Tym pielęgniarkom należy się dodatek covidowy.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Tym pielęgniarkom należy się dodatek covidowy.

Dodatek dla pielęgniarek – opinia ministerstwa

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie tzw. dodatku covidowego

Szanowny Panie Ministrze!

W związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 wprowadzono m.in. dla medyków, pielęgniarek czy laborantów dodatkowe wynagrodzenie. Dodatek wynosi aktualnie 100% pensji i nie może być wyższy niż 15 tys. zł. Nie wszyscy medycy go otrzymują, choć zajmują się zakażonymi pacjentami. Eksperci mówią wprost, że wprowadzone przepisy i wytyczne to legislacyjny bubel prawny, ponieważ jest dużo niejasności, kto może otrzymać taki dodatek. Dyrektorzy placówek zatem ustalają własne wewnętrzne kryteria, ale nie wszyscy się na to decydują, ponieważ obawiają się konsekwencji. Niepotrzebnie dzielone są placówki na lepsze i gorsze. Przykładem są zakłady lecznicze UCK WUM. Personel pracujący na izbie przyjęć w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego, jak i w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus otrzymał dodatek covidowy, a personel z Centralnego Szpitala Klinicznego już nie.

W związku z powyższym mam do Pana Ministra następujące pytania:

1. Dlaczego personel pracujący na izbie przyjęć w Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia, tzw. dodatku covidowego?

2. Dlaczego wszyscy medycy w tym trudnym czasie nie otrzymali dodatkowego wynagrodzenia?

Henryka Krzywonos-Strycharska


Odpowiedź

Warszawa, 03 marca 2021

DSW.050.20.2021.PJ

Pani
Elżbieta Witek
Marszałek Sejmu RP

Szanowna Pani Marszałek,

w odpowiedzi na interpelacjęnr 20121 Pani Poseł Henryki Krzywonos-Strycharskiej w sprawie tzw. dodatku covidowego uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.

Regulujące kwestię dodatkowego świadczenia pieniężnego polecenie Ministra Zdrowia dla Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia NFZ z dnia 4 września 2020 r., w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 listopada 2020 r., stanowi m. in., że dodatkowe świadczenie pieniężne przysługuje osobom wykonującym   zawód medyczny w podmiotach leczniczych, w których skład wchodzą  jednostki  systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, o  których mowa w art.  32 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2020 r. poz. 882) lub izby przyjęć, które to osoby udzielają świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub w izbach przyjęć.

W związku z takim zapisem polecenia wydaje się jasne, że osoby spełniające powyższe warunki określone w poleceniu, tj. wykonują zawód medyczny w podmiocie, w skład którego wchodzi izba przyjęć i udzielają świadczeń zdrowotnych w tejże izbie przyjęć, kwalifikują się do otrzymania świadczenia dodatkowego.

Jednocześnie należy zauważyć, że obecnie w trybie ciągłym realizowana jest procedura przesyłania przez świadczeniodawców do oddziałów wojewódzkich Funduszu informacji o liczbie osób uprawnionych do uzyskania dodatkowego świadczenia pieniężnego oraz wartości środków niezbędnych do zapewnienia dodatkowych świadczeń pieniężnych wszystkim osobom uprawnionym do ich otrzymania oraz informacji o zmianach w tym zakresie. Dlatego też krąg faktycznych beneficjentów regulacji wprowadzonej poleceniem Ministra Zdrowia dla Prezesa NFZ  w ramach poszczególnych podmiotów leczniczych może ulegać zmianie.

Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Maciej Miłkowski
Podsekretarz Stanu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1101 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze