Ukarano pielęgniarkę za wykonanie ustnego zlecenia. Jaka kara dla lekarza?

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Ukarano pielęgniarkę za wykonanie ustnego zlecenia. Jaka kara dla lekarza?

Zasady wydawania zleceń lekarskich dla pielęgniarek…

W jednym z wyroków sądowych zapisano:

(…) Prowadzono również postępowanie dyscyplinarne w stosunku do pielęgniarek, które sprawowały opiekę nad pacjentem. Zarzucono im niedopełnienie obowiązku prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej, a czterem innym, że podały pacjentowi lek na ustne zlecenie lekarza dyżurnego, nie zlecone pisemnie w indywidualnej karcie zleceń i nie dopełniły obowiązku prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej. Pielęgniarki zostały uznane za winne popełnienia zarzucanych im czynów. (…)

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Kiedy czyta się regulacje prawne oraz ich wykładnie w zakresie zasad wykonywania przez pielęgniarki zleceń lekarskich można odnieść wrażenie, że są pisane przez osoby nie mające pojęcia o realiach wykonywania zawodu pielęgniarki. Rzeczą rzucająca się w oczy jest brak proporcji pomiędzy odpowiedzialnością lekarza i pielęgniarki. Całe odium przeniesione jest na stronę wykonawcy zlecenia czyli pielęgniarki. Zatem zadajmy sobie pytanie: co z zasadami wydawania zleceń lekarskich przez lekarza?

Otóż z powyższego cytatu z wyroku sądu wynika, że pielęgniarki „podały pacjentowi lek na ustne zlecenie lekarza dyżurnego, nie zlecone pisemnie w indywidualnej karcie zleceń”. Pielęgniarki zostały w postępowaniu dyscyplinarnym, prowadzonym w podmiocie leczniczym (nie przez sąd) uznane za winne.

Nie znamy szczegółów przedmiotowej sprawy ale to nie znaczy, że nie możemy postawić zasadniczych pytań w zakresie prawidłowej procedury wydawania zleceń przez lekarzy.

Pytanie pierwsze: czy lekarz nie powinien podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu za wydanie ustnego zlecenia i nie wpisanie go do karty zleceń?

Pytanie drugie: czy lekarz miał prawo wydać zlecenie lekarskie ustne za nim wpisał je do karty zleceń lekarskich?

Powyższe pytania dotyczą wydawania zleceń lekarskich nie tylko w kontekście omawianego wyroku ale w skali ogólnopolskiej.

Zwrócimy się do ministra zdrowia o wykładnię w przedmiocie dopuszczalności wydawania zlecenia lekarskiego ustnego przed wpisaniem do karty zleceń lekarskich. Naszym zdaniem lekarz nie ma prawa wydać ustnego zlecenia pielęgniarce przed wpisaniem do karty zleceń. Oczywiście sytuacja ta nie dotyczy wykonywania zleceń lekarskich pacjentowi w stanie zagrożenia życia.

Czy zgadzasz się z tezami zawartymi w powyższym komentarzu redakcji pielegniarki.info.pl?
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8232 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Suplementacja – co to jest, czy jest konieczna, co suplementować?

11 min czytania
Suplement diety to środek spożywczy stanowiący skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub tzw. inne działanie fizjologiczne….
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: na rękach pielęgniarek wyhodowano gronkowca.

4 min czytania
Sąd: w trakcie hospitalizacji pacjentki nastąpiło zakażenie odcewnikowe, w miejscu wkłucia kaniuli dożylnej typu venflon do żył powierzchownych okolicy prawego dołu łokciowego……
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka i ratownik medyczny nie byli w stanie opanować zdarzenia masowego.

6 min czytania
Sąd ocenił działanie systemu ratownictwa medycznego wobec prośby o pomoc kierowanej przez pielęgniarkę i ratownika medycznego… Kontynuujemy publikację wyroku sądowego w sprawie…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki uzyskały tytuł specjalisty w 3 dziedzinach pielęgniarstwa.