Tysiące pielęgniarek i położnych pracuje w wieku 65 lat i więcej.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbach
Tysiące pielęgniarek i położnych pracuje w wieku 65 lat i więcej.

Jaki procent osób wykonujących zawód pielęgniarki i położnej stanowią osoby w wieku 65 lat i więcej?

W dzisiejszym artykule redakcyjnym przybliżymy czytelnikom Portalu informację na temat liczby pielęgniarek i położnych wykazanych przez świadczeniodawców do realizacji świadczeń w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Według danych prezentowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i 25 tys. położnych (biorąc pod uwagę wszystkie dziedziny medycyny, a także rodzaje świadczeń), jest zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.

W tym miejscu, warto zwrócić uwagę na podział wiekowy powyższych grup zawodowych. W przypadku pielęgniarek, największa liczba osób czynnych zawodowo, wykonujących świadczenia zdrowotne to osoby w przedziale wiekowym 47-58 lat, co stanowi ponad 46% zatrudnionych pielęgniarek. Natomiast w odniesieniu do położnych jest to 51-61 lat – ponad 39% zatrudnionych.

Średnia wieku dla tych grup zawodowych to kolejno 49,7 i 47,5 lat.

Co znamienne, łącznie ponad 15 tys. pielęgniarek i położnych, które są w wieku 65 lat i więcej, nadal jest czynnych zawodowo. Te osoby stanowią prawie 7% czynnych zawodowo pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych, mających kontrakt z NFZ.

źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1106 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
Aktualności

Dyskryminacja czy nierówne traktowanie? Jak pielęgniarka może dochodzić swoich praw.