"Te pielęgniarki nie mogą zostać same na oddziale".

3 min czytania
AktualnościPielęgniarka anestezjologiczna
"Te pielęgniarki nie mogą zostać same na oddziale".


Pielęgniarki na oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Terapii 

Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych, w jednym z październikowych artykułów, podjęliśmy problematykę, którą w jednym z ostatnich wywiadów dla Radia Zet poruszyła Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych – godzinnych szkoleń respiratorowych. Ze standardów anestezjologicznych wynika, iż taki instruktaż powinien trwać 3 tygodnie, a obecnie pielęgniarki mają nauczyć się obsługi urządzenia dzięki krótkiemu kursowi i filmom umieszczonym na stronie resortu zdrowia. Co na ten temat sądzi Przewodnicząca Związku?

Więcej w sprawie czytaj w artykule pt.: Godzinne szkolenie pielęgniarki z obsługi respiratora. Zakończone wydaniem "certyfikatu".

Do powyższego zagadnienia odniosła się także w wypowiedzi dla rmf24.pl pani Edyta Cudak, krajowa konsultant ds. pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. W swojej wypowiedzi podkreśliła, że:

"To awaryjne szkolenia. Pielęgniarki, które wcześniej nie pracowały na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, nie będą miały po nich kompetencji do samodzielnej opieki nad ciężko chorym pacjentem z koronawirusem". 

Natomiast pani Katarzyna Tymińska ze związku zawodowego pielęgniarek i położnych dodała:

"Pielęgniarki mają wspierać specjalistyczny personel opiekujący się pacjentami covidowymi. Nie mogą zostać same na oddziale – muszą być nadzorowane przez specjalistów, dla których to kolejny problem, bo muszą nie tylko dbać o pacjentów, ale też patrzeć na ręce tym pielęgniarkom. Muszę mieć oczy dookoła głowy."

Więcej w sprawie czytaj na rmf24.pl – Szybkie szkolenie anestezjologiczne dla pielęgniarek. "Nie będą miały kompetencji samodzielnej opieki" 

Poniżej publikuję pismo autorstwa jednego z Konsultantów Wojewódzkich w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

,,Awaryjna adaptacja do pracy w oddziale intensywnej terapii dla pielęgniarek niepracujących w oddziałach intensywnej terapii’’

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy ds. pielęgniarstwa

Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju oraz w związku z rozbudową bazy szpitalnej dedykowanej chorym na COVID-19 istnieje konieczność szkolenia personelu w zakresie zarówno elementów intensywnej opieki nad pacjentem w stanach zagrożenia życia, jak również podejmowania zaawansowanych czynności ratujących życie. Dotyczy to szczególnie pielęgniarek i położnych, które na co dzień nie pracują w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, a także innego personelu medycznego pracującego przy zwalczaniu epidemii w zakresie opieki nad pacjentem chorym na COVID-19:
– leczonym w oddziale obserwacyjnym,
– wentylowanym mechanicznie w warunkach OIT.

Na prośbę Ministra Zdrowia z dnia 19 października 2020 skierowaną do Konsultantów Wojewódzkich, do dyrektorów szpitali województwa pomorskiego zostały przesłane materiały szkoleniowe dotyczące ,,Awaryjnej adaptacji do pracy w oddziale intensywnej terapii dla pielęgniarek niepracujących w oddziałach intensywnej terapii’’.

Dodatkowo informujemy, że począwszy od następnego tygodnia, CMKP uruchomi na 
swojej platformie szkolenie e-learning dot. zasad leczenia pacjenta z COVID-19 w warunkach oddziału obserwacyjnego. Wydaje się jednak, że najbardziej efektywne będą szkolenia prowadzone przez pielęgniarki anestezjologiczne w warunkach rzeczywistych. Dlatego, zwracamy się z prośbą o powołanie w każdym szpitalu grupy pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, które będą
odpowiedzialne za przeprowadzenie szkoleń w warunkach oddziału intensywnej terapii dla personelu pielęgniarskiego.

Jednocześnie zwracam się do dyrektorów ds. pielęgniarstwa o przekazywanie miesięcznych
raportów zawierających liczbę osób, które zostały przeszkolone (raporty powinny być odesłane w ostatni dzień każdego miesiąca na adres: [email protected] oraz [email protected]).

Jako konsultanci województwa pomorskiego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i
intensywnej opieki oraz w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, chcielibyśmy wspomóc wszystkie placówki medyczne województwa pomorskiego w procesie awaryjnej adaptacji pielęgniarek do pracy nad pacjentem wentylowanym. Przygotowaliśmy cykliczne webinaria, pierwsze z nich odbędzie się 30.10.2020 o godz. 15:00.

Do dyrektorów ds. pielęgniarstwa zostały przesłane linki, które pozwolą wziąć udział pielęgniarkom w szkoleniu.

Z wyrazami szacunku
Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska,
Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa
anestezjologicznego i intensywnej opieki
Sylwia Jałtuszewska,
Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa
ratunkowego

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7269 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Dodatkowa praca dla pielęgniarki. 50 godzin miesięcznie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Dzisiaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych prezentujemy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ w Warszawie. Pracodawca informuje, że…
Aktualności

Ile dla pielęgniarki za zmierzenie ciśnienia?

1 min czytania
Wycena pracy pielęgniarki Świadczenia zdrowotne wykonywane przez pielęgniarki i położne powinny zostać wycenione w sposób prawidłowy. Niejednokrotnie ministerstwo zdrowia zapowiadało realną wycenę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
Komentarze