Twój pacjent pali papierosy lub używa produktów z nikotyną?

2 min czytania
Aktualności
Twój pacjent pali papierosy lub używa produktów z nikotyną?

Praca w ochronie zdrowia oznacza troszczenie się o zdrowie pacjenta. To nie tylko leczenie pojawiających się problemów zdrowotnych, ale też dbałość o utrzymanie dobrego stanu zdrowia. W praktyce często okazuje się to dużym wyzwaniem.

Dlaczego rzucenie palenia jest szczególnie ważne pytamy Irenę Przepiórkę, koordynatorką Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

Około 50% palaczy umiera przedwcześnie. Badania wskazują, że każdy, kto pali traci średnio 14 lat życia. Wiadomo też, że niemal 1/3 wszystkich nowotworów przypisuje się paleniu tytoniu, a palacze są bardziej narażeni na szereg chorób, w tym choroby układu krążenia i układu oddechowego.

Czy można pomóc osobom uzależnionym od nikotyny?

Uzależnienie od nikotyny jest chorobą przewlekłą, ale poddającą się leczeniu. Motywowanie do zaprzestania palenia i leczenie uzależnienia od nikotyny jest więc jednymz ważniejszych zadań, które stoją przed każdym pracownikiem medycznym. Niestety klinicyści zbyt rzadko poruszają problem uzależnienia od nikotyny. W 2019 roku tylko 16% pacjentów placówek ochrony zdrowia otrzymało zalecenie rzucenia palenia. Tymczasem to właśnie zalecenia personelu medycznegow tym lekarza lub pielęgniarki często skłania do podjęcia walki z uzależnieniem.

Jak znaleźć czas na długotrwały proces leczenia uzależnienia od nikotyny?

W praktyce często okazuje się to wręcz niewykonalne. Dlatego ważne jest korzystanie z łatwo dostępnych narzędzi, które są wsparciem dla pracowników ochrony zdrowia i realną pomocą dla pacjentów. Warto zalecić każdemu uzależnionemu od nikotyny pacjentowi, by skontaktował się z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym (TPPP). Jest to placówka oferująca specjalistyczną pomoc, która jest na wyciągnięcie ręki – przez telefon. Na każdym opakowaniu wyrobów tytoniowych jest numer naszej Poradni. Ważne jest by podczas każdej wizyty u lekarza padało pytanie o używanie produktów z nikotyną.

Wystarczy by pacjent usłyszał krótką informację, że dla jego zdrowia ważne jest zaprzestanie palenia oraz zalecenie skontaktowania się z TPPP.

Jaką pomoc oferujecie Państwo w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym?

Prowadzimy indywidualne poradnictwo. Dzwoniące do nas osoby uzyskują profesjonalne informacje i pomoc w zakresie rzucania palenia. Pomagamy opracować plan walki z nałogem i uporać się z tym, co jest przeszkodą rzuceniu palenia.

Można do nas dzwonić wielokrotnie lub zostawić swój numer telefonu i wówczas nasi doradcy kontaktują się w ustalonym terminie. Dzięki temu, każdy kto podejmuje walkę ze swoim nałogiem  może utrzymywać kontakt ze swoim terapeutą tak długo, jak tego potrzebuje. Co ważne, nasze poradnictwo jest nieodpłatne.

Czy lekarz może skierować swojego pacjenta do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym?

Wystarczy by lekarz wysłał do nas imię i numer telefonu pacjenta. Można też poprosić pacjenta by w gabinecie wszedł na naszą stronę www.jakrzucicpalenie.pl, kliknął ikonkę „chcę rzucić” i wysłał zgłoszenie. Telefonu od naszych specjalistów można spodziewać się w przeciągu 7 dni.

Najważniejsze jest jednak to, by przy każdej wizycie informować palących pacjentów o możliwości uzyskania pomocy w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, której numer znajdą na każdej paczce papierosów.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

651 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Polecamy torbę z krzyżówką z zawodami medycznymi.

1 min czytania
Torby na zakupy, do pracy W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych znajdziemy kilak wzorów toreb bawełnianych. Są one dedykowane pielęgniarkom i położnym….
Aktualności

Izby pielęgniarek – czas skończyć z patologią. Rzecz o zarobkach i składkach.

1 min czytania
Pielęgniarka o zarobkach w izbach pielęgniarek i składkach ściąganych przez izby Witam Serdecznie. w środowisku pielęgniarek tematem numer jeden są obecne problemy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac

Związek pielęgniarek - wyższa grupa od razu po podniesieniu kwalifikacji.

3 min czytania
Związek pielęgniarek o wynagrodzeniu w kontekście podnoszenia kwalifikacji zawodowych W projekcie ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok skierowanej do sejmu napisano: 4. „Podmiot…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Wyeliminować pielęgniarki systemu w ogóle