TO NIE JEST DOBRA WRÓŻBA!? Premier, minister zdrowia i związki rozmawiały w sprawie ochrony zdrowia. Po roku rządzenia premier powiedziała, że "nie ma takiego systemu opieki zdrowotnej, który byłby w stanie pogodzić wszystkie strony."

2 min czytania
AktualnościNowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.
TO NIE JEST DOBRA WRÓŻBA!? Premier, minister zdrowia i związki rozmawiały w sprawie ochrony zdrowia. Po roku rządzenia premier powiedziała, że "nie ma takiego systemu opieki zdrowotnej, który byłby w stanie pogodzić wszystkie strony."

 

       

      

 

 

Z udziałem Pani Beaty Szydło – Prezesa Rady Ministrów, Pani Elżbiety Rafalskiej – Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Pana Konstantego Radziwiłła – Ministra Zdrowia w dniu 19 stycznia 2017 r. odbyło się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, którego  wiodącym tematem był debata „Zdrowie jako inwestycja”.

Otwierając debatę Przewodnicząca Rady H. Bochniarz odniosła się do zmian w ochronie zdrowia. Podkreśliła, że zmiany w systemie organizacji i finansowania systemu ochrony zdrowia są potrzebne i oczekiwane.  Dodała również, że doskonałego systemu ochrony zdrowia nie ma w żadnym kraju. Polska znajduje się na etapie szukania dobrego dla kraju rozwiązania  i obecna debata będzie przykładem, że wiele rzeczy można usprawnić. Zaznaczyła, że przedstawione w trakcie spotkania propozycje strony społecznej powinny być uwzględnione przez resorty zdrowia i finansów. Podkreśliła, że należy zwiększyć nakłady finansowe na służbę zdrowia.

Minister Zdrowia K. Radziwiłł zabierając głos w dyskusji poinformował, że zmiany w systemie zdrowia są potrzebne. System ubezpieczeniowy, który jest realizowany w Polsce od 1999 r. – zdaniem ministra nie sprawdza się. Podkreślił, że należy bardziej racjonalnie wydatkować środki. W związku z tym planowane jest  rozpoczęcie przeglądu koszyka świadczeń gwarantowanych. Zwrócił uwagę, że jakość i bezpieczeństwo pacjenta są najważniejsze w służbie zdrowia, ale także istotne są wynagrodzenia pracowników. Podkreślił, że nowe regulacje wprowadzą powszechny dostęp wszystkich obywateli i legalnych rezydentów do opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że ważnym elementem nowego systemu musi być dobra organizacja publicznej sieci zabezpieczenia szpitalnego, a także wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej. Przypomniał, że w związku ze zmianą struktury organizacyjnej płatnika zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Premier Beata Szydło poinformowała, że „dialog jest potrzebny i właśnie się toczy.” Podkreśliła, że nie ma takiego systemu opieki zdrowotnej, który byłby w stanie pogodzić wszystkie strony. Należy przystąpić zdaniem Pani Premier do „naprawy systemu służby zdrowia w Polsce, gdyż nie spełnia już swojego zadania zarówno dotyczącego opieki zdrowotnej nad pacjentem, jej dostępności, jak i problemu zatrudnienia oraz wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia”.
Zakomunikowała, że zostały przyjęte projekty ustaw, część z nich w ubiegłym roku była skierowana do Parlamentu i przyjęta a część będzie skierowana do prac parlamentarnych. Obecnie Komitet Stały Rady Ministrów pracuje nad ustawą o sieci szpitali. Premier Beata Szydło poinformowała, że zgodnie z harmonogramem zaproponowanym przez Ministra Zdrowia, od połowy tego roku,  zaczęłaby obowiązywać nowa sieć szpitali i  zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej a od 1 stycznia 2018 roku nastąpi likwidacja Narodowego Fundusz Zdrowia.

źródło: http://www.dialog.gov.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek

 

Jak pielęgniarki i położne zostały potraktowane przez Porozumienie Zawodów Medycznych obrazuję przez cztery merytoryczne argumenty:

Pierwszy argument:

Drugi argument:

Trzeci argument:

Czwarty argument:

Mariusz Mielcarek 

Cdn…

Zobacz także:

Aktualności według działów – (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9021 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka magister ze specjalizacją to fanaberia związków.

2 min czytania
Pielęgniarka ze specjalizacją na oddziale IOM Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w poprzednich artykułach zajęła się problematyką dotyczącą wymagań kwalifikacyjnych stawianych…
AktualnościNowa siatka płac

Tysiąc pielęgniarek podpisało petycję.

4 min czytania
Petycja do władz krajowych związku pielęgniarek W dniu 30 sierpnia 2021 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, rozpoczęła zbieranie podpisów pod…
AktualnościNowa siatka płac

Związek pielęgniarek o jeszcze innej siatce płac.

3 min czytania
Wiele wariantów siatki płac zgłaszanych przez związek pielęgniarek Trudno się rozeznać jakie projekty podziału pielęgniarek na grupy składał związek pielęgniarek – OZZPiP…
Komentarze