TO WAŻNE DLA PIELĘGNIAREK KONTRAKTOWYCH! Na sejmowej komisji zdrowia pada pytanie: czy planuje się, że "pracownicy szpitali będących w sieci szpitali będą musieli pracować wyłącznie w formule umowy o pracę." (Nie)odpowiada wiceminister zdrowia (pielęgniarka).

1 min czytania
AktualnościNowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.

 


Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 7 czerwca 2017 roku

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

To mam jeszcze jedno pytanie do pani minister. Pani minister, proszę powiedzieć, czy w jakichkolwiek przepisach, które państwo projektują – pytam, bo te wątpliwości pojawiają się bardzo często i właściwie nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie – przewidują państwo zapis mówiący o tym, że pracownicy szpitali będących w sieci szpitali będą musieli pracować wyłącznie w formule umowy o pracę. Czyli, mówiąc wprost, czy planują państwo likwidację możliwości pracowania na kontrakcie dla którejkolwiek grupy zawodowej, w przypadku wprowadzenia sieci szpitali.

Sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko:

Założenia do projektu ustawy o narodowej służbie zdrowia nie dotykają w ogóle tego problemu. Jest projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym – myślę, że to pytanie było w tę stronę kierowane – który przewiduje, że pracownicy ratownictwa medycznego będą zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Natomiast, założenia do projektu nie dotykają kwestii formy zatrudnienia pracownika.

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

Jakiejkolwiek ustawy, którą państwo projektują?

Sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko:

Mówimy o założeniach do ustawy o narodowej służbie zdrowia, bo pan przewodniczący o tym mówił…

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

Rozumiem. Rozwiewam wątpliwości pielęgniarskie, lekarskie, rezydentów. Według ministra zdrowia nie będzie konieczności przechodzenia przez wszystkich na etaty i kontrakty zostaną utrzymane, bo nie ma takich przepisów w projektowanej ustawie o postawieniu NFZ w stan likwidacji.

Sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko:

Panie przewodniczący – ja podkreślam to wielokrotnie – mówimy o projekcie założeń do ustawy, więc nie chciałabym państwa w tym gremium informować o konkretnych rozwiązaniach. Czy mogę dalej?

źródło: stenogram z posiedzenia komisji

wybrał: Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
Komentarze