Unia poprawia dyrektywę.

2 min czytania
AktualnościGłowne tematy nr 10
Unia poprawia dyrektywę.

 

 

W październiku 2013 roku Parlament Europejski poprawił dyrektywę w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek, absolwentek liceów medycznych. Co się zmieniło w zapisach dyrektywy?

 

Dotychczasowe brzmienie art. 33 ust. 2 Dyrektywy było następujące:
„2. W odniesieniu do kwalifikacji polskich pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną, uznaje się wyłącznie prawa nabyte, o których mowa poniżej. W przypadku obywateli Państw Członkowskich, których dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną został wydany w Polsce przed 1 maja 2004 r. i którzy nie spełniają minimalnych wymogów w zakresie kształcenia, określonych w art. 31, Państwa Członkowskie uznają dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną określone poniżej, pod warunkiem dołączenia do nich zaświadczenia potwierdzającego, że dani obywatele Państw Członkowskich faktycznie i w sposób zgodny z prawem wykonywali działalność pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną w Polsce przez okres wyszczególniony poniżej:
a) w przypadku osób posiadających dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji pielęgniarki w stopniu licencjata (dyplom licencjata pielęgniarstwa): przez co najmniej trzy kolejne lata w okresie pięciu lat poprzedzających wydanie zaświadczenia;
b) w przypadku osób posiadających dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji pielęgniarki potwierdzający ukończenie kształcenia pomaturalnego w medycznych szkołach zawodowych (dyplom pielęgniarki albo pielęgniarki dyplomowanej): przez co najmniej pięć kolejnych lat w okresie siedmiu lat poprzedzających wydanie świadectwa. Wymienione czynności muszą obejmować pełną odpowiedzialność za planowanie, organizowanie i sprawowanie opieki pielęgniarskiej pacjenta.”
Obecnie Komisja Europejska wpisała do Dyrektywy następującą poprawkę:
„ust. 2 skreśla się;”
Jakie jest oficjalne uzasadnienie do powyższej poprawki?
„W Polsce wszystkie pielęgniarki – kształcone zarówno w ramach obecnego, jak i poprzedniego systemu edukacji – mają te same kwalifikacje. Zgodnie z polskim prawem pielęgniarki mają obowiązek nieustannego poszerzania wiedzy i doskonalenia zawodowego. Kwalifikacje polskich pielęgniarek zdobyte przed przystąpieniem Polski do UE powinny zatem zostać uznane na podstawie zasadypraw nabytych, zgodnie z art. 23 dyrektywy. W związku z tym należy uchylić art. 33 ust. 2.”.

Trzeba było 10 lat, aby Unia Europejska przyjęła do wiadomości „oczywistą oczywistość.” (mm)

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8855 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Czas pracy pielęgniarek - sąd o jawnej sprzeczności.

4 min czytania
Jak pracodawcy pasuje praca pielęgniarek po 24 godziny to jest ok. Natomiast jak to robi sama pielęgniarka to jest to… łamanie prawa….
AktualnościOferty pracy

Zobacz najnowszą ofertę pracy dla pielęgniarki.

1 min czytania
Szukasz pielęgniarki? Dodaj płatne ogłoszenie na pielegniarki.info.pl NZOZ w Warszawie poszukuje do pracy pielęgniarki z doświadczeniem w pobieraniu krwi. Proponowana forma zatrudnienia: Dowolna…
Aktualności

Koszty gali pielęgniarek – głos w sprawie zabiera izba.

2 min czytania
Na zapytanie redakcji pielegniarki.info.pl odpowiedziała izba pielęgniarek. Czy aby na pewno? 14 maja 2025 r. na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie…
Komentarze