, to samo założenie może nie jest złe, ale teraz pytanie, jak na oddziale wyłączyć z tych czterech pielęgniarek, które przyszły na dyżur, te dwie albo trzy, które mają rozszerzony zakres czynności, bo mają robić jakąś dokumentację i coś tam jeszcze i one się tym muszą zająć, bo im to pracodawca nakazał. 

A kto się zajmie tymi pacjentami, którzy przypisani byli do niej w czasie dyżuru? To te mają zrobić więcej pracy i dostać mniej pieniędzy? Ja jestem za tym, żebyśmy utrzymali różnicę w wynagrodzeniach przy rozszerzonym zakresie czynności, ale póki co my nie dostaliśmy takiej propozycji od pracodawcy. 

Dyrektor – ja nie wymagam ale wymagam jakości…

Nasz pracodawca proponuje, że zrobi to zgodnie z ustawą, a zgodnie z ustawą to jest to ten drobny druczek, który tam jest napisany w tej tabeli, gdzie jest napisane: „Wymagane na danym stanowisku” i dyrektor jako pan i władca powie: „Ja nie wymagam”. 

Z drugiej strony wymaga jakości, wymaga tego, żeby nie było pozwów, wymaga odpowiedzialności, wymaga wszystkiego, jeszcze wymaga na końcu uśmiechniętego, zadowolonego pacjenta, który wyszedł z tego szpitala. Jak to zrobić? 

Jeżeli nie będziemy się buntować, to nam narzucą to jarzmo na szyję i będziemy z nim chodzić do śmierci. Ja nie lubię strajków, ja nie lubię sporów zbiorowych, jestem permanentnie, większość mojego życia w jakimś sporze zbiorowym, ja jestem tym zmęczona.

Ustawodawca zepchnął problem wynagrodzeń pielęgniarek na dyrektorów

Ale dlatego, że przyszłyście tu dzisiaj i widzę w was oparcie, widzę w was siłę do tego, żebyśmy jako grupa coś wywalczyły, to to mi daje jeszcze trochę energii. Mam nadzieję, że mi tam gdzieś bateria nie padnie. Nie wiem czy przyjdzie pan dyrektor do nas, nie wiem czy przyjdzie ktoś z zarządu powiatu, z władz powiatu. Myślę, że będą się dzisiaj fotografować z kolarzami na rynku. Ten problem de facto nie istnieje, zostaje zepchnięty na dyrektora. Dyrektor wzrusza ramionami, mówi „nie mam”. A jak dyrektor wzrusza ramionami, mówi „nie mam”, to dokładnie mówi „Wyjdźcie stąd, bo ja nie mam. A jak ja nie mam, to ja nie wyczaruję.”

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl.

Dalsza część wystąpienia pani przewodniczącej w dniu jutrzejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

źródło: LIVE Podkarpacie: SANOK – dwugodzinny strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych – materiał Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 64

Bądź pierwszym, który oceni wpis

326 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Chlorofil – właściwości zdrowotne i zastosowanie 

4 min czytania
Chlorofil to ważny składnik roślin, odpowiadający za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy, a także za zielony kolor organizmów roślinnych. Spożywanie tego związku wraz…
AktualnościDodatki pielęgniarekNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Niewiarygodne - związek pielęgniarek za kompromisem w sprawie obniżenia współczynników pracy.

4 min czytania
Szpital zapowiada optymalizację współczynników pracy pielęgniarek i położnych Lubliniec 23.11.2022 rStarostwo PowiatoweRada Powiatu w Lublińcu W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek…
AktualnościDodatki pielęgniarek

Szpital oszukał bezczelnie pielęgniarkę.

3 min czytania
Dodatek COVID dla pielęgniarek i położnych Dodatkowe świadczenie pieniężne dla pielęgniarek i położnych zostało wprowadzone od 1 maja 2020 roku poleceniem ministra…
Komentarze