Tysiące pielęgniarek i położnych zakończyło specjalizację. Czekają na egzamin państwowy.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Tysiące pielęgniarek i położnych zakończyło specjalizację. Czekają na egzamin państwowy.

Ponad 117 tys. pielęgniarek i położnych z tytułem specjalisty

Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, liczba wydanych dyplomów uzyskania tytułu specjalisty w różnych dziedzinach pielęgniarstwa, w latach 2002-2023 wynosi 117 491. Specjalizacje, które cieszą się największym zainteresowanie wśród pielęgniarek to niezmiennie pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, pielęgniarstwo chirurgiczne oraz pielęgniarstwo internistyczne.

Zachęcamy także do zapoznania się z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, który opublikował informacje dotyczące liczby pielęgniarek czynnych zawodowo, z podziałem na poszczególne dziedziny pielęgniarstwa (dane na 2022 rok). W artykule pt. Zmiany w wykazie specjalizacji pielęgniarek. Zobacz w jakich dziedzinach pielęgniarki uzyskiwały tytuły specjalisty. prezentujemy te informacje.

Sesja wiosenna egzaminów pielęgniarek i położnych

Wkrótce ruszy sesja wiosenna państwowych egzaminów pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępujących do sprawdzianów wiedzy 17 egzaminów z różnych dziedzin pielęgniarstwa.

Warto przypomnieć, że w 2023 roku, ponad 15,4 tys. pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł specjalisty w różnych dziedzinach pielęgniarstwa. Sprawdźmy zatem, ile osób chce przystąpić do egzaminów w sesji wiosennej 2024 r. Poniżej prezentujemy informację dotyczącą liczby wniosków złożonych przez pielęgniarki i położne.

Dziedzina pielęgniarstwaLiczba wniosków
Ochrona zdrowia pracujących84
Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki770
Pielęgniarstwo chirurgiczne801
Pielęgniarstwo epidemiologiczne91
Pielęgniarstwo geriatryczne113
Pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze413
Pielęgniarstwo internistyczne903
Pielęgniarstwo neonatologiczne189
Pielęgniarstwo onkologiczne97
Pielęgniarstwo operacyjne191
Pielęgniarstwo opieki długoterminowej95
Pielęgniarstwo opieki paliatywnej122
Pielęgniarstwo pediatryczne187
Pielęgniarstwo psychiatryczne313
Pielęgniarstwo ratunkowe107
Pielęgniarstwo rodzinne dla pielęgniarek613
Pielęgniarstwo rodzinne dla położnych40
Razem:5 129

Według powyższego, warto zauważyć, że ponad 7 tys. mniej pielęgniarek i położnych jest zainteresowanych przystąpieniem do egzaminu państwowego w sesji wiosennej, niż było to w sesji jesiennej w 2023 r. (12 487).

Jak czytamy na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych:

Obecnie Centrum finalizuje procedurę udzielania zamówienia  publicznego na zapewnienie pomieszczeń i infrastruktury technicznej dla przeprowadzenia egzaminów państwowych w danej sesji egzaminacyjnej i informacje o dacie oraz miejscu przeprowadzania egzaminu zostaną niezwłocznie przekazane uczestnikom egzaminu, z zachowaniem ww. przepisów oraz zamieszczone na stronie internetowej Centrum.

Szczegółowe wyniki wszystkich egzaminów będziemy publikować na Portalu w dziale Państwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

źródło: ckppip.edu.pl

Wyszukiwarka szkoleń pielęgniarek i położnych

Wyszukiwarka szkoleń pielęgniarek i położnych to praktyczna funkcjonalność Portalu. Zamieszczone w wyszukiwarce oferty szkoleń są zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie wykazu szkoleń, które może odbywać pielęgniarka i położna. Przy każdym szkoleniu zamieszczono cel kształcenia, liczbę godzin zajęć teoretycznych i praktycznych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1036 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze