Uatrakcyjniamy pracę pielęgniarek – powiedziano w sejmie.

2 min czytania
Aktualności


Zawód pielęgniarka – głos w sejmie

Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia w dniu 2 czerwca 2020 roku. Temat posiedzenia: poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Poseł Czesław Hoc (PiS):

Teraz sprawa polityki senioralnej. Chciałem państwu powiedzieć, że jednym z najstarszych ozdrowieńców na świecie jest Polka. W Opolskiem wyzdrowiała 103-letnia pani, której życzymy jeszcze wiele, wiele zdrowia. To też jest efekt skutecznej, dobrej pracy służby zdrowia. Służba zdrowia spisała i spisuje się pięknie. A wy co chcieliście z tą służbą zdrowia zrobić? Nie mówię już o kręceniu lodów. Chcieliście ją skomercjalizować, sprywatyzować. Zamykaliście laboratoria w stacjach inspekcji sanitarnej. To wasza prominentna przedstawicielka mówiła, że nie warto wszczepiać endoprotezy ludziom starszym, bo i tak się nie wyrehabilitują. Stoją w kolejkach, bo chcą sobie szukać samej tylko rozrywki? Mówiliście tak wy i wasi przedstawiciele. I wy teraz macie mieć moralne prawo mówić do pana ministra o pieniądzach, że w służbie zdrowia jest ich za mało?

To pan minister zrobił ustawowy obowiązek, by w 2022 r. osiągnąć 6% PKB. Już teraz mamy 5% PKB. Od 2015 r. o 35 mld zwiększyliśmy pieniądze w Narodowym Funduszu Zdrowia. Kolejki? Przypomnę państwu, jakie były kolejki na zaćmy: po cztery, pięć lat. A teraz ile? W niektórych szpitalach zaćmy robi się od razu. Uwolniliśmy limity, endoprotezy. Skróciliśmy kolejki do maksimum. Uwolniliśmy techniki obrazowania. Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny już teraz jest dostępny praktycznie dla wszystkich Polaków. W poprzednich czasach był to luksus. Uatrakcyjniamy pracę pielęgniarek i wynagrodzenia lekarzy rezydentów. Jest porozumienie z młodymi lekarzami, z organizacją rezydentów OZZL. Wprowadzamy bon patriotyczny. Zwiększamy szkolenia i nabory dla studentów medycyny. Wprowadzamy bardzo dobre rozwiązania w służbie zdrowia. Dlatego jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni.

Po drugie, myślę, że wasza absurdalność, te niesprawiedliwe słowa… Pani poseł, grecki dramaturg Ajschylos mówił: „Nie ma gorszego zła od pięknych słów, które kłamią”. Mówię to właśnie do pani jako wnioskodawcy.

Panie ministrze, proszę państwa, jeszcze raz: słowa serdecznego podziękowania, uznania i nawet przeproszenia, że musi pan… Powiem jeszcze o etycznej postawie pana profesora. W 1998 r., jak kończyliśmy studia, niektórzy wyjeżdżali za granicę. Pan profesor wyjechał z żoną w kwestii wolontariatu, by pracować w biednym domu matki Teresy z Kalkuty. To też o czymś świadczy. (…) 

Wasze zdolności to – powiem księciem poetów – „żadnej dystynkcji w rozumowaniu”, brak jakiejkolwiek spójności. Tyle naukowej pracy, którą pan minister włożył w zaburzenia rytmu serca… Jest szefem kliniki, autorem wielu naukowych prac. Czytałem zresztą ostatnio, że jest pan redaktorem naczelnym „Heart Beat Journal”, dziennika o sławie międzynarodowej. To są osiągnięcia pana ministra. Dziękujemy, panie ministrze, że pan jest. Solidaryzujemy się i dziękujemy za pana zmęczone oczy. Dziękujemy za zaangażowanie i prosimy o cierpliwość, wyrozumiałość i o dalsze leczenie.

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8164 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zawiódł pielęgniarki.

2 min czytania
Związek pielęgniarek w dniu 11 kwietnia wydał szokujące stanowisko… W liście do Premiera RP z dnia 8 kwietnia 2024 roku pani Krystyna…
Aktualności

Pielęgniarka: to powinien być nasz przywilej.

2 min czytania
Pielęgniarka o zdrowiu pielęgniarek W minionym tygodniu zacytowaliśmy na profilu na Facebooku poniższą wypowiedź pielęgniarki. Trudno się z nią nie zgodzić, urlop…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 120-150 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom seniora – prywatna placówka, znajdującą się na terenie województwa podlaskiego poszukuje do pracy pielęgniarki. Wynagrodzenie: Forma zatrudnienia:…
Komentarze