Tyle pielęgniarek się zaszczepiło. Będzie przymus?

1 min czytania
AktualnościSzczepienia pielęgniarekZakażone pielęgniarki
Tyle pielęgniarek się zaszczepiło. Będzie przymus?

Minister zdrowia o obowiązkowych szczepieniach pielęgniarek

Minister zdrowia Adam Niedzielski udzielił w Polsat News wypowiedzi dotyczącej obowiązkowych szczepień obejmujących grupę zawodową pielęgniarek i położnych.

Ja uważam jednak, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, natomiast w przypadku pewnych grup, które są najbardziej z jednej strony narażone, a z drugiej też odpowiadają w sensie społecznym za pewne zwiększone ryzyko transmisji, to z punktu widzenia mojego te grupy rzeczywiście powinny podlegać obowiązkowi szczepień.

Minister Zdrowia – 3 grudnia 2021

Według ministra taki obowiązek miałby dotyczyć medyków i nauczycieli.

Ile pielęgniarek zostało zaszczepionych

W zakresie stanu wyszczepienia medyków wypowiedział się rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Najbardziej wyszczepioną grupą na pewno są lekarze. Mniej wyszczepioną grupą są pielęgniarki i pozostałe zawody – już poniżej progu często 80 proc.

rzecznik ministerstwa zdrowia – 3 grudnia 2021

Rzecznik przyznał, że rozważana jest możliwość, by obowiązkowe szczepienia wśród medyków wprowadzić. Wspomniał o projekcie ustawy dotyczącym certyfikatów szczepień i możliwości ochrony miejsc pracy poprzez możliwość oczekiwania przez pracodawcę ukazania certyfikatu covidowego przez pracownika.

Prezydent o obowiązkowych szczepieniach

Szokiem dla środowiska medycznego były słowa wypowiedziane przez prezydenta w sprawie obowiązkowych szczepień.

W dniu 6 lipca 2021 roku prezydent powiedział:

“Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem Państwu otwarcie, ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę szczepić i uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 32

Bądź pierwszym, który oceni wpis

353 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki, nie podpisujcie aneksów do umów.

2 min czytania
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych apeluje Na stronie związku pielęgniarek w dniu 23 czerwca 2022 roku opublikowano poniższy komunikat. Podczas dzisiejszego…
AktualnościOferty pracy

Atrakcyjna praca dla pielęgniarki. 9,5-13 tys. PLN.

2 min czytania
Oferty pracy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych Zainteresowane pielęgniarki zachęcamy do zapoznania się z przeglądami ofert pracy, które systematycznie prezentujemy na…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Gazeta pielęgniarek - zobacz ostateczną treść ustawy o wynagrodzeniach.

1 min czytania
Ostateczny kształt ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych Sejm w dniu 23 czerwca 2022 roku odrzucił wszystkie poprawki senatu do ustawy o…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki – asysta pielęgniarska w osobie sprzątającej.